کد خبر 40303

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد؛

به گفته خورشیدی؛ صادرات محصولات پتروشیمی و کالاهای مایع منوط به ثبت اطلاعات برروی سامانه ثامن است، چرا کمرگ از طریق این سامانه به اطلاعات معاملات دسترسی خواهد داشت

پتروتحلیل-با توجه به شفافیت معاملات در بورس کالای ایران، تمامی معاملات شرکت های پتروشیمی در سامانه ثامن براساس تفاهم نامه همکاری بورس کالای ایران و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ثبت می شود.

قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان این مطلب به خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: براساس تفاهم نامه همکاری بین بورس کالای ایران و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تمامی معاملات شرکت های پتروشیمی از جمله بورس کالای ایران در کالاهای غیرمایع و بورس انرژی در کالاهای مایع در سامانه ثامن ثبت خواهد شد.

به گفته خورشیدی؛ صادرات محصولات پتروشیمی و کالاهای مایع منوط به ثبت اطلاعات برروی سامانه ثامن است، چرا کمرگ از طریق این سامانه به اطلاعات معاملات دسترسی خواهد داشت.

وی افزود: یکی از ضمانت های اجرایی این کار این است که اطلاعات تولیدات پتروشیمی ها برای فروش و صادرات در این سامانه ثبت شود.

وی با اشاره به اینکه  اگر گمرک دسترسی به اطلاعات واحدهای تولیدی و یا صادراتی از طریق سامانه ثامن نداشته باشد، امکان صادرات برای شرکت ها فراهم نیست، خاطر نشان کرد: به طور طبیعی سامانه ثامن از تخلفات در حوزه معاملات محصولات پتروشیمی جلوگیری می کند.

وی در ادامه گفت: ثبت اطلاعات محصولات پتروشیمی از قاچاق کالاها جلوگیری می کند، مثلا کالاهایی که معامله و اظهارنامه مالیاتی برای خروج آنها از کشور پر می شود، اما بعد از آن از کشور خارج نمی شود و در بازار داخل عرضه شود ، با این شیوه از تخلفات جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: سپس این تخلفات به تعزیرات حکومتی و سازمان امور مالیاتی ارجاع داده می شود و با آنها به عنوان جرم مالیاتی و قاچاق کالا برخورد می شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه سامانه ثامن در حال حاضر فعال است، گفت: اولویت ستاد به دلیل قاچاق پذیری فرآورده های مایع نفتی این بوده که ابتدا این محصولات وارد کار سیستم ثامن شده و ثبت الکترونیکی معاملات با فرآورده های مایع نفتی شروع شود.

وی افزود: ولی در عین حال به پتروشیمی ها ابلاغ شده که سایر کالاهای غیرمایع خود را نیز در سامانه ثبت کنند.

وی با اشاره به اینکه 10 پتروشیمی کار ثبت محصولات غیرمایع خود را در سامانه ثامن شروع کرده اند، گفت: پتروشیمی ها دلیل ویژه ای برای عدم ثبت اطلاعاتشان در سامانه ثامن ندارند، از سوی دیگر براساس قانون باید این اطلاعات معاملات در اختیار سامانه 169 قانون امور مالیاتی قرار بگیرد و سامانه ثامن جانشین آن شده است.

وی تاکید کرد: پتروشیمی ها باید از ابتدای سال 96 اطلاعات خود را در سامانه ثامن  ثبت کنند، به این ترتیب از فصل نخست اطلاعات به صورت فصلی و سپس آن لاین ثبت می شود.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار