کد خبر 40385

مشکلات درخصوص تاییدیه‌ی کنسولگری برای منابع ایرانی؛

در چند روز اخیر، برخی تاجران از مواجهه با مشکلاتی درخصوص تاییدیه‌ی کنسولگری برای منابع ایرانی خبر داده‌اند. همچنین، یکی از معامله‌کنندگان به غیبت چندماهه‌ی تامین‌کننده‌ی مصری در بازار پلی پروپیلن گرید رافیا اشاره کرد که منجر به کاهش عرضه شده است، چراکه این منبع در هر ماه حدود 5000 تن مواد را با قیمتی مناسب برای ترکیه تامین می‌کرده است

پتروتحلیل- با افزایش‌های قابل‌توجهی که فروشندگان در قیمت‌های وارداتی خود در دوران پس از تعطیلات صورت داده‌اند، بازار پلی پروپیلن ترکیه در ماه سپتامبر روندی صعودی گرفته است.

به گزارش «پتروتحلیل»، واضح است که این روند تحت تاثیر عرضه‌های محدود برخی محصولات، افزایش قیمت‌های جهانی پلی پروپیلن و همین طور قیمت‌های روبه‌رشد پروپیلن تقویت شده است.

در این میان، فاصله قیمتی بین هموپلیمر پلی پروپیلن گرید فیبر و گرید رافیا به علت برخی شرایط موجود در بازار واردات، کاهش یافت؛ اگرچه انتظار می‌رود قیمت‌های گرید فیبر تحت شرایطی که بازار متعادل دارد از برتری 20 تا 30 دلار در هر تنی نسبت به گرید رافیا برخوردار شود.

بر اساس گزارش ChemObris، اخیراً قیمت‌های متوسط پلی پروپیلن گرید فیبر، حتی اندکی پایین‌تر از پلی پروپیلن گرید رافیا قرار گرفته است، آن هم پس از آنکه در سال گذشته به برتری 60 تا 70 دلار رسیده بود. اگر بخواهیم راجع به دلایل این رخداد صحبت کنیم، اولین و مهم‌ترین دلیل این است که فروشندگان برای پلی پروپیلن گرید رافیا خود برای ماه سپتامبر با تقاضای بهتری نسبت به پلی پروپیلن گرید فیبر روبه‌رو بودند. تاجران اظهار می‌دارند: «بسیاری از تبدیل‌کنندگان پلی پروپیلن گرید فیبر پس از آنکه بازار را برای تعطیلات طولانی اواخر آگوست ترک کنند، نیازهای خود را تامین کرده بودند. ظاهراً دلیل دیگر در پس این تقاضای پایین فصلی است.»

یکی از مصرف‌کنندگان بزرگ هموپلیمر پلی پروپیلن در ترکیه اظهار داشت: «این روزها پلی پروپیلن گرید رافیا در بازارهای محصولات نهایی وضعیت بهتری دارد چراکه به فصل اوج مبادلات برای تولیدکنندگان کیف رسیده‌ایم.  از سوی دیگر، عمدتاً نیازهای سازندگان فرش تامین شده و با تداوم شرایط آب‌وهوای گرم و رو به پایان گذاشتن فصل ازدواج، تبادلات در بازار فرش نیز رو به کاهش گذاشته است.

یکی از تاجران بزرگ اظهار داشت: «ما تمام سهمیه‌ی محدود تخصیصی خود برای پلی پروپیلن گرید رافیا و فیبر به عربستان سعودی را با قیمت‌های تقریباً یکسانی فروخته‌ایم. با توجه به عدم عرضه پلی پروپیلن گرید رافیا از سوی برخی منابع و در نتیجه محدود بودن میزان عرضه، کارمان برای فروش پلی پروپیلن گرید رافیا از فروش گرید فیبر آسان‌تر بود. از سوی دیگر، گفته می‌شود عرضه‌های فوری پلی پروپیلن گرید فیبر در انبارها کافی است.» 

در چند روز اخیر، برخی تاجران از مواجهه با مشکلاتی درخصوص تاییدیه‌ی کنسولگری برای منابع ایرانی خبر داده‌اند. همچنین، یکی از معامله‌کنندگان به غیبت چندماهه‌ی تامین‌کننده‌ی مصری در بازار پلی پروپیلن گرید رافیا اشاره کرد که منجر به کاهش عرضه شده است، چراکه این منبع در هر ماه حدود 5000 تن مواد را با قیمتی مناسب برای ترکیه تامین می‌کرده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار