کد خبر 39821

پتروتحلیل- سال گذشته بیش از ۵۰٫۶ میلیون تن محصول پتروشیمی در کشور تولید شد که از این میزان بیش از ۲۰٫۳۹ میلیون تن صادر شده است.

احمد مهدوی ابهری، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان این مطلب به سنا، گفت: سال گذشته ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به رقم بی سابقه ۶۱ میلیون و ۹۰۸ هزار تن رسید و در مجموع بیش از ۵۰ میلیون و ۶۱۴ هزار تن محصول پتروشیمی تولید شد. بر این اساس سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴ از نظر ظرفیت نصب شده رشد ۷ درصدی و از نظر تولید جهش ۹ درصدی حاصل شده است.

وی با اعلام اینکه سال گذشته حجم صادرات محصولات پتروشیمی ایران با ثبت یک رکورد جدید به بیش از ۲۰ میلیون و ۳۹۰ هزار تن و ارزش صادرات به ۹ میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار رسید، خاطرنشان کرد: از نظر حجم صادرات سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴ رشد ۸ درصدی و از نظر ارزش صادرات به دلیل روند کاهش قیمت نفت عملا تغییری در مقایسه با سال ۹۴ حاصل نشد.

این فعال صنعت پتروشیمی با بیان این نکته که سهم محصولات پتروشیمی در سبد صادرات غیر نفتی ایران تا پایان سال ۹۵ به حدود ۲۱٫۷ درصد رسیده است، گفت: از سال ۹۲ تا پایان سال گذشته با بهره برداری از طرح های جدید و رفع گلوگاه های تولید در مجتمع های موجود نسبت تولید به ظرفیت نصب شده روند صعودی داشته است؛ به طوری که به ترتیب از سال ۹۲ تا ۹۵ سالانه ۷۱ درصد، ۷۸ درصد، ۸۰ درصد و در نهایت سال گذشته ۸۲ درصد ظرفیت نصب شده (اسمی) صنعت پتروشیمی منجر به تولید شده است.

وی همچنین در مورد مهمترین برنامه های تکمیلی طرح های در دست اجرای صنعت پتروشیمی خاطر نشان کرد: در حال حاضر از مجموع کل طرح های باقی مانده از برنامه های چهارم و پنجم توسعه، ۶۰ طرح در دست اجرا وجود دارد که هم اکنون ۳۸ طرح پتروشیمی با پیشرفت کمتر از ۳۰ درصد، ۱۰ طرح با پیشرفت بین ۳۰ تا ۵۰ درصد، دو طرح با پیشرفت ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۱۰ طرح با پیشرفت بیش از ۷۰ درصد در حال انجام است که در مجموع برای تکمیل این ۶۰ طرح، به ۲۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.

مهدوی در ادامه از برنامه ریزی برای ساخت ۲۵ طرح جدید پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه بیش از ۵۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی و پلیمری در قالب برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: برای ساخت و بهره برداری از این طرح های جدید هم به حدود ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی درباره چگونگی دستیابی به این میزبان سرمایه گفت: تأمین این مقدار سرمایه در شرایط فعلی کشور آن هم فقط برای یک صنعت از طریق سرمایه گذاری داخلی ممکن نیست و حداقل نیمی از این سرمایه باید از طریق فاینانس تأمین شود.

وی در ادامه به فرصت های تأمین مالی خارجی پس از برجام اشاره کرد و گفت: پس از برجام درهای سرمایه گذاری خارجی به روی بسیاری از صنایع باز شد به طوریکه هلدینگ خلیج فارس توانست از این فرصت یک میلیارد دلار فاینانس جذب کند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار