کد خبر : 40701

در بازار واردات ترکیه؛

قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن در بازار واردات ترکیه، همراستا با افزایش‌های اخیر، به بالاترین میزان خود در دو ماه اخیر رسیده است

پتروتحلیل- در بازار ترکیه شرایط نسبت به هفته گذشته تغییری نداشتند. اگرچه برخی قیمت‌های پایین موجود در بازار داخلی برای محموله‌های ایرانی ثبات داشتند، اما توزیع‌کنندگان رفته رفته افزایش‌های اخیر هزینه‌ها را در قیمت‌های خود برای محموله‌های کره‌ی جنوبی لحاظ کردند.

به گزارش «پتروتحلیل»، آکریلونیتریل بوتادین استایرن ایرانی همچنان نرخ مناسب خود که معادل 1900 دلار در هر تن است را در بازار توزیع حفظ کرد، اما قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن کره‌ی جنوبی به 1950 تا 2050 دلار در هر تن (ex-warehouse ترکیه، نقد، بدون احتساب  مالیات بر ارزش افزوده) رسیدند که نشانگر افزایش 30 دلاری در بازه‌ی بالای قیمت‌ها بود. قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن، گریدهای سفید و سیاه کره‌ی جنوبی در بازار داخلی به ترتیب شاهد افزایش‌های 50 و 30 دلاری در بازه‌ی پایین قیمت‌ها بودند و به ترتیب معادل 2250 تا 2350 و 2200 دلار در هر تن قیمت‌گذاری شدند.

در این میان، در بازار وارداتی کره‌ی جنوبی، بازه‌ی پایین قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن 30 دلار رشد داشت و به 1950 تا 2039 دلار در هر تن (CIF ترکیه، پرداخت نقد به دلار) رسید. نرخ 1950 دلار در هر تن دیگر به صورت گسترده در دسترس نبود. در چین قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن به علت افزایش قیمت‌های صنایع بالادستی و همچنین تمام شدن عرضه در سطح آسیا، به بالاترین نرخ خود در ده ماه اخیر نزدیک شده است. توزیع‌کننده‌ای اظهار داشت: «قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن در روند صعودی هستند. حتی شنیده‌ایم قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن کره‌ی جنوبی معادل 2050 دلار در هر تن و با شرایط CIF هستند.»

توزیع‌کننده‌ی دیگری گزارش داد تامین کننده‌ی کره‌ی جنوبی تمایلی به ارائه تخفیف نداشته است؛ با وجود این، این تامین کننده مجبور بوده تا اندکی از قیمت‌های ابتدایی خود عقب بنشیند تا بتواند با قیمت‌های مناسب موجود در بازار داخلی رقابت کند.

بر اساس متوسط هفتگی ارائه شده توسط نرم‌افزار تحلیل قیمت ChemObris، قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن در بازار واردات ترکیه، همراستا با افزایش‌های اخیر، به بالاترین میزان خود در دو ماه اخیر رسیده است. قیمت‌ها نسبت به اوایل ماه نوامبر شاهد افزایش‌های حدوداً 120 دلار در هر تنی بوده‌اند. معامله‌کنندگان انتظار دارند به تاثیر از وجود عوامل افزایشی ازجمله رشد در قیمت‌های صنایع بالادستی و همچنین افزایش جهانی قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن، روند افزایشی کنونی کماکان ادامه داشته باشد.

در اروپا، انتظار می‌رود با توجه به مشکلات مربوط به عرضه مونومر استایرن، قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن در ماه ژانویه شاهد افزایش بالای صد دلاری باشند.‌ همچنین انتظار می‌رود محصولاتی که اخیراً با نرخ‌های مناسب خریداری شده‌اند نیز به‌تدریج از سطح بازار محو شوند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار