کد خبر 40360

قیمت تولیدکننده تایوانی به 2020 دلار در هر تن رسید؛

انتظار می‌رود درصورتی که استایرن به رشد خود ادامه دهد، فروشندگان آکریلونیتریل بوتادین استایرن تا آینده‌ی نزدیک روی قیمت‌های خود باقی بمانند

پتروتحلیل- قیمت آکریلونیتریل بوتادین استایرن در بازار چین به بالاترین میزان خود در 5 سال اخیر رسید.

به گزارش «پتروتحلیل»، افزایش هزینه خوراک عامل رشد چشمگیر قیمت آکریلونیتریل بوتادین استایرن در بازار چین است.

به دنبال روند صعودی قیمت‌های صنایع بالادستی، قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن داخلی و وارداتی در چین افزایش‌های قابل توجهی را در هفته‌ی گذشته ثبت کرده است. به دنبال افزایش‌های اخیر، قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن در بازار داخلی به طور متوسط به بالاترین میزان خود از مارس 2012 رسیده است.

در بازار واردات آکریلونیتریل بوتادین استایرن، از هفته گذشته، بازه‌ی بالای قیمت‌های کلی 110 دلار در هر تن افزایش یافته تا برای نخستین بار از اواسط ماه مارس تاکنون، از آستانه‌ی 2000 دلار در هر تن عبور کند. بازه‌ی قیمت این فراورده 1950 تا 2090 دلار در هر تن (CIF، نقد) بوده است. بازه‌ی پایین قیمت‌ها نیز 75 دلار در هر تن افزایش یافته است. معامله‌کنندگان آکریلونیتریل بوتادین استایرن، این افزایش‌های چشمگیر را به روند افزایشی قیمت‌های خوراک نسبت می‌دهند.

تاجران گزارش داده‌اند یکی از تولیدکنندگان تایوانی از دو هفته گذشته تاکنون قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن خود را 100 دلار در هر تن افزایش داده و معادل 2020 دلار در هر تن (CIF، نقد) قیمت‌گذاری کرده است؛ آن‌ها همچنین به عرضه محدود این تولیدکننده و قیمت‌های بالای خوراک اشاره داشتند.

یک تولیدکننده تایوانی اظهار داشت: «هنوز تقاضای مناسبی از سوی تاجران چینی داریم و معتقدیم قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن می‌توانند بیشتر از این رشد داشته باشند چرا که انتظار می‌رود استایرن به‌سبب عرضه‌های محدود در بازارهای جهانی روند افزایشی خود را حفظ کند.

با وجود این، فعالیت‌های خرید در میان تبدیل‌کنندگان چندان پویا نبوده است چراکه مصرف‌کنندگان نهایی قیمت‌های کنونی را بسیار بالا می‌دانند و سعی در به تعویق انداختن خریدهای خود دارند.» یکی از تبدیل‌کنندگان چینی اظهار داشت: «خوشبختانه قبل از آنکه قیمت‌ها افزایش‌های سنگین داشته باشند، مقادیر زیادی آکریلونیتریل بوتادین استایرن خریداری کرده‌ بودیم تا نیازهای خود را تا اواسط ماه اکتبر پوشش دهیم.

فروشندگان آکریلونیتریل بوتادین استایرن این روزها قیمت‌های خود را مقطوع‌تر اعلام می‌کنند چراکه بر این عقیده هستند که قیمت‌ها در آینده‌ی نزدیک و هم‌راستا با روند صعودی هزینه‌های خوراک، افزایش‌های بیشتری خواهد داشت.»

در بازار داخلی چین، بازه‌ی کلی قیمت‌ها شاهد افزایش‌های هفتگی 60 تا 75 دلاری بود. چندین فروشنده اعلام کردند: «قیمت‌های بازار داخلی به سبب روند صعودی قیمت‌های صنایع بالادستی، به صورت چشمگیری در حال افزایش هستند.» این مسئله باعث ایجاد هراس در میان تاجران شده است. با وجود این، تبدیل‌کنندگان چندان مایل به پذیرش افزایش‌های اخیر نیستند، چراکه عقیده دارند بازار دچار افزایش‌های بیش‌از حد سریعی شده است.»

نشانه‌های قابل توجهی مبنی بر تقاضا از سوی تبدیل‌کنندگان وجود ندارد؛ به هر حال، انتظار می‌رود درصورتی که استایرن به رشد خود ادامه دهد، فروشندگان آکریلونیتریل بوتادین استایرن تا آینده‌ی نزدیک روی قیمت‌های خود باقی بمانند. در بازارهای صنایع بالادستی، قیمت‌های نقد آکریلونیتریل از هفته گذشته  65 دلار در هر تن افزایش یافت و به 1550 دلار در هر تن (CFR چین) رسید و قیمت‌های نقد بوتادین، با شرایط فروش یکسان، با 40 دلار افزایش در هر تن به 1410 دلار رسید. 

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار