کد خبر 40082

پتروتحلیل- داده های گمرکی نشان می دهد که مالزی سریعترین نرخ رشد عرضه نفت خام به چین را طی ماههای ژانویه تا آوریل به ثبت رسانیده است.

این عرضه طی دوره مذکور به جای نفت خام شیرین و سبک که متعلق به مالزی است، نفت خام مخلوط ترش و متوسط بوده است. چین در چهارماه اول سال جاری میلادی روزانه ۱۷۰ هزار بشکه نفت خام از مالزی وارد کرده که تنها ۲۰ هزار بشکه از مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده است، که استان Shandong تقریباً تمام این حجم واردات (به استثناء ۱۵ هزار بشکه درروز که در ماه فوریه روانه استان Liaoning گردیده) را جذب کرده است. این رقم معادل حجم قابل توجهی از مجموع تولیدات میعانات مالزی برابر با ۷۰۰ هزار بشکه درروز است و معرف دو نوع از نفت خام مخلوط ترش و متوسط با نامهای Malaysian Blend وNemina است که توسط پالایشگران مستقل و محلی از ترمینال های ذخیره سازی Linggi و Tanjung Bin مالزی به استان Shandong چین حمل کرده اند.

پالایشگران مستقل چینی از امکانات گسترده ساحلی برای اختلاط نفت خام محروم هستند. داده های ردیابی کشتی ها حاکی از کاهش شدید واردات نفت خام مخلوط مالزی در ماه مه است. این در حالیست که واردات این نوع نفت خام در ماه ژوئن به بالاترین میزان خود از ماه مارس رسیده است. روسیه نیز در حال عرضه مقادیر فزاینده ای از نفت خام یورال به چین است. واردات نفت خام یورال در این ماه به استان Shandong با ۱۶۰ هزار بشکه درروز، احتمالاً از واردات نفت خام مخلوط ESPO نیز پیشی گرفته است.

شرکت های تجاری در ماه ژوئن همچنان به تحویل محموله های نفت خام یورال توسط کشتی های Aframax به منظور انجام عملیات STS با حجم تقریبی ۲/۸ میلیون بشکه در سواحل جنوبی انگلستان با کشتی های VLCC که عازم منطقه اقیانوسیه هستند، ادامه می دهند. در این میان، رقبا سهم عرضه نفت خام ترش و متوسط عمان به استان Shandong را محدود نموده اند. به گونه ای که به نظر می رسد نفت خام وارداتی عمان توسط این استان با ۶۰ هزار بشکه کاهش در سه ماهه دوم نسبت به سه ماه اول، به ۱۰۰ هزار بشکه درروز رسیده است.

عمان همانند دیگر اعضاء اوپک موافقت نموده بود تا به منظور کمک به کاهش حجم ذخائر جهانی نفت خام، تولید خود را کاهش دهد. تصمیم اوپک موجب حمایت از قیمت انواع نفت خامهای خاورمیانه گردید، این در حالیست که تغییرات نفت خام عمده صادراتی روسیه یعنی یورال وابسته به نفت خام موعددار دریای شمال می باشد. کاهش تولید نفت خام اوپک همچنین موجب کم صرفه تر شدن نفت خام ترش و متوسط موربان نسبت به نفت خام Forties به منظور پالایش در استان Shandong شد.

نفت خامهای روسیه و آنگولا همچنان به عنوان منابع اولیه عرضه به بخش پالایشی مستقل استان Shandong مطرح هستند، ولی این محموله ها به منظور متناسب شدن با مشخصات پالایشگاههای مستقل می بایستی در بدو ورود با دیگر نفت خامها مخلوط شوند. این در حالیست که نفت خامهای مخلوط مالزی مخصوص پالایشگاهای مستقل چین تولید شده اند که یک نشانه قوی از کیفیت ترجیحی نفت خام برای پالایشگران مستقل ارائه می دهد.

داده های رد یابی کشتی ها نشان می دهد که نفت خام وارداتی استان Shandong در سال جاری میلادی دارای میانگین سولفور ۱/۰۲ درصد و API درجه ۳۱ بوده است. سهم نفت خام شیرین وارد شده به بندر Shandong با سولفور ۱ درصد بین ماههای ژانویه تا ژوئن، با حدود ۱۰ درصد کاهش به ۵۰ درصد رسیده است . این در حالیست که طی این دوره دیگر انواع نفت خام با سولفور بالای ۱ درصد از ۴۰ به ۵۰ درصد رسیده اند. فرمول قیمتی محموله های نفت خام مخلوط مالزی نامعلوم است و احتمالا انعکاس متفاوتی از قیمت های نفت خامهای مختلف است.

نفت خام Nemina شامل مقداری از نفت خام شیرین و سبک آنگولا است، در حالی که نفت خام مخلوط مالزی احتمالا شامل مقداری از نفت خام سبک بصره می باشد، که هردو آنها با API درجه ۳۰ و سولفور ۱/۸ و ۱ به ترتیب برای نفت خامهای Malaysian Blend و Nemina سنگین تر از نفت خام مالزی با میانگین API درجه ۳۷ هستند. توانایی های پالایشگاههای مستقل استان Shandong در تبدیل انواع نفت خامهای با سولفور بالا به ULSD و بنزین که توسط استانداردهای سوخت جاده ای چین تعیین می گردد، رو به بهبود است. استان Shandong در سال جاری میلادی به ترتیب ۱۰۰ و ۴۰ هزار بشکه درروز به ظرفیت رفرمینگ نفتا و هیدروکراکینگ خود اضافه خواهد کرد. شایان ذکر است که این پالایشگاهها در صددند تا خود را برای پالایش انواع سنگین نفت خام سنگین بازطراحی کنند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار