کد خبر : 40699

اختلاف قیمت پلی استایرن در بازار داخلی و وارداتی ترکیه کاهش یافت؛

در بازار داخلی، بازه‌ی بالای قیمت‌ها 20 تا 30 دلار رشد داشت. قیمت‌های پلی استایرن معمولی معادل 1750 تا 1850 دلار در هر تن گزارش شدند و قیمت‌های پلی استایرن مقاوم نیز 1870 تا 1930 دلار در هر تن (شامل مالیات بر ارزش افزوده) بودند

پتروتحلیل- در ترکیه، خریداران پلی استایرن خریدهای ماه دسامبر خود را در اوایل ماه جاری انجام دادند و این مسئله موجب کاهش تقاضای خرید در این هفته شد.

به گزارش «پتروتحلیل»، خریداران اظهار داشتند: «ما حالا دیگر درگیر تعطیلی‌های اواخر سال هستیم. انعکاس هزینه‌های روزافزون در قیمت محصولات نهایی در کنار رکود فعلی در بازار به قدر کافی مشکل‌ساز بوده است.

پلی استایرن معمولی و پلی استایرن مقاوم وارداتی کره‌ی جنوبی آخرین بار به ترتیب در نرخ 1520 و 1610 دلار در هر تن (CIF ترکیه، نقد) معامله شده بودند. اگرچه این نرخ‌ها نشان‌دهنده کاهش‌هایی نسبت به قیمت‌های ابتدایی ارائه شده از سوی عرضه‌کنندگان کره‌ای بودند، اما هنوز نسبت به معاملات ماه نوامبر بالاتر بودند. منابع مشمول 3 درصد عوارض نیز بدون تغییر بودند و برای پلی استایرن معمولی 1525 دلار در هر تن و برای پلی استایرن مقاوم 1600 دلار در هر تن قیمت‌گذاری شدند (هر دو CIF، نقد) اما هیچ معامله‌ای در این نرخ‌ها گزارش نشد.

درخصوص محصولات ایرانی نیز، پلی استایرن معمولی نیز بسته به گرید مربوطه معادل 1350 تا 1400 دلار در هر تن (FCA/CPT، شامل 6/5 درصد عوارض گمرکی) قیمت گذاری شدند. بازه‌ی پایین قیمت‌ها نیز مربوط به معاملات فروشنده‌ای بود که سهمیه خود را در آغاز هفته فروخته بود. در این میان خریداری اذعان داشت: «برای نخستین بار در چند ماه گذشته پیشنهادی برای پلی استایرن مقاوم دریافت کردیم، چرا که یک تولیدکننده مشکلات مربوط به عرضه خود را حل کرده و با نرخ 1440 دلار در هر تن به بازار بازگشته است.» البته در زمان انتشار این خبر هنوز دیگر منابع این موضوع رو تایید نکرده‌اند.

در بازار داخلی، بازه‌ی بالای قیمت‌ها 20 تا 30 دلار رشد داشت. قیمت‌های پلی استایرن معمولی معادل 1750 تا 1850 دلار در هر تن گزارش شدند و قیمت‌های پلی استایرن مقاوم نیز 1870 تا 1930 دلار در هر تن (شامل مالیات بر ارزش افزوده) بودند. اگرچه قیمت‌های 1720 تا 1730 دلار در هر تن برای پلی استایرن معمولی مناسب بودند، اما قیمت پلی استایرن مقاوم در پی کاهش منابع عرضه در بازار، همچنان بالا باقی ماند. با این وجود، با توجه به کاهش اختلاف میان قیمت‌های بازار داخلی و وارداتی هر دو محصول، بازار داخلی هنوز جا برای رشد دارد.

معامله‌کنندگان نیز قصد دارند زنجیره‌ی صنایع بالا دستی را تحت نظر بگیرند تا دریابند که آیا کاهش اخیر قیمت‌های استایرن سبب توقف روند افزایشی قیمت‌ها خواهد شد یا خیر. اگر قیمت‌های استایرن در آسیا و اروپا به کاهش ادامه دهد، روند افزایش قیمت‌ها در ترکیه نیز ممکن است دچار مشکل شود چراکه بازار پلی استایرن چین تا همین حالا هم شاهد تغییرات کاهشی بوده است. با این حال تاجران انتظار ندارند روند کاهش قیمت استایرن چندان دوام داشته باشد، چراکه بسیاری از واحدهای تولید آسیایی و اروپایی در ماه فوریه تا آپریل تحت تعمیرات قرار خواهند گرفت و این مسئله موجب افزایش نرخ استایرن خواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار