کد خبر 39925

پتروتحلیل-علیرغم توافق نامه کاهش تولید نفت اوپک و برخی کشورهای غیر عضو اوپک و تمدید آن تا ۹ ماه دیگر، عراق در پی آن است که ظرفیت تولید نفت خود را تا دسامبر ۲۰۱۷ به پنج میلیون بشکه درروز برساند.

به گفته جبار اللعیبی وزیر نفت عراق، برنامه افزایش ظرفیت تولید نفت عاین کشور جدا از قرارداد برنامه کاهش تولید نفت اوپک است . به گفته این مقام، عراق میزان تولید نفت خود را در حال حاضر در سطح ۴/۴۷ میلیون بشکه در روز فریز کرده است . بنابر اظهار نظر برخی منابع ثانویه نفتی، بر اساس موافقت نامه ماه نوامبر سازمان اوپک، سهمیه تولید نفت عراق برای شش ماهه نخست سال جاری میلادی ۴/۳۵میلیون بشکه در روز تخصیص داده شده است.

اما عراق مدتهاست که اعلام داشته براساس موافقت نامه ماه نوامبر اوپک تولید نفت خود را ۲۱۰ هزار بشکه درروز کاهش می دهد. عراق احتمال دارد در برخی از میادین نفتی دولتی که شرکتهای خارجی فعال در آن میزان تولید نفت خود را افزایش داده اند، کاهش بیشتری در میزان تولید نفت آنها اعمال نماید. به طور مثال در مورد میدان نفتی Zubair که کار توسعه آن را شرکت Eni ایتالیا بر عهده دارد، میزان تولید نفت از این میدان را به حدود ۴۴۰ هزار بشکه درروز رسانده که این رقم از ۳۹۰ هزار بشکه درروز سپتامبر سال گذشته بیشتر است.

همچنین میزان تولید میدان نفتی Rumaila توسط شرکت BP به حدود ۱/۴۵میلیون بشکه درروز رسیده که از تولید ۱/۴۱میلیون بشکه درروز سال گذشته بیشتر است. به گفته لعیبی، شرکتهایی نظیر Lukoil روسیه اعلام داشته اند که درراستای برنامه کاهش تولید نفت اوپک آنها نیز تولید نفت خود را کاهش خواهند داد. خاطر نشان می سازد Lukoil در اوایل سال جاری آمادگی خود را برای کاهش تولید نفت تا سقف ۲۰ هزار بشکه درروز بدون دریافت هیچ خسارتی از عراق اعلام کرد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار