کد خبر : 40638

معامله‌کنندگان منطقه‌ نیز عمدتاً اظهار داشتند که تقاضای کلی به علت عرضه کافی، همچنان ناامیدکننده باقی مانده است و نسبت به افزایش بیشتر قیمت‌های پروپیلن در بازار نقدی آسیا دچار تردید بودند

پتروتحلیل- در بازار پلی پروپیلن وارداتی جنوب‌شرق آسیا، هم تولیدکنندگان منطقه‌ای و هم بین‌المللی رفته رفته قیمت‌های ماه دسامبر خود را اعلام می‌کنند و قیمت‌های جدید نیز در مقایسه با قیمت‌های ماه نوامبر روندی ثابت و یا اندکی افزایش داشته است.

به گزارش «پتروتحلیل»، معامله‌کنندگان منطقه‌ نیز عمدتاً اظهار داشتند که تقاضای کلی به علت عرضه کافی، همچنان ناامیدکننده باقی مانده است و نسبت به افزایش بیشتر قیمت‌های پروپیلن در بازار نقدی آسیا دچار تردید بودند، چراکه با توجه به عرضه مکفی در بازار، رویکرد به بازار همچنان کاهشی بوده است.

تاجران گزارش داده‌اند دو تولیدکننده از جنوب‌شرق آسیا، قیمت‌های جدید خود برای پلی پروپیلن را با افزایش‌های 10 تا 40 دلار در هر تنی نسبت به ماه نوامبر، به بازارهای منطقه‌ای اعلام کرده‌اند. در این میان، گزارش شده است یک تولیدکننده‌ی اماراتی قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن خود برای ماه دسامبر را بدون تغییر اعلام داشته اما پروپیلن کوپلیمر تا 20 دلار در هر تن افزایش داده است.

تاجری بین‌المللی اظهار داشت: «تقاضا چندان زیاد نیست چراکه هنوز برای آماده‌سازی پیش از سال نوی چینی بسیار زود است، همینطور برای تدارکات انتهای سال نیز دیگر دیر شده است. تبدیل‌کنندگان برای پر کردن انبارهای خود عجله‌ای ندارند چراکه اکثر آن‌ها برای تامین نیازهای فوری خود از موجودی کافی برخوردار هستند.»

در ویتنام، یک تولیدکننده کیفِ بافتنی خاطرنشان کرد: «ما ترجیح می‌دهیم فعلا خارج از بازار باقی بمانیم چراکه عقیده داریم قیمت‌های پلی پروپیلن وارداتی هنوز مقداری جا برای کاهش‌های بیشتر دارند. تقاضا برای محصولات نهایی ما بد نیست. در هفته‌های آتی برنامه داریم خریدهای جدیدی انجام دهیم چراکه رفته رفته برای تدارکات پیش از تعطیلات در اواسط ماه فوریه آماده خواهیم شد.»

تقاضا از سوی تبدیل‌کنندگان در اندونزی، در مقایسه با ویتنام، ضعیف‌تر بود. یکی از تاجران مستقر در جاکارتا بیان داشت: «فعالیت‌های تجاری نسبتا پایین است چراکه خریداران اندونزیایی علاقه‌ای به قیمت‌های پیشنهادی ما نشان نمی‌دهند، علی‌رغم اینکه ما اخیراً در قیمت‌های خود تخفیف‌هایی لحاظ کرده‌ایم. امید داریم قیمت‌های پروپیلن در بازار نقدی بتوانند روند افزایشی اخیر خود را حفظ کنند، روندی که عمدتاً به تاثیر از افزایش قیمت‌های انرژی ایجاد شده است.

در تایلند، منبعی نزدیک به یک تولیدکننده محلی پلی پروپیلن اظهار داشت: «بازار همچنان دچار رکود باقی می‌ماند چراکه خریداران، خریدهای خود را به اندازه نیازهای فوری‌شان محدود کرده‌اند و انتظار دارند به علت بالا رفتن میزان عرضه، قیمت‌های بسیار پایین‌تری در بازار ببینند.»

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار