کد خبر 39876

پتروتحلیل- کشور آفریقای جنوبی به عنوان یک واردکننده خالص فرآورده های نفتی درجستجوی یک شریک در بازار غرب آفریقا و خاورمیانه از جمله ایران برای احداث یک پالایشگاه جدید است.

وزیر انرژی این کشور اعلام کرد هیئت دولت پیش بینی می کند که تا ماه دسامبر در خصوص ساخت پالایشگاه فوق تصمیم گیری خواهد شد. شرکت ملی نفت آفریقای جنوبی PetroSA قصد دارد تا با ساخت پالایشگاه جدید در سواحل شرقی این کشور ظرفیت خود را به ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. اما دولت این پروژه به ارزش ۱۰ میلیارد دلار را از سال ۲۰۱۰ به تاخیر انداخته است. این مقام مسئول افزود که ساخت پالایشگاه فوق با توجه به رشد واردات نفت این کشور ضروری است.

وزیر نفت آفریقای جنوبی گفت، در راستای گسترش پالایشگاه مذکور نیازمند به یک شریک بخش خصوصی یا دولتی است، به طوری که اکثریت سهام آن نیز متعلق به دولت این کشور باشد. همچنین، آفریقای جنوبی تا زمان تکمیل این پالایشگاه یک سوم مازاد تقاضای خود را وارد خواهد کرد. بعلاوه، مدیر کل انرژی وزارت انرژی این کشور نیز اعلام کرد که در حال مذاکره با کشورها و شرکت هایی در خاورمیانه و غرب آفریقا بوده و در این مرحله هیچ کشوری از بررسی خارج نشده است. وی در ادامه اظهار داشت که هیچ تصمیمی در خصوص ظرفیت تولید یا هزینه ساخت پالایشگاه مورد اشاره اتخاذ نشده است. شرکت های رویال داچ شل، بی پی، توتال و ساسول، پیمانکاران عمده پالایشگاه در کشورهای صنعتی آفریقا هستند.

آفریقای جنوبی در ماه مه سال ۲۰۱۲، یک ماه قبل از این که کشورهای غربی ایران را به خاطر برنامه هسته ای تحت فشار قرار دهند، حدود ۶۸ هزار بشکه در روز نفت خام از ایران خریداری کرد. پرتوریا که معمولاً نفت خام خود را از عربستان ، نیجریه و آنگولا تامین می کند، قصد دارد تا واردات نفت خام خود را ازایران با توجه به برداشته شدن تحریم ها ی این کشور از سال ۲۰۱۶ ادامه دهد. بر اساس نظر قائم مقام وزیر انرژی آفریقای جنوبی، احداث پالایشگاه یادشده در آفریقای جنوبی برای کنترل فرآورده های نفتی ضروری نظیر بنزین، دیزل و سوخت جت کمک خواهد کرد. گفتنی است دولت این کشور قصد دارد تا مشارکت عمده فروشان نفت کوره را با تمرکز بر نفت خام غرب آفریقا افزایش دهد، به طوری که نصف واردات نفت خام کشور آفریقای جنوبی در حال حاضر از غرب آفریقا تامین می شود.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار