کد خبر 40613

در همین حال معامله‌گران امید زیادی به تمدید این توافق دارند، تا جایی که دیروز این انتظارات مثبت حاکم بر بازار منجر به افزایش قیمت نفت شد

پتروتحلیل- در حالیکه معامله‌گران چشم انتظار انتشار داده‌های هفته گذشته نفت شیل آمریکا توسط API و EIA بودند، با درخش بارقه‌‌های امید در خصوص احتمال تمدید توافق سقف تولید اوپک، روز سه‌شنبه باردیگر بازار شاهد افزایش قیمت نفت‌خام بود. بدین ترتیب، دردومین روز هفته جاری، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۳۵ سنت (۰/۶درصد) افزایش در سطح بشکه ای ۶۲/۵۷ دلار قرار گرفت.

همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۴۱ سنت (۰/۷درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۶/۸۳ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت با کاهش مجدد نسبت به روز گذشته به ۵/۷۴ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

در روزهای پایانی ماه نوامبر، نتایج تصمیم گیری‌های اوپک در جلسه ۳۰ نوامبر مرکز توجه بازارهای جهانی نفت است. در همین حال معامله‌گران امید زیادی به تمدید این توافق دارند، تا جایی که دیروز این انتظارات مثبت حاکم بر بازار منجر به افزایش قیمت نفت شد. به عقیده Michael McCarthy استراتژیست ارشد CMC Markets در سیدنی، تعداد زیادی از معامله‌گران نتایج بالقوه جلسه اوپک را پیش‌بینی می‌کنند و چنانچه عملکرد اوپک و هم پیمانانش خلاف آن باشد منجر به دلسردی زیادی در بازار می‌گردد؛ که به نظر می‌رسد آمادگی پذیرش ریسک‌های چنین تصمیمی وجود ندارد.

در همین راستا، Ole Hansen مدیر ارشد Saxo Bank اظهار داشت که بازار هم اکنون منتظر تأیید تمدید توافق کاهش تولید توسط اوپک است. با این حال، وجود تردیدهایی در خصوص بعضی از اعضا مانند روسیه برای تمدید این توافق باعث شده که معامله گران قدری محتاطانه تر عمل کنند و این موضوع فشاری را بر سطح قیمت نفت تحمیل نموده است. آژانس خبری روسیه TASS روز سه شنبه گزارش کرد که تولید‌کنندگان نفت روسیه با وزیر انرژی این کشور به منظور تمدید ۶ ماهه توافق کاهش تولید اوپک دیدار و بحث داشته اند. این موضوع با توافق اولیه ولادیمیر پوتین برای تمدید ۹ ماهه توافق نامه مذکور مغایرت دارد. 
اما صرف نظر از مشکل فوق، مسئله مهمی که اوپک با آن دست به گریبان است افزایش فعالیت حفاری تولید کنندگان شیل آمریکا است. به گفته مشاور انرژی Westwood Global Energy Group، دکل های نفتی آمریکا اواسط سال ۲۰۱۶ به تعداد ۳۱۶ حلقه بوده، در حالیکه طی هفته گذشته تعداد این دکل ها بالغ بر ۷۳۸ حلقه گردیده است. با توجه به اینکه بهره‌وری تولید‌کنندگان شیل رو به افزایش است، تولید نفت شیل آمریکا به مراتب سریع تر از افزایش تعداد دکل‌های نفتی این کشور در حال فزونی گرفتن است.

وی اضافه کرد که بر اساس پیش‌بینی Westwood Global Energy Group، تعداد دکل‌های فعال در سال ۲۰۱۸ تنها ۱۸ درصد افزایش می یابد ولی با توجه به اینکه تولیدکنندگان به دنبال افزایش بهره وری و کارایی تولید هستند، تقاضا در برخی حوزه های خدماتی نفتی دیگر به مراتب بالاتر از تقاضا برای دکل‌های حفاری است. 
شایان ذکراست پس از اینکه روز سه شنبه قیمت نفت‌خام برنت و WTI به ترتیب با ۰/۶ و ۰/۷ درصد افزایش در بازار‌های ICE و نایمکس تسویه شدند، با انتشار داده‌های هفتگی API مبنی بر کاهش بسیار قابل توجه در موجودی نفت‌خام آمریکا به میزان ۶/۳۶ میلیون بشکه، بازار شاهد افزایش قابل توجهی در قیمت برنت و WTI بود. به نحوی که قیمت نفت‌خام WTI با ۱/۷ درصد افزایش به بالاترین میزان خود از ژوئن ۲۰۱۵، یعنی ۵۷/۸۰ دلار بالغ شد.

در حالیکه قیمت برنت نیز تا ۶۳/۰۱ دلار در هر بشکه صعود کرد. اگر چه این میزان کاهش گزارش شده توسط API در موجودی ذخایر آمریکا بسیار قابل توجه و دلگرم کننده است، ولی باید منتظر تأیید آن توسط گزارش هفتگی EIA در روز چهارشنبه بود؛ ضمن اینکه بررسی دلایل کاهش آن نیز مهم است. بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده توسط بلومبرگ، انتظار می‌رود داده‌های دولتی منتشره در روز چهارشنبه کاهشی معادل ۲/۲ میلیون بشکه را نشان دهد. 
از دلایل اصلی احتمال کاهش سطح موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا می توان به توقف عملیات خط لوله Keystone و همچنین به افزایش ضریب بهره‌برداری پالایشگاههای آمریکا اشاره کرد.

پس از کشف یک نشتی در داکوتای جنوبی، شرکت Trans Canada که اپراتور این خط می‌باشد اقدام به توقف عملیات این خط لوله کرد و تا کنون تاریخی برای راه‌اندازی مجدد آن اعلام نکرده است. این خط لوله از Hardisty در آلبرتا آغاز شده و تا Steele City در نبراسکا ادامه دارد و از آنجا به دو شاخه تقسیم می‌شود. یکی از این شاخه‌ها تا کوشینگ اوکلاهما امتداد دارد. با قطع عملیات این خط لوله، عملاً یکی از منابع تأمین خوراک کوشینگ حذف شده و بنابراین عاملی برای کاهش موجودی ذخایر نفت‌خام این منطقه برای دومین هفته متوالی شده است.

در هفته منتهی به ۳ نوامبر، موجودی ذخایر نفت‌خام کوشینگ با ۸/۷ میلیون بشکه افزایش نسبت به ماه اوت به بالاترین میزان خود از ماه مه بالغ شده بود. کاهش موجودی ذخایر کوشینگ طی دو هفته اخیر منجر به کاهش حق مرغوبیت برنت نسبت به WTI نیز شده است. از اواخر ماه اکتبر حق مرغوبیت برنت نسبت به WTI در دامنه ۶ تا ۷ دلار بوده است، در حالیکه روز سه شنبه این حق مرغوبیت به ۵/۷ دلار در هر بشکه سقوط کرد.

البته این عامل یک عامل حمایت کننده قیمت نفت‌خام در بلند مدت نیست و به محض رفع مشکلات خط ‌لوله Keystone، مجدداً موجودی ذخایر به سرعت افزایش خواهد یافت. عامل دیگر کاهش سطح موجودی ذخایر، همان طور که اشاره شد، افزایش ضریب بهره برداری پالایشگاه هاست. با توقف عملیات تعمیرات پاییزی پالایشگاه‌های آمریکا، نرخ بهره‌برداری پالایشگاه ها در هفته های اخیر رو به افزایش نهاده است. تحلیل گران پلاتس پیش‌بینی می‌کنند که این نرخ در هفته گذشته ۰/۸ درصد افزایش داشته و به ۹۱/۸ درصد رسیده باشد. این موضوع عامل افزایش برداشت نفت‌خام توسط پالایشگاه ها و کاهش موجودی ذخایر نفت‌خام و البته افزایش موجودی ذخایر بنزین می تواند باشد. موسسه FGE نیز در همین راستا پیش‌بینی کرده است که میزان تولید آمریکا در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به شدت افزایش یافته و به ۱ تا ۱/۵ میلیون بشکه در روز بالغ شد. 
در خبرهای نفتی هفته اخیر آمده است که کمیسیون خدمات عمومی نبراسکا نیز در اظهارات خود آورده است که ساخت خط لوله Keystone XL نیز تصویب شد. اما این خط لوله از مسیری که قبلا برنامه ریزی شده بود ساخته نخواهد شد. بدین ترتیب باب دیگری برای دعاوی قضایی بیشتر بر علیه این خط‌‌‌ لوله و تغییردرمباحث اقتصادی ساخت آن گشوده شد. به عقیده Will Rhind مدیر اجرایی GraniteShares، چنانچه این خط لوله تکمیل گردد و نفت‌خام بیشتری راهی بازارهای جهانی گردد قیمت‌های نفت تحت فشار بیشتری قرار خواهند گرفت. خبر دیگر منتشر شده، دستگیری قائم مقام مدیرعامل شرکت دولتی نفت ونزوئلا با اتهام فساد مالی می باشد که به عقیده Phil Flynn تحلیل گر ارشد بازار Price Futures Group، این خبر اگر چه اندکی می تواند باعث افزایش قیمت نفت گردد ولی تأثیر نهایی آن هم اکنون شفاف نیست.

عامل مؤثر دیگر در تقویت قیمت‌های روز سه شنبه، انتشار اخباری مبنی بر کاهش قابل توجه صادرات نفت خام عربستان در ماه سپتامبر بود؛ به طوری که میزان صادرات عربستان در سپتامبر به پایین ترین سطح خود از مارس گذشته سقوط کرد. شایان ذکر است با اعلام خبر تأخیر اجرای برنامه مالیاتی جدید سنای آمریکا، ارزش دلار و سهام آمریکا کاهش یافت. کاهش ارزش دلار آمریکا نیز می تواند عاملی برای تقویت تجارت کالاهای جهانی از جمله نفت باشد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار