کد خبر 39864

پتروتحلیل- علی رغم افزایش تعداد دکل های حفاری فعال در ایالات متحده آمریکا، بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز جمعه تحت تاثیر افزایش خوش بینی ها نسبت به حصول توافق اوپک برای تمدید دوره زمانی کاهش در تولید با افزایش همراه بود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه در معاملات این روز با ۱ دلار و ۱۰ سنت (۲/۰۵درصد) افزایش، بشکه ای ۵۳/۶۱ دلار تسویه شد. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه ژوئن با ۹۸ سنت (۱/۹۵درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۰/۳۳ دلار تسویه شد که در نتیجه، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای معاملات ماه ژوئیه به ۲/۹۴ دلار در هر بشکه افزایش یافت.

قیمت نفت خام در بازارهای بین المللی تحت تاثیر افزایش انتظارات خوش بینانه نسبت به تمدید دوره زمانی کاهش در تولید که قرار است طی نشست روز پنج شنبه کشورهای عضو و غیر عضو اوپک در هفته جاری(۲۵ مه) در وین مورد مذاکره قرار گیرد، افزایش یافت. علاوه بر اذعان مقامات انرژی روسیه و عربستان سعودی به افزایش دوره زمانی کاهش تولید به بیش از شش ماه (تا پایان سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ میلادی) که مورد حمایت دیگر اعضاء اوپک قرار گرفته است، برخی گمانه زنی ها حاکی از افزایش میزان کاهش در تولید به بیش از ۱/۸ میلیون بشکه ( مقدار تعهد شده در توافق صورت پذیرفته در ماه نوامبر سال گذشته میلادی) است.

در صورت توافق در نشست مذکور، این موضوع می تواند تاثیرات قابل توجهی در جلب اعتماد معامله گران و تحلیل گران بازار نسبت به کارایی سیاست های اتخاذ شده از سوی این سازمان در جهت کاهش مازاد عرضه و بازگشت تعادل به بازار از خود بر جای گذارد. لازم به ذکر است که افت ۰/۷ درصدی شاخص دلار نیز تاثیر مضاعفی بر رشد قیمت ها در معاملات روز جمعه داشته است. شاخص دلاردر حال حاضر به پایین ترین میزان خود از ماه نوامبر سال گذشته میلادی تا کنون رسیده است که ادامه این روند کاهشی، که یکی از سیاست های اقتصادی دولت آمریکا در حمایت از تولیدات این کشور نیز است، در کنار تصمیمات اوپک می تواند نقش تعیین کننده ای در حمایت از قیمت ها داشته باشد.

با وجودفضای مثبتی که برمعاملات نفت خام در بازارهای جهانی در چند روز گذشته حاکم بوده است، نباید متغیر های افزاینده طرف عرضه که می تواند مسیر را در بلند مدت برای افزایش قیمتها ناهموار سازد را نادیده گرفت. از جمله این متغیرها، می توان به افزایش مداوم تولید نفت خام در ایالات متحده آمریکا، برنامه لیبی برای افزایش ضربتی تولید در کوتاه ترین زمان ممکن، و نتیجه انتخابات ایران که می تواند با ایجاد فضای بهتر برای جذب سرمایه های خارجی موجبات افزایش در تولید و عرضه را فراهم آورد، اشاره کرد.

از طرف دیگر، شرکت Baker Hughes در تازه ترین گزارش خود که روز جمعه منتشر کرد تعداد دکل های حفاری فعال در ایالات متحده آمریکا را برای هجدهمین هفته متوالی با ۸ واحد افزایش به ۷۲۰ دستگاه رسانید، که خود گویای چشم انداز افزایش تولید نفت خام در این کشور است. مدیران صندوق های پوشش دهنده ریسک نیز همچنان اقدام به کاهش خالص موقعیت های خرید در قراردادهای فیوچرز و اختیار معامله می کند، به گونه ای که مجموع این قراردادها طی هفته گذشته به پایین ترین میزان خود از ماه نوامبر سال گذشته میلادی تا کنون رسیده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار