کد خبر : 40264

گمرک ترکیه اعلام کرد؛

از تاریخ 21 آگوست به بعد، برای بارگیری تمامی کالاهای صادراتی از جمله محموله های پتروشیمی به مقصد ترکیه نیاز به فاکتور تایید شده کنسولی وجود دارد.

پتروتحلیل- یک مقام آگاه از قانون جدید گمرک ترکیه از دوشنبه هفته جاری، 21 آگوست برای تمام‌ کالاهای صادراتی ایران به مقصد ترکیه خبر داد.

به گزارش «پتروتحلیل»، این مقام آگاه گفت: از تاریخ 21 آگوست به بعد، برای بارگیری تمامی کالاهای صادراتی به مقصد ترکیه از جمله محموله های پتروشیمی نیاز به فاکتور تایید شده کنسولی وجود دارد.

 این در حالی است که دو هفته گذشته گمرک ترکیه بخشنامه ای به تمامی پایانه های گمرکی ارسال کرد و از آنها خواست تا از صادرکنندگان ایرانی برای همه کالاهای وارداتی، فاکتور تایید شده کنسولی دریافت کنند، به این ترتیب صادرات محصولات پتروشیمی به ترکیه متوقف شد. 

البته هفته گذشته پس از معطلی کالاهایی که در انبارهای گمرکی ترکیه مانده بودند و ترخیص نشدند، این بخشنامه به طور موقت تعلیق شد تا درخصوص آن تصمیماتی با حضور طرف های متاثر از این بخشنامه و با حضور نماینده های گمرک و‌ دولت گرفته شود.

به گفته این مقام آگاه نهایتا پس از برگزاری این جلسه، تصمیم گرفته شد تا برای کالاهای صادراتی ایرانی که بارگیری آنها از 21 آگوست به بعد است، فاکتور تایید شده کنسولی دریافت شود.

وی در ادامه گفت:این فاکتور باید توسط شرکت‌ صادر کننده‌ ایرانی تهیه شود و این موضوع که پتروشیمی های ایرانی به چه نحوی قرار است برای شرکتهای واسط اماراتی  فاکتور کنسولی بگیرند طبیعتا حل نشده است.

این مقام آگاه گفت: در حال حاضر ایران از صادرکننده های مواد غذایی،آرایشی،  بهداشتی و هایژنیک ترکیه، علاوه بر فاکتور کنسولی، مدارک دیگری نیز درخواست می کند که صدور و تمدید آنها زمانبر است و این موضوع سبب کاهش واردات ترکیه به ایران شده است.

به گفته این مقام آگاه؛ به نظر می رسد تنها راه حل این مشکل، لغو شرط دریافت مداراک و فاکتور کنسولی از سوی صادرکننده های ترکیه است؛ چرا که این تصمیم راه حلی از سوی ترکیه برای مقابله با صادرکنندگان ایرانی از جمله پتروشیمی ها است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار