کد خبر 40369

دو برابر شدن ظرفیت تولید پلی اتیلن سبک خطی متالوسن آسیا در پنج سال آینده؛

دورنمای مارجین قیمت‌ها برای تولیدکنندگان یکپارچه‌ای که از انواع مختلف خوراک ازجمله نفتا، زغال‌سنگ و یا اتان استفاده می‌کنند همچنان مثبت مانده است

پتروتحلیل- پلی اتیلن سبک خطی آسیایی در این هفته روندی ثابت تا اندکی کاهشی داشت و به دلیل کاهش قیمت‌ها در بازار معاملات آتی، قیمت‌های پایین‌تری برای آن پیشنهاد شد.

به گزارش «پتروتحلیل»، معاملات متعدد پلی اتیلن سبک خطی برای ژانویه‌ی سال 2018 در بازار معاملات آتی دالیان با کاهش 285 یوان در هر تنی نسبت به هفته گذشته همراه بود و نهایتاً در پایان وقت کاری روز چهارشنبه، معادل 10،030 یوان در هر تن (با شرایط ex-warehouse) قرار گرفت. برخی منابع به پایین آمدن تب‌وتاب خرید و ناپدید شدن قیمت‌های بالا و غیرطبیعی در بازار این هفته که ناشی از طوفان حاره‌ای هارویِ دو هفته قبل است اشاره کردند.

گزارش شده است چند تولیدکننده‌ی یکپارچه‌ی پلی اتیلن دست به فروش خوراک اتیلن خود زده‌اند، حال آنکه تولیدکنندگان غیریکپارچه میزان تولید خود را کاهش داده‌اند چراکه هنوز تولید پلی اتیلن از اتیلن مقرون به صرفه نیست. یکی از منابع نزدیک به شرکت اندونزیایی Lotte Chemical Titan گزارش کرد این شرکت به دلیل منفی بودن مارجین‌های پلی اتیلن، میزان تولید واحد پلی اتیلن خود در شهر مراک را به 50 تا 60 درصد رسانده است.

در این میان اختلاف بین برتری قیمت‌های پلی اتیلن سبک خطی هگزن متالوسن و برتری قیمت‌های پلی اتیلن سبک خطی برپایه‌ی بوتن از میزان متوسط 150 تا 200 دلار در هر تن در سال 2016، به 50 دلار در هر تن کاهش پیدا کرده است.

برخی‌ها می‌گویند با دو برابر شدن ظرفیت تولید پلی اتیلن سبک خطی متالوسن آسیا در پنج سال آینده (معادل 1.5 میلیون تن در سال) و درنتیجه عرضه‌ی بیش از حد، کاهش قیمت‌ها تشدید شود. منابع در پیشبینی‌ها اظهار داشتند در صورتی که یوان نرخ بالای خود در برابر دلار را که از ماه می سال 2016 به بعد داشته حفظ کند، قیمت‌های وارداتی نیز روندی ثابت و یا صعودی خواهند داشت.

اما با توجه به نامناسب بودن شاخص‌های اقتصاد کلان در سال 2017، افزایش‌های نرخ بهره که فدرال رزرو آمریکا برای اواخر امسال در نظر گرفته، افزایش مداوم نقدینگی در چین و رشد کُند تولید ناخالص داخلی اکثر کشورها در طول سال جاری، ممکن است حجم محموله‌های معاملاتی امسال همانند روند افزایشی دیده‌شده در سال‌های گذشته نباشد.

همچنین، انتظار می‌رود ادامه کنترل‌های زیست‌محیطی از سوی دولت چین موجب کاهش تقاضای پلی اتیلن شود چراکه دولت از ماه می تاکنون به مصرف‌کنندگان نهایی‌ای که آلودگی زیست‌محیطی ایجاد می‌کردند دستور داده است که فعالیت خود را متوقف کنند. با وجود این، منابع هندی ابراز امیدواری کردند که اعمال رویه‌ی مالیاتی یکپارچه‌ی «مالیات کالا و خدمات» که تا اواخر ماه سپتامبر اجرایی خواهد شد، باعث بهبود دادوستد می‌شود چراکه اثر مخرب مالیات‌ها را از بین می‌برد و منجر به صرفه‌جویی‌های قابل توجهی می‌شود.

انتظار می‌رود این تغییر مالیاتی باعث بهبود تقاضای داخلی پلی اتیلن در هند شود. تاجران اظهار می‌دارند با اجرایی شدن قرارداد تجارت آزاد بین سنگاپور و ترکیه در یکم اکتبر، به احتمال قوی وضع صادرات پلی اتیلن سبک خطی به ترکیه بهبود خواهد یافت. به گفته‌ی فروشندگان، دورنمای مارجین قیمت‌ها برای تولیدکنندگان یکپارچه‌ای که از انواع مختلف خوراک ازجمله نفتا، زغال‌سنگ و یا اتان استفاده می‌کنند همچنان مثبت مانده است، چراکه مارجین قابل توجهی که بین قیمت‌های خوراک و پلی اتیلن وجود داشته برای مقاومت در برابر افزایش قیمت‌های خوراک کافی بوده است و مارجین‌های فعلی پلی اتیلن و همینطور دورنمای قیمت‌های پلی اتیلن گرید H2، برای تولیدکنندگان غیریکپارچه‌ای که جزو اقلیت تولیدکنندگان پلی اتیلن به‌شمار می‌روند و عمدتاً از اتیلن یا متانول به عنوان خوراک استفاده می‌کنند، بیشتر منفی بوده است، آن هم به دلیل اینکه انتظار می‌رود در اثر افزایش احتمالی تقاضای از سوی کارخانه‌های تازه‌تاسیس صنایع پایین دستی، قیمت‌های متانول در نزدیکی پایان سال با افزایش همراه باشند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار