کد خبر 39336

پتروتحلیل- در حالی بازار پی وی سی در آخرین ماه از سال در آرامش و رکود به سر می برد که در سال های گذشته رونق بیشتری داشت.

به گزارش «پتروتحلیل»، اکثر کارشناسان این بازار به چند دلیل برای رکود در آخرین ماه سال ۹۵ در بازار پی وی سی اشاره می کنند که در صدر آنها کاهش صادرات مصنوعات پلاستیکی به بازار عراق خودنمایی می کند.

گفته می شود استان های عراق در یک ماه گذشته به جز کردستان عوارضی جداگانه از محموله های ایرانی صادر شده به این کشور دریافت می کنند، به این ترتیب رقم عوارض محموله های صادراتی افزایش چشمگیری داشته است، به طوری که محموله های صادراتی با ورود به هر استان باید عوارض آن استان را بپردازند و از این رو حجم صادرات پی وی سی به عراق کاهش یافته است.

همچنین رکود کلی در بازار متاثر از انتخابات پیش رو، نوسانات قیمت در بازار داخلی، رکود در صنعت ساختمان هم از دلایل آرامش بازار پی وی سی عنوان شده است. گر چه بازار پلی اتیلن از تحرک بیشتری نسبت به پی وی سی برخوردار است، اما شاهد افت حجم معاملات در بورس کالا در ماه آخر سال هستیم، این در حالی است که محصولاتی همچون پلی اتیلن ها در بازار داخل با قیمتی پایین تر از بورس عرضه می شوند. به گفته کارشناسان بازار فروش شرکت های پتروشیمی به کدهای معاف از مالیات در آخرین ماه از سال به دلیل نیاز به نقدینگی افزایش یافته و همین موضوع سبب شده تا محموله های ارزان تر در بازار داخل به وفور یافت شود.

البته در بازار پی وی سی شاهد افزایش قیمت در بازار جهانی هستیم، اما بازار داخل رمق ندارد.

جواد ایرانی، کارشناس بازار پی وی سی در این باره به خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: قیمت پی وی سی در بازار هند به ۱۰۲۰ دلار در هر تن رسیده است، فرموسا دوباره به مدار تولید بازگشته اما محصولات خود را برای ماه مارس به فروش رسانده است.

وی در پاسخ به این سوال که در این شرایط پی وی سی سازهای ایرانی باید صادرات خوبی داشته باشند، گفت: همواره شرایط مناسب پی وی سی سازهای آسیایی مانند تایوان سبب می شود تا مشتریان بیشتری داشته باشند.

وی افزود: با توجه به اینکه فروش پی وی سی از سوی تایوان به هندی ها مدت دار و مهلت پرداخت هزینه آن ۹۰ تا ۱۲۰ روزه انجام می شود، خریداران تمایل دارند تا از تایوان پی وی سی بخرند. پی وی سی سازهای ایرانی همواره می خواهند تا پول فروش محصول خود را درب کارخانه تحویل بگیرند.

از سوی دیگر پی وی سی سازهای آسیایی همواره به مشریان خود به صورت اعتباری و یوزانس محصولات خود را تحویل می دهند و این موضوع در پی وی سی سازهای ایرانی کمتر دیده می شود.

این در حالی است که مشکلات فروش محصولات پتروشیمی به صادرکنندگان همواره جای گله را برای این قشر باقی گذاشته است، به طوری که کارشناسان این حوزه می گویند: با وجود اینکه پتروشیمی ها نیمه خصوصی و دولتی هستند، اما هنوز مدیریت دولتی بر آنها حکومت می کند و از این رو شاهد فروش محصولات به افرادی هستیم که از رانت برخوردار هستند.

این در حالی است که فرآیند خرید محصولات از شرکت هایی نظیر فرموسا، سابیک و ... بسیار متفاوت و البته بسیار شفاف است و بیش از هر گزینه ای منفعت شرکت تولیدکننده و سپس مشتری مداری مد نظر قرار می گیرد.

با این حال در بازار پی وی سی شاهد رکود و آرامش هستیم، بنابر گفته منابع خبری، تولید پی وی سی در پتروشیمی غدیر متوقف شده است، اما به احتمال زیاد تا پنج شنبه دوباره به مدار تولید باز خواهد گشت. برخی از خریداران محموله های پتروشیمی بندرامام هم به آف گرید بودن محصولات و مرجوع کردن آنها به این پتروشیمی خبر دادند، گفته می شود تعدادی از محموله های ON این شرکت، آف گرید است.

البته در بازارهای جهانی در منطقه جی سی سی در هفته جاری، قیمت پی وی سی در محدوده ۹۴۰ تا ۹۸۰ دلار در هر تن سی اف آر ثابت ماند، در پاکستان و هندوستان هم ۹۹۵ تا ۱۰۲۰ دلار در هر تن سی اف آر گزارش شده است، اما در خاورمیانه با ۲۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به مرز ۹۵۰ تا ۹۷۰ دلار در هر تن سی اف آر رسیده است.

فعالان بازار شرق خارومیانه معتقدند که پیشنهاد قیمتی محموله های ایالات متحده در ماه مارس بالاتر خواهد بود. از سوی دیگر پیش بینی ها با توجه به تقاضای فصلی در ماه مارس و آوریل، برای بازار پی وی سی افزایشی است.

پی وی سی ۲۴

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار