کد خبر 40172

نشانه هایی مبنی بر تقویت تقاضای جهانی نفت موجبات تقویت قیمت را به دنبال داشت، چراکه آژانس بین المللی انرژی (IEA) برآورد خود از تقاضای جهانی نفت را در سه ماهه دوم سال جاری افزایش داد

پتروتحلیل- بهای نفت‌خام در معاملات بین‌المللی آخرین روز کاری هفته گذشته علی رغم رشد تعداد دکل های حفاری نفتی آمریکا، در اثر اعلام آمادگی نیجریه برای پیوستن به طرح اخیر اعضای اوپک و همچنین نشانه هایی مبنی بر تقویت تقاضای جهانی روند صعودی خود را حفظ کرد. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر در روز جمعه با ۴۹ سنت (یک درصد) افزایش به بشکه ای ۴۸/۹۱ دلار رسید.

همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه اوت ۴۶ سنت (یک درصد) بیشتر شده و در سطح بشکه ای ۴۶/۵۴ دلار قرار گرفت. بنابراین، فاصله قیمتی نفت خام برنت با نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه سپتامبر به ۲/۱۶ دلار در هر بشکه تقلیل یافت.

قیمت نفت در روز جمعه در واکنش به اخبار مثبت در بازار به روند رو به رشد خود ادامه داد. لذا در مجموع، قیمت نفت خام های شاخص بازار آمریکا و اروپا در این هفته به ترتیب ۵/۲ و ۴/۷ درصد افزایش یافتند. در این راستا، اظهارات وزیر نفت نیجریه مبنی بر آمادگی این کشور برای پیوستن به طرح کاهش حجم تولید نفت اوپک موجبات ایجاد فضای روانی مثبت در بازار شد.

همچنین، اعلام وضعیت اضطراری در خط لوله انتقال نفت خام نیجریه از سوی شرکت رویال داچ شل و توقف ارسال محموله های نفت خام سبک Bonny عامل دیگری برای افزایش قیمت نفت بود. شایان ذکر است که عرضه نفت این کشور در اوایل سال قبل در اثر منازعات داخلی آن مختل شده و به همین دلیل، در مذاکرات اواخر ماه نوامبر سال گذشته از طرح کاهش تولید نفت اوپک معاف شد.

در مقابل، موسسه خدمات نفتی بیکر هیوز گزارش هفتگی خود در مورد تعداد دکل های حفاری نفتی آمریکا را در روز جمعه منتشر ساخت که در آن نشان می داد تعداد این دکل ها با دو واحد افزایش به ۷۶۵ واحد رسیده است. این در صورتی است که دو هفته قبل میزان افزایش آنها هفت واحد بود که این مسئله کاهش سرعت رشد دکل های فوق را نشان می دهد.

به علاوه، نشانه هایی مبنی بر تقویت تقاضای جهانی نفت موجبات تقویت قیمت را به دنبال داشت، چراکه آژانس بین المللی انرژی (IEA) برآورد خود از تقاضای جهانی نفت را در سه ماهه دوم سال جاری افزایش داد. در این راستا، واردات نفت خام چین در نیمه نخست سال جاری حدود ۱۳/۸ درصد بالاتر از دوره مشابه در سال قبل گردید که این امر می تواند نشانه هایی مبنی بر بهبود وضعیت تقاضای نفت باشد.

این در صورتی است که موجودی نفت جهان همچنان بیشتر از میزان متوسط پنج سال گذشته آن بوده و سطح کنونی قیمت نیز از بالاترین سطح آن در سال جاری حدود ۱۶ درصد کاهش یافته است. حجم ذخیره سازی نفت در کشورهای OECD در سطح بالای ۲۶۶ میلیون بشکه قرار دارد. لذا به نظر می رسد هدف طرح اخیر اعضای اوپک مبنی بر کاهش سطح موجودی جهانی نفت به متوسط پنج سال گذشته آن هنوز با چالش های زیادی روبرو باشد.

بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرد که قیمت نفت خام با توجه به کاهش هزینه تولید نفت شیل آمریکا با چشم انداز ضعیفی روبرو خواهد بود. در این ارتباط، این بانک قیمت سر به سر برای بهره برداران نفت شیل آمریکا را ۴۵ دلار پیش بینی کرد. همچنین، بانک فوق دامنه نوسان قیمت نفت خام شاخص بازار آمریکا در سال جاری را در فاصله ۴۵ تا ۵۵ دلار در هر بشکه برآورد کرد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار