کد خبر : 40718

محدودیت عرضه پلی پروپیلن از سوی ایران؛

قیمت‌های پلی پروپیلن هموپلیمر وارداتی در حال حاضر به‌طور متوسط معادل بالاترین نرخ خود از ماه جولای سال 2015 تاکنون هستند

پتروتحلیل- بازار پلی پروپیلن در ترکیه، همانطور که پیش بینی می‌شد، در پی محدودیت‌های ایجادشده در عرضه شروعی چشمگیر را در سال 2018 داشته است.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت‌های پلی پروپیلن هموپلیمر وارداتی در حال حاضر به‌طور متوسط معادل بالاترین نرخ خود از ماه جولای سال 2015 تاکنون هستند. وضعیت فعلی بازار پلی پروپیلن از سیاست عرضه‌کنندگان خارجی برای کاهش قیمت‌های وارداتی به ترکیه نشئت گرفته است و دلیل آن هم سودهای نامناسب و همچنین محدودیت عرضه در بازار داخلی است. بازار پررونق صنایع بالادستی نیز به این روند افزایشی پلی پروپیلن کمک کرده است.

بنا بر اطلاعات شاخص تحلیلی ChemOrbis، عرضه محدود باعث شده است اختلاف بین بازارهای ترکیه و چین به حدود 85 دلار در هر تن برسد؛ این مسئله نشان می‌دهد، بر خلاف آنچه در ماه نوامبر و دسامبر شاهد بودیم، بازار ترکیه برتری چشمگیری نسبت به چین پیدا کرده است. به دلیل فصل رکود و قیمت‌های بالا، خریداران گرید رافیا بر اساس نیاز خود خرید می‌کنند، هرچند گزارش شده است سطح کلی تقاضا به تاثیر از افزایش‌های فعلی پلی پروپیلن مناسب است.

در بازار واردات، بازه‌های کلی پلی پروپیلن عربستان سعودی 15 تا 40 دلار افزایش داشت و برای گرید رافیا به 1240 تا 1245 دلار در هر تن و برای گرید فیبر به 1250 تا 1265 دلار در هر تن (CIF، نقد) رسید. گرید فیبر ایرانی نیز در بازه‌ی بالای قیمت‌ها 20 دلار بالا رفت و به 1260 تا 1290 دلار در هر تن (FCA، نقد) رسید. بسیاری از تاجران اظهار داشتند عرضه پلی پروپیلن از سوی ایران محدود است و مسائل سیاسی در این کشور ممکن است بر فشار روی عرضه بیفزاید.

گرید رافیای هند هم معادل 1230 دلار در هر تن (CIF) گزارش شد، آن هم پس از آنکه عوارض گمرکی از اول ژانویه‌ سال 2018 از 3 درصد به 6/5 درصد افزایش یافت. فروشنده‌ای اظهار داشت: « عقیده داریم تقاضا برای پلی پروپیلن هندی به تاثیر از تغییر در نرخ عوارض کاهش یابد.» با وجود این، سایرین معتقدند این عرضه‌کننده قیمت‌های خود را مطابق با این افزایش تنظیم خواهد کرد و این مسئله تاثیر چندانی نخواهد داشت. گرید رافیای روسی 10 دلار رشد داشت و به 1220 تا 1230 دلار در هر تن (CIF، شامل 6/5 عوارض) رسید.

گرید رافیا مصری در نرخ 1320 تا 1330 دلار در هر تن معامله شد و گرید فیبر معادل 1350 تا 1370 دلار در هر تن (DAP) قیمت‌گذاری شد و این دو به ترتیب بیانگر افزایش‌های 30 تا 40 و 70 تا 90 دلار در هر تنی نسبت به قیمت‌های ماه دسامبر بودند. گرید فیبر اسرائیلی در مقایسه با نیمه‌ی دوم ماه دسامبر 30 دلار در هر تن بالا رفت و به 1350 دلار در هر تن (CIF) رسید. قیمت‌های ابتدایی ژانویه برای گرید رافیا و گرید فیبر اروپایی به دنبال 20 یورو افزایش در نرخ قراردادهای پروپیلن به 1100 یورو در هر تن رسید. ‌

پلی پروپیلن گرید رافیا در بازار داخلی 10 تا 20 دلار افزایش داشت و به 1580 تا 1620 دلار در هر تن (با شرایط ex-warehouse، نقد و شامل مالیات بر ارزش افزوده) رسید. این مسئله به دنبال افزایش 20 دلاری از سوی شرکت پتکیم در اوایل هفته رخ داد.

در آینده، میزان مقبولیت افزایش‌های بیشار به میزان محدودیت در عرضه بستگی خواهد داشت. معامله‌کنندگان با اشاره به رکود ناشی از تعطیلات طولانی‌مدت سال نو در اروپا و پیش رو بودن تعطیلات سال نو در چین پیش بینی کردند وضعیت عرضه بهبود پیدا کند. یکی از تبدیل‌کنندگان اظهار داشت: « ممکن است محدودیت در عرضه در نیمه‌ی دوم ژانویه‌ بهبود یابد.» همچنین انتظار می‌رود به تاثیر از برتری قیمت‌ها در بازار ترکیه نسبت به چین، سهمیه‌های تخصیصی از سوی عرضه‌کنندگان بین‌المللی نیز بهتر شود.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار