کد خبر 40142

به منظور تامین تقاضای خوراک رخ داد؛

به گفته این منابع پالایشگرانی مانند IOC و BPCL ترجیح داده اند جهت تامین گاز خوراک برای ظرفیت تولید در حال افزایش خود به جای افزایش نفت خام در قالب قراردادهای بلندمدت به بازار تک محموله نفت خام روی بیاورند

پتروتحلیل- شرکت‌های هندی برای تامین تقاضای خوراک ناشی از افزایش ظرفیت پالایشی خود، خرید نفت خام با سولفور بالا از بازار تک محموله خاورمیانه و روسیه را افزایش داده اند.

به گزارش «پتروتحلیل»، چهار پالایشگاه درهند در ماه گذشته ۹ میلیون بشکه نفت خام خاورمیانه و روسیه را برای برداشت در ماه‌های ژوئیه و اوت از طریق برگزاری مناقصات تک محموله خریداری کردند. در واقع از این طریق میزان مازاد عرضه ناشی از کاهش تقاضای چین تا حدی کاهش یافته و جبران شد.

به گفته این منابع پالایشگرانی مانند IOC و BPCL ترجیح داده اند جهت تامین گاز خوراک برای ظرفیت تولید در حال افزایش خود به جای افزایش نفت خام در قالب قراردادهای بلندمدت به بازار تک محموله نفت خام روی بیاورند. به گفته یکی از سخنگویان شرکت IOC ، شرکت متبوع وی برای ماه اوت ۵ میلیون بشکه نفت خام با سولفور بالا خریداری کرده است که این مقدار احتمالا افزایش خواهد یافت.

به گفته مدیر دفتر لندنResource Economics ، با توجه به بهبود و تقویت سود محصولاتی مانند نفت کوره و فرآورده های میان تقطیر، پالایشگاه‌ها برای خرید نفت خام های سنگین تر به منظور بالابردن سطح تولید این محصولات اقدام کرده اند. به گفته IOC در ماه مه، این شرکت برای خرید ۶۸ درصد از نیازهای نفتی خود از عرضه کنندگان بلندمدت برنامه ریزی نموده است که این مقدار پیش از این ۸۰ درصد بوده و اکنون کاهش یافته است.

پالایشگاههای MRPL و BPCL نیازهای خود را، از نفت خام های عمان و بحرین تامین نموده اند در حالیکه IOC به میزان ۵ میلیون بشکه از نفت خام های ابوظبی، عراق و یورال روسیه خریداری نموده است. پالایشگاه BORL نیز یک میلیون بشکه از نفت خام یورال روسیه تامین کرده است. پالایشگاههای MRPL و BORL به ندرت نفت خام با سولفور بالا خریداری می کند، در حالیکه IOC و BPCL در سال جاری افزایش خرید داشته اند.

به گفته یکی از مبادله کنندگان نفت، با توجه به اینکه شرکت BPCL مناقصه ای برای دریافت نفت در ماه اوت صادرنموده است لذا این شرکت احتمالا در طی این هفته نفت خام ترش بیشتری خریداری می کند. هند در سال جاری اقدام به خرید نفت خام های یورال کرده است تا جایی که به دنبال کاهش اختلاف قیمت بین نفت خام های برنت و دوبی به کمتر از یک دلار در هر بشکه، میزان واردات این کشور برای ماه ژوئیه ۴ میلیون بشکه شده است که این مقدار واردات برای ماه ژوئیه تا کنون بی سابقه بوده است.

برخی از پالایشگران هندی در حال انجام مطالعات امکان سنجی برای واردات نفت خام از امریکا می باشند تا به این ترتیب هند نیز به جرگه سایر خریداران آسیایی مانند چین و ژاپن که به دنبال کاهش قیمت نفت خام های WTI اقدام به افزایش واردات از امریکا کرده اند، بپیوندد. به نقل از منابع مطلع در روز سه شنبه، شرکت IOC اقدام به صدور نخستین مناقصه خود برای خرید نفت خام ترش از امریکا و کانادا کرده است. قابل ذکر است که با توجه به برنامه ریزی بسیاری از پالایشگاه‌های هند برای توقف تولید جهت انجام معاینات و تعمیرات دوره ای پیش‌بینی می‌شود که تقاضای نفت خام هند در اوایل سه ماهه چهارم سال کاهش یابد.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار