کد خبر 39534

پتروتحلیل- حمله هوایی آمریکا به سوریه بهای نفت خام را در بازارهای جهانی طی معاملات روز جمعه افزایش داد که در نتیجه آن، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن در معاملات این روز با۳۵ سنت ( ۰/۶۳درصد) افزایش در قیمت بشکه ای ۵۵/۲۴دلار تسویه شد. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه مه با ۵۴ سنت( ۱/۰۳درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۲/۲۴ دلار قرار گرفت. بدین ترتیب، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت به ۲/۶دلار در هر بشکه کاهش یافت.

قیمت نفت خام در معاملات روز جمعه تحت تاثیر حمله هوایی ایالات متحده آمریکا به سوریه با افزایش همراه شد، که البته این افزایش در قیمت با ارزیابی معامله گران از نتایج این حمله که چندان گسترده نبوده و همچنین تحت تاثیرانتشار گزارش هفتگی تغییر در تعداد دکل های حفاری آمریکا، قدری محدود شد. بسیاری از تحلیل گران اهمیت تاثیر گذاری حمله هوایی آمریکا به سوریه را صرفاً از منظر ایجاد اختلال در تولید نفت خام سوریه که سهم ناچیزی از مجموع تولید نفت خام دنیا را در دست دارد (در حدود ۳۵ هزار بشکه درروز بر اساس گزارش EIA در سال۲۰۱۶) مورد ارزیابی قرار نداده اند، بلکه این نگرانی بیشتر بدلیل در معرض خطر قرار گرفتن جریان عرضه نفت خام درمنطقه خاور میانه که در حدود ۴۰ درصد تولید نفت خام دنیا را در دست دارد، ایجاد شده است.

در صورت بالا گرفتن بحران در سوریه ، تولید نفت خام کشورهای عراق با توجه به همسایگی با سوریه و همچنین ایران و عربستان سعودی که هرکدام منافع متضادی در منطقه خاورمیانه و سوریه دارند، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت که البته با ورود احتمالی روسیه به این مناقشات در تقابل با آمریکا، نتایج حاصله غیر قابل تصور خواهد بود. از طرفی دیگر شرکت Baker Hughes نیز آمار تعداد دکل های فعال در آمریکا را منتشر کرده که حاکی از افزایش ۱۰ واحدی این دکل ها است. بدین ترتیب مجموع تعداد دکل های حفاری فعال در ایالات متحده آمریکا به ۶۷۲ دستگاه رسیده است، که این موضوع نیز به نوبه خود تاثیر کاهنده ای بر رشد یهای نفت خام در بازارهای جهانی در معاملات روز جمعه داشته است.

شایان ذکر است که علی رغم منتفع شدن بهای نفت خام از برآیند وقایع پیش آمده ، بسیاری از تحلیلگران نهایی شدن تصمیم اوپک برای افزایش دوره زمانی کاهش در تولید نفت خام که احتمالاً در نشست ۲۵ مه در وین مشخص خواهد شد و همچنین احتمال کاهش سطح موجودی نفت خام آمریکا در گزارش های پیش رو (بدلیل افزایش ضریب بهره برداری پالایشی در این کشور) را به عنوان متغیر های تعیین کننده در روند آتی بهای نفت خام مد نظر قرار داده اند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار