کد خبر : 40361

قیمت‌های ابتدایی پلی اتیلن از تولیدکنندگان خاورمیانه با افزایش‌های قابل ملاحظه‌ای در سپتامبر همراه شد

پتروتحلیل- منابع خاورمیانه‌ای پلی اتیلن به دنبال افزایش قیمت در خلال کاهش سهمیه تخصیص‌یافته در ماه سپتامبر هستند.

به گزارش «پتروتحلیل»، همانطور که در تحلیل هفتگی گذشته گفتیم، قیمت‌های ابتدایی پلی اتیلن از تولیدکنندگان خاورمیانه با افزایش‌های قابل ملاحظه‌ای در سپتامبر همراه شد. بر اساس گزارش خریداران، یکی از تولیدکنندگان بزرگ عربستان سعودی افزایش‌هایی 30 تا 60 دلاری در هر تن داشت و دیگر عرضه‌کنندگان این منطقه نیز به دنبال آن افزایش‌های 20 تا 40 دلاری را صورت دادند.

در حال حاضر، بازه‌های قیمت در خاورمیانه معادل 1240 تا 1260 دلار در هر تن برای پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم، 1150 تا 1210 دلار در هر تن برای فیلم پلی اتیلن سبک خطی کلاس c4 و 1120 تا 1160 دلار در هر تن برای پلی اتیلن سنگین خطی گرید فیلم (همگی CIF ترکیه و مشمول6/5 درصد عوارضِ گمرکی و نقد) است. این نرخ‌ها نشان‌دهنده‌ی افزایش‌های 20 تا 40 دلاری برای پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین خطی است، حال آنکه طبق گزارش‌های هفته ماقبل تعطیلات، قیمت پلی اتیلن سبک خطی، نسبت به قیمت‌های ماه آگوست افزایش چشمگیرتر 70 دلاری در هر تن داشته است.

منابع نزدیک به دیگر تولیدکنندگان نیز از افزایش‌های حداقلی 30 تا 40 دلاری در هر تن گفتند و به علاقه این تولیدکنندگان برای تمرکز روی دیگر بازارهای صادرات مثل چین اشاره کردند که سودهای بیشتری برای آنان به ارمغان دارد. یکی از تاجران اظهار داشت: «طوفان هاروی تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر بازارهای جهانی پلیمر داشته است؛ یعنی زمانی که معامله‌کنندگان ترک در تعطیلات عید به سر می‌بردند و عرضه‌های کاهش‌یافته از طرف آمریکا نه‌تنها قیمت‌های مونومر بلکه قیمت‌های پلی اتیلن بازار صنایع پایین‌دستی در آسیا و آمریکا را نیز به شکل چشمگیری افزایش داد.»

چند تبدیل‌کننده بیان کردند: «ما از تقاضا برای افزایش قیمت از سوی فروشندگان خود شگفت‌زده نشدیم چراکه در حال حاضر سهمیه‌های تخصیصی منطقه به ترکیه تا حد زیادی محدود است. ما هنوز با منابع خود مذاکره‌ای نداشته‌ایم چراکه درنظر داریم برای تعیین وضع برنامه‌های خریدمان منتظر اعلام قیمت از سوی دیگر فروشندگان بمانیم.» در این میان، در زمان نگارش این گزارش، قیمت‌های قابل ملاحظه‌ای از سوی کره و ازبکستان موجود نیست.

با تداوم حال‌وهوای تعطیلات، قیمت‌ها و پیشنهادات همچنان در بازار توزیع نایاب هستند. هم‌راستا با هزینه‌های روبه‌رشد انبارسازی برای فروشندگان، چندین پیشنهاد در نرخ برابر یا بالای رقم‌های بازه‌ی بالایی مربوط به بازه‌های دوره‌ی قبل از تعطیلات مطرح شدند. شرکت پتکیم، روز سه‌شنبه قیمت‌های پلی اتیلن سبک و برخی گریدهای پلی اتیلن سنگین خطی خود را 20 تا 30 دلار در هر تن افزایش داد.

با در نظر گرفتن فشار افزایش قیمت‌ها از بازار واردات چین، عدم وجود عرضه مناسب و نقش حمایتی قیمت‌های مونومر، پیشبینی می‌شود فروشندگان پلی اتیلن بیشتری با افزایش قیمت به بازار بازگردند و در نتیجه دورنمای بازار برای آینده‌ی نزدیک همچنان افزایشی خواهد بود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار