کد خبر : 40296

انتظار نداریم قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات تا پایان ماه آگوست سیر نزولی داشته باشد. دورنمای قیمت‌های ماه سپتامبر نیز عمدتاً به روند قیمت‌های مونو اتیلن گلایکول و اسید ترفتالیک خالص بستگی خواهد داشت

پتروتحلیل- قیمت‌های بالای پلی اتیلن ترفتالات در چین به سبب عرضه محدود و هزینه های خوراک همچنان در هفته جاری حفظ شد.

به گزارش «پتروتحلیل»، به دنبال عرضه محدود و همچنین افزایش قیمت‌های محصولات صنایع بالادستی، فروشندگان پلی اتیلن ترفتالات در چین در طول هفته اخیر قیمت‌های بالای خود را حفظ کردند.

در بازار داخلی چین و از یک هفته قبل، بازه کلی قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات افزایشی 7 تا 12 دلاری در هر تن به خود دید. قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات در بازار داخلی در پایه متوسط هفتگی، رکورد بیشترین قیمت خود را از پایان ماه فوریه زده‌اند. تولیدکننده‌ای داخلی اظهار داشت: «ما در مورد پیشنهادهای کنونی‌مان حاضر به مذاکره نیستیم. تقاضا به لطف فصل جاری مناسب است و ما به خاطر سفارش‌های دریافتی از قبل، در حال حاضر برای فروش در تنگنا نیستیم.»

با توجه به ممنوعیت واردات ضایعات پلاستیک، چند معامله‌کننده اعلام کردند: «چین همه‌ساله مقادیر قابل توجهی ضایعات پلاستیک وارد می‌کند. بنابراین، فکر می‌کنیم این ممنوعیت تا پایان سال جاری تاثیر چشمگیری روی بازار بکر پلی اتیلن ترفتالات داشته باشد.»

در این میان، قیمت‌های صادراتی پلی اتیلن ترفتالات از چین، در مقایسه با هفته گذشته، روندی ثابت تا افزایشی 5 دلاری در هر تن به خود دید و معادل 960 تا 990 دلار در هر تن قیمت‌گذاری شد (FOB و نقد). یک تولیدکننده پلی اتیلن ترفتالات خاطرنشان کرد: «تقاضا از سوی بازار صادرات پایدار است چراکه تقاضای کم از ژاپن و اندونزی به واسطه‌ی تقاضا از بازار اروپا جبران شده است.

انتظار نداریم قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات تا پایان ماه آگوست سیر نزولی داشته باشد. دورنمای قیمت‌های ماه سپتامبر نیز عمدتاً به روند قیمت‌های مونو اتیلن گلایکول و اسید ترفتالیک خالص بستگی خواهد داشت.» قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات صادرات از کره‌ی جنوبی نیز از هفته گذشته در قیمت 1040 دلار در هر تن ثابت بوده است (FOB بوسان و نقد).

انتظار می‌رود قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات تا پایان ماه آگوست و با توجه به میزان پایینِ عرضه، تقاضای مناسب و هزینه های بالای خوراک، روند افزایشی خود را حفظ کند.

با وجود این، معامله‌کنندگان در خصوص دورنمای قیمت‌های سپتامبر نظرات موافقی ندارند چراکه به عقیده‌ی برخی آغاز کار مجدد کارخانه‌ها در آینده و یا آغاز بهره‌برداری از ظرفیت‌های تولیدی جدید ممکن است جلوی هرگونه افزایش قیمت را بگیرد. در خبرهای حوزه خوراک پتروشیمی، قیمت‌های مونو اتیلن گلیکل در بازار نقدی به صورت هفتگی بین 30 تا 35 دلار در هر تن افزایش یافت تا معادل 895 تا 900 دلار در هر تن قیمت‌گذاری شود (CFR چین) و قیمت‌های نقد اسید ترفتالیک خالص تنها حدود 5 دلار در هر تن افزایش یافت و به 635 دلار در هر تن (با شرایط فروش یکسان) رسید.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار