کد خبر 40614

ثبت رقابت بی سابقه برای پی وی سی پتروشیمی بندرامام؛

اما در بازار ایران پتروشیمی بندرامام طی هفته گذشته تولید گرید 65 را از سر گرفته است و احتمالا تحویل محموله های سلف را نیز آغاز کند، پتروشیمی اروند هم احتمالا در هفته اول آذرماه تعمیرات خواهد داشت که به گفته کارشناسان این بازار با توجه به انبارش بالای این مجتمع نمی تواند بر بازار پی وی سی تاثیری داشته باشد

پتروتحلیل- پی وی سی پتروشیمی بندرامام روز گذشته صدر نشین ثبت بیشترین رقابت در معاملات پتروشیمی ها در بورس کالا بود.

به گزارش «پتروتحلیل»، این در حالی است که فرموسای تایوانی و یک تولیدکننده عمده هندی قیمت های پی وی سی خود را برای آسیای جنوب شرقی و هند طی هفته اخیر کاهش داده اند و احتمالا هفته آینده هم قیمت پایه پی وی سی روندی نزولی داشته باشد.

اما در بازار ایران پتروشیمی بندرامام طی هفته گذشته تولید گرید 65 را از سر گرفته است و احتمالا تحویل محموله های سلف را نیز آغاز کند، پتروشیمی اروند هم احتمالا در هفته اول آذرماه تعمیرات خواهد داشت که به گفته کارشناسان این بازار با توجه به انبارش بالای این مجتمع نمی تواند بر بازار پی وی سی تاثیری داشته باشد.

به گفته این گروه اروند 14 سوله 6 هزارمتری با انبارش بالا دارد و تعمیرات یک هفته ای نباید اثری بر عرضه های این پتروشیمی داشته باشد.

با این حال روز گذشته بیشترین رقابت در معاملات پتروشیمی ها به گرید 65 بندرامام با 11 درصد رقابت تعلق داشت، البته این کالا به صورت سلف عرضه شده بود، ولی کمبود این محصول در بازار آزاد و مشکلات بارگیری محموله های فروخته شده در کنار کمبود عرضه ها به صورت تحویل فوری سبب شده که تا ثبت رقابت بیش از 11 درصد برای آن، در سال جاری بی سابقه باشد.

این در حالی است که برخی از منابع خبری نزدیک به پتروشیمی اروند و غدیر از صادرات پی وی سی خبر می دهند، گفته می شود امروز نیز به بهانه انبارگردانی پتروشیمی اروند حاضر به بارگیری محصولات خود نشده است.

گفته می شود در حال حاضر پی وی سی سازها، با حداقل قیمت 840 دلار در هر تن اقدام به صادرات محصولات خود می کنند که با نرخ دلار آزاد، قیمت ها حدودا 200 تومان بالاتر از قیمت پایه رقم می خورد و از این رو فروش صادراتی برای پی وی سی سازها در اولویت قرار دارد.

البته نمی توان کاهش حجم تحویل اتیلن را نیز به مجتمع های پتروشیمی در ماه های گذشته نادیده گرفت. با این حال اکثر کارشناسان این حوزه معتقدند؛ قیمت ها در بازار آزاد با حباب سنگینی در گروه پی وی سی روبه رو است و به نظر می رسد طی سه هفته آینده شاهد نزول قیمت ها باشیم. گر چه به نظر می رسد هفته آینده نیز معامله گرانی که دیروز رقابت بالا را برای پی وی سی ثبت کردند، اجازه کاهش نرخ به این کالا را ندهند، با این حال به نظر نمی رسد که بتوانند در مقابل ریزش قیمت ها مقاومت کند، به احتمال زیاد هفته آینده قیمت پایه پی وی سی حدودا 50 تومان کاهش خواهد یافت.

این در حالی است که برخی از تاجران درباره معاملات پی وی سی در روز اخیر معتقدند؛ خرید پی وی سی با نرخ های روز گذشته ریسک بود که برخی آن را انجام دادند؛ چرا که خرید با این قیمت مقرون به صرفه نیست.

در همین حال امروز گرید 65 بندرامام در بازار آزاد 4 هزار و 200 تومان و تحویل بندرامام پیشنهاد شد، گرید 65 پالت پتروشیمی اروند هم 4 هزار و 160 تومان و گرید جامبوی 65 غدیر هم 4 هزار و 120 تومان از سوی بازرگانان اعلام شد.

به گفته معامله گران نرخ پی وی سی در حال حاضر باید 3 هزار و 750 تومان باشد و از این رو بازار با حباب قیمتی روبه رو است.

گرید 57 آبادان تحویل کارخانه، 4 هزار و 900 تومان، گرید 60 بندرامام 4 هزار و 600تومان و گرید 70 بندرامام و آبادان نیز امروز 4 هزار و 700 تومان توسط معامله گران پیشنهاد شد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار