کد خبر : 40594

با وجود کاهش قیمت 50 دلاری فرموسا برای ماه دسامبر رخ داد؛

در هفته جاری در اتفاقی عجیب پلی اتیلن سبک خطی 209AA پتروشیمی شازند که به میزان 1000 تن عرضه شده بود جذابیت بیشتری نسبت به پلی اتیلن سبک خطی امیرکبیر داشت و با 7 درصد رقابت قیمتی معامله شد

پتروتحلیل- ثبات و تعادل در بازار پتروشیمی در روزهای اخیر سبب شد تا معاملات تالار پتروشیمی هم امروز با تعادل بیشتری نسبت به هفته های گذشته روبه رو باشد.

به گزارش «پتروتحلیل»، با این حال همچنان برخی از محصولات مانند ایکس تری و پلی اتیلن های ترفتالات گرید بطری با استقبال خریداران مواجه شدند.

به طوری که ایکس تری پتروشیمی شازند پس از هفته ها غیبت با 170 تن عرضه، تقاضایی 1270 تنی داشت و با 10 درصد رقابت قیمتی به فروش رسید و به این ترتیب جذابیت خود را حفظ کرد.

بازار بطری ها هم امروز مورد توجه مامعله گران قرار گرفت؛ عدم عرضه گرید 821 در هفته گذشته و کاهش تعداد گریدهای عرضه شده توسط پتروشیمی تندگویان از دلایل رغبیت به خرید این محصولات عنوان می شود، حال آنکه بازار جهانی روندی ثابت در پیش گرفته است.

به این ترتیب گرید821 که هفته گذشته عرضه نشده بود به میزان 836 تن عرضه شده بود و تقاضایی 3135 تنی داشته و با ده درصد رقابت قیمتی به فروش رسید. به گفته کارشناسان، بازار این کالا باز هم وارد التهاب شده است؛ چرا که پتروشیمی تندگویان عرضه های خود را به مدت سه هفته متوالی کاهش داده و در این هفته کمترین حجم عرضه ها را به تالار بورس آورد، به طوری که عرضه های این شرکت محدود به دو گرید 821 و 781 شد.

از سوی دیگر گرید 781 که با کاهش عرضه در این روز روبه رو بود و در هفته های گذشته نیز با قیمت پایه معامله می شد، در این هفته با دو درصد رقابت قیمتی به فروش رسید.

این در حالی است که بازار بطری ها به تازگی وارد فاز آرامش شده بود، اما سیاست جدید کاهش عرضه ها می تواند هر هفته رقابت بالایی برای این کالاها رقم بزند.

رقابت های بی سابقه در بازار پی وی سی 

در همین حال در گروه پی وی سی ها هم با وجود کاهش 50 دلاری قیمت فرموسا برای ماه دسامبر، پی وی سی گرید 65 بندرامام و اروند با رقابت بیش از 7 درصد معامله شدند. بدین ترتیب برای 2728 تن عرضه  گرید S65 بندر امام 7502 تن تقاضا وجود داشت و این کالا با رقابت 9 درصدی معامله شد.

پی وی سی پتروشیمی اروند نیز تقاضای بالایی داشت ، بدین ترتیب برای 2816 تنی عرضه گرید S65 پالت اروند 7876 تن تقاضا وجود داشت و این کالا با 8 درصد رقابت معامله شد که در هفته های اخیر بی سابقه بوده است. همچنین پی وی سی با بسته بندی جامبوی این مجتمع که به صورت سلف عرضه شده بود با رقابت 7 درصدی به فروش رسید. این در حالی است که هفته گذشته برای پی وی سی بندر امام 7 درصد رقابت قیمتی و برای پی وی سی اروند به ترتیب 5 درصد و 3 درصد رقابت قیمتی صورت گرفته بود.

این در حالی است، که قیمت جهانی این محصول به شدت برای محموله های تحویل دسامبر نزولی بوده است و به نظر می رسد قیمت پایه این محصول در هفته های آتی نیز کاهش نرخ را تجربه کند. شنیده ها حاکی از این است که به دلیل مشکلات بارگیری پتروشیمی اروند این محصول قیمت ها در بازار داخل افزایش یافته است.

جذابیت پلی اتیلن سبک خطی پتروشیمی شازند از امیرکبیر پیشی گرفت

از سوی دیگر امروز پلی اتیلن سبک خطی نیز جز گریدهای پر رقابت بازار بود، به طوری که برای 2000 تن محصول 209AA امیرکبیر که کاهش عرضه داشت، 5 درصد رقابت قیمتی صورت گرفت.

 البته در هفته جاری در اتفاقی عجیب پلی اتیلن سبک خطی 209AA پتروشیمی شازند که به میزان 1000 تن عرضه شده بود جذابیت بیشتری نسبت به پلی اتیلن سبک خطی امیرکبیر داشت و با 7 درصد رقابت قیمتی معامله شد.

بندرامام تنها نماینده گروه تزریقی را عرضه کرد

در همین حال پلی اتیلن سنگین تزریقی HI500 پتروشیمی بندرامام نیز که تنها نماینده گروه تزریقی در روز جاری بود در غیاب گرید 52518 پتروشیمی جم با استقبال بیشتری مواجه و با 5 درصد رقابت قیمتی معامله شد.

از سوی دیگر پتروشیمی رجال نیز که عرضه های گریدهای مختلف پلی پروپیلن خود را به دو روز تقسیم می کند در روز جاری گرید 1102XL عرضه کرد که با رقابت قیمت 5 درصدی معامله شد. اکثر کارشناسان معتقدند؛ تجمیع عرضه های این شرکت در یک روز می تواند به ادامه دار شدن تعادل در بازار پلی پروپیلن ها کمک کند.

معاملات گرید پایپ وارد فاز آرامش می شود

با این حال امروز به غیر از گرید ایکس تری پتروشیمی شازند که حجم محدودی داشت، سایر گرید ها با رقابت قیمتی بسیار منطقی معامله شدند. بدین ترتیب گرید 6366M ایلام که به میزان 2024 تن عرضه شده بود با رقابت قیمتی 3 درصدی به فروش رسید. گرید ایکس تری امیرکبیر نیز که به میزان 2800 تن عرضه شده بود با تقاضای 4090 تنی مواجه و با رقابت قیمتی 3 درصدی به فروش رسید. پلی اتیلن سنگین لوله P100 جم و شازند نیز با رقابت قیمتی 2 درصدی معامله شدند که درصد رقابت قیمتی معقولی است. به نظر می رسد بازار این کالا به خوبی کنترل شده و در صورت ادامه داشتن عرضه ها در آینده شاهد رقابت قیمتی بسیار کمتر و یا حتی انجام معاملات با قیمت پایه خواهیم بود.

اظهارنظرهای متفاوت درباره کاهش نرخ پلی استایرن های پتروشیمی تبریز

در همین حال پلی استایرن مقاوم 7240 پتروشیمی تبریز و پلی پروپیلن نساجی 552R شازند نیز هر کدام با رقابت قیمتی دو درصدی به فروش رسیدند. البته پلی استایرن معمولی و پلی استایرن های انبساطی پتروشیمی تبریز امروز با 4 درصد تخفیف نسبت به قیمت پایه عرضه شدند که اظهار نظرهای متفاوتی در این باره مطرح شد، این در حالی است که روند بازار جهانی این کالاها افزایشی بوده است، برخی از معامله گران به حجم های بالای فروش پتروشیمی تخت جمشید در بازار داخل اشاره می کنند و می گویند: بازار اشباع شده است، برخی دیگر به هزینه های حمل پلی استایرن های پتروشیمی تبریز اشاره می کنند که برای شهرهای دورتر به صرفه نیست.

از سوی دیگر پلی اتیلن های سبک فیلم 0075 و 0200 بندر امام نیز با رقابت قیمتی یک درصدی به فروش رسیدند. همچنین سایر گریدهای عرضه شده در روز جاری با قیمت پایه معامله شدند. 

 در کل امروز 38 هزار 927 تن انواع محصولات پلیمری عرضه شد که 67 هزار و 367 تن تقاضا داشت و حجم معاملات برابر با 34 هزار و 264 تن بود.

pe1

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار