کد خبر 40280

اوپک در ماه نوامبر تصمیم گیری می کند؛

رسانه های خبری به نقل از منابع نزدیک به اوپک اعلام کردند که درصد پایبندی به هدف کاهش تولید، از ۹۸ درصد در ماه ژوئن به ۹۴ درصد در ماه ژوئیه کاهش یافته است

پتروتحلیل- قیمت های نفت خام در پایان روز سه شنبه نیز بواسطه انتظار بازار برای انتشار گزارش اداره کل اطلاعات انرژی آمریکا و پیش بینی هفتمین هفته متوالی کاهش عرضه داخلی نفت خام، افزایش یافت.

بدین ترتیب، قیمت نفت خام WTI برای ماه سپتامبر ۲۷ سنت (۰/۶ درصد) افزایش یافت و در روز انقضای قراردادهای ماه سپتامبر با قیمت ۴۷/۶۴ دلار در هر بشکه تسویه شد. قیمت نفت خام برنت در بازار ICE نیز ۲۱ سنت (۰/۴ درصد) افزایش یافت و در قیمت ۵۱/۸۷ دلار تسویه شد و قسمتی از کاهش قیمت ۲ درصدی روز دوشنبه را جبران کرد. یکی از عوامل تضعیف قیمت روز دوشنبه، عدم آگاهی بازار از نتیجه نشست فنی میان کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک در مورد سطح پایبندی به توافق نامه کاهش تولید بود.

رسانه های خبری به نقل از منابع نزدیک به اوپک اعلام کردند که درصد پایبندی به هدف کاهش تولید، از ۹۸ درصد در ماه ژوئن به ۹۴ درصد در ماه ژوئیه کاهش یافته است. وزیر نفت کویت اظهار داشت که اوپک طی نشستی که در ماه نوامبر تشکیل می شود تصمیم خواهد گرفت که آیا به توافق نامه کاهش تولید پایان دهد یا آن را تمدید کند. تاریخ جلسه بعدی کمیته وزرای کشورهای اوپک و دولت های غیر اوپک برای ۲۲ سپتامبر پیشنهاد شده است.

قیمت نفت خام WTI با انقضای قراردادهای ماه سپتامبر در روز گذشته افزایش یافت، اما به دلیل انتظار بازار برای کاهش تقاضای فصلی بنزین و ورود پالایشگاه ها به دوره تعمیرات از سطح بالاتر قیمت که طی روز سه شنبه به آن رسیده بود برگشت. همچنین، کاهش تعداد دکل های حفاری گزارش شده در روز جمعه و خبر مربوط به خروج شرکت BHP Billiton از بازار نفت شیل آمریکا، سؤال هایی را در مورد سطح تولید نفت آمریکا در آینده مطرح کرده است در عین حال، بازار خود را برای کاهش بزرگ دیگری در عرضه نفت خام آمریکا آماده می کند. مؤسسه API گزارش خود را در پایان روز گذشته منتشر کرد.

طبق گزارش API، موجودی ذخایر نفت خام آمریکا طی هفته منتهی به ۱۸ اوت ۳/۶ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۶۵/۶ میلیون بشکه رسید ولی ذخیره سازی بنزین علی رغم انتظار تحلیل گران برای کاهش موجودی، به میزان ۱/۴ میلیون بشکه افزایش یافت. لازم به یادآوری است که طبق نظرسنجی رویترز، تحلیل گران پیش بینی می کردند که ذخایر بنزین ۶۴۳ هزار بشکه کاهش یابد. گزارش EIA که گزارش رسمی در مورد ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی آمریکا محسوب می شود امروز منتشر خواهد شد. هفته گذشته، EIA یک کاهش ۸/۹ میلیون بشکه ای در عرضه نفت خام آمریکا اعلام کرد که بزرگترین برداشت طی یک سال گذشته و برای هفتمین هفته متوالی بود.

طبق نظرسنجی پلاتس، تحلیل گران انتظار دارند که گزارش EIA نشان دهنده کاهش دیگری برای هفته منتهی به ۱۸ اوت باشد. به طور متوسط ، پیش بینی می شود که ذخیره سازی نفت خام ۳/۷ میلیون بشکه کاهش یابد. همچنین، یک کاهش ۱/۳ میلیون بشکه ای در ذخایر بنزین و ۵۰۰ هزار بشکه فرآورده های میان تقطیر مورد انتظار است. ضمناً، پلاتس اظهار داشت که افزایش اختلاف قیمت WTI و برنت - که در حال حاضر بیش از ۴ دلار است - می تواند باعث تشویق احتمالی تولیدکنندگان آمریکایی به صادرات بیشتر نفت خام شود که به نوبه خود فشار بیشتری بر حجم ذخیره سازی آمریکا در زمانی که به طور معمول در نتیجه کاهش تقاضای پالایشگاهها افزایش می یابد وارد می کند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار