کد خبر : 40561

به علت عرضه‌های محدود از سوی ایران و خاورمیانه؛

ما هنوز در محموله‌ها پلی اتیلن سنگین ایران با مشکل تاخیر در تحویل روبه‌رو هستیم و عرضه داخلی نیز در پی تقاضای مناسب برای گریدهای فیلم و پایپ محدود بوده است

پتروتحلیل- روند افزایشی طی هفته‌ی گذشته در بازار پلی اتیلن سنگین گرید فیلم چین تداوم داشت و متوسط هفتگی قیمت‌های وارداتی و داخلی در این بازار به بالاترین میزان خود از ماه جولای سال 2015 رسیدند.

به گزارش «پتروتحلیل»، به علت عرضه‌های محدود، خصوصاً از سوی ایران و خاورمیانه، قیمت‌های پلی اتیلن سنگین گرید فیلم، گرید قالب بادی و گرید پایپ پس پایان تعطیلات روز ملی به صورت پایداری رشد داشته اند.

یکی از تبدیل‌کنندگان در این کشور اظهار داشت: «ما به عرضه‌کننده‌ی قطری خود درخواست تحویل 600 تن پلی اتیلن سنگین گرید قالب بادی را ارائه داده‌ایم، اما آن‌ها تنها قادر به فراهم آوردن 300 تن از این محصول برای ما بودند.»

چند تاجر اظهار داشتند: «ما هنوز در محموله‌ها پلی اتیلن سنگین ایران با مشکل تاخیر در تحویل روبه‌رو هستیم و عرضه داخلی نیز در پی تقاضای مناسب برای گریدهای فیلم و پایپ محدود بوده است.»

در نتیجه‌ی افزایش‌های قابل توجه اخیر، متوسط هفتگی قیمت‌های پلی اتیلن سنگین گرید فیلم در بازار داخلی چین طی سه هفته‌ی گذشته بیشتر از پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم شده است. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، متوسط هفتگی قیمت‌های پلی اتیلن سنگین گرید فیلم در بازار داخلی در حال حاضر به شکلی غیرعادی از قیمت‌های پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم داخلی 57 دلار در هر تن بیشتر است. آخرین باری که قیمت در بازار داخلی پلی اتیلن سنگین گرید فیلم چین بالاتر از پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم قرار گرفته بود به ماه فوریه سال 2015 بازمی‌گردد.

در بازار واردات این هفته و برای نخستین بار از ماه ژوئن سال 2016، قیمت‌های پلی اتیلن سنگین گرید فیلم فاصله‌ای 10 تا 15 دلاری نسبت به قیمت‌های پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم پیدا کرده‌اند. به دلیل محدودیت فعلی در عرضه، قیمت‌های ابتدایی ماه نوامبر پلی اتیلن سنگین گرید فیلم از خاورمیانه با افزایش‌های قابل‌توجهی همراه بود اما پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم صرفاً افزایش‌های مختصری داشت.

خط آبی (S1) پلی اتیلن سبک گرید فیلم – بازار واردات – CFR/FCA بنادر اصلی چین را نشان می دهد.

خط نارنجی: (S2) پلی اتیلن سنگین گرید فیلم – بازار واردات – CFR/FCA بنادر اصلی چین را نشان می دهد.

محدوده سبز: S1 – S2

B2A1D5E5-F374-4033-9522-89EAE808441B

یک تولیدکننده‌ی بزرگ عربستان سعودی قیمت‌های پلی اتیلن سنگین گرید فیلم ماه نوامبر خود را با افزایش سنگین 100 دلار در هر تنی نسبت به ماه اکتبر اعلام کرد، اما قیمت‌های پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم خود را تنها 10 دلار در هر تن افزایش داد.

با وجود این، یکی از کارگزاران این تولیدکننده بیان کرد: «محدودیت در عرضه‌ی پلی اتیلن سنگین این تولیدکننده اخیراً برطرف شده است، اما به احتمال زیاد در ماه آینده عرضه از سوی ایران و خاورمیانه به‌تدریج افزایش خواهند یافت. بنابراین، دغدغه‌ی ما درخصوص قیمت جدید پلی اتیلن سنگین گرید فیلم این تولیدکننده است که در صورتی که مسئله زمان و فصل را در نظر بگیریم ممکن است قیمت‌های جدید بسیار بالا باشند. برنامه داریم در ماه نوامبر بیشتر روی پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن سبک خطی و پلی پروپیلن تمرکز کنیم.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار