کد خبر 39326

پتروتحلیل- شرکت ترکیه ای توپراش مناقصه ای که قبلاً به منظور خرید انواع نفت خام، شامل نفت خام های شیرین و سبک لیبی Es Sider و Al Jurf ، برای تحویل در ماه مارس اعلام کرده بود را بست، ولی نتایج آن بلافاصله در دسترس قرار نگرفت.

شرکت توپراش به دنبال یک محموله ۶۰۰ هزار بشکه ای از نفت خام متوسط ترش یورال روسیه، سبک سیبری و Es Sider یا Al Jurf برای تحویل در Tutunciftlik و/یا Aliaga طی دوره ۲۵-۲۰ مارس است. این پالایشگر می تواند نفت خام متوسط ترش یورال یا سبک سیبری روسیه را که هر دوی آنها در ماه مارس از عرضه بهتری برخوردار خواهند بود را برداشت کند.

معامله گران همچنین اعلام داشتند که ممکن است یک یا دو محموله از نفت خام Al Jurf در ماه مارس در دسترس باشد، ولی مشخص نیست که آیا این محموله ها برای پیشنهاد مناقصه در دسترس هستند یا خیر. به دنبال صادرات چهار محموله از محموله های نفت خام Es Sider در ماه فوریه که به طور بالقوه قابلیت افزایش آن به ۵ محموله تا پایان ماه نیز وجود دارد، انتظار می رود چند محموله هم برای ماه مارس بارگیری شوند.

فعالان بازار همچنان قیمت Es Sider را نزدیک به قیمت رسمی ماه مارس یعنی منهای ۱/۶ دلار نسبت به برنت موعد دار ارزیابی می کنند. معامله گران قیمت نفت خام های متوسط ترش Basrah Light و نفت کرکوک بازاریابی شده بو سیله KRG را به لحاظ کاهش تقاضای منطقه ای در نتیجه تعمیرات، ارزان تر ارزیابی کردند. قیمت نفت خام سبک بصره به میزان منهای ۵ دلار نسبت به برنت مدت دار بر پایه سیف آگوستا ارزش گذاری شده است.

حق مرغوبیت نفت خام کرکوک KRG حداقل ۱ دلار تخفیف به ازای هر بشکه نسبت به قیمت رسمی ماه مارس، یعنی منهای ۵/۱۵ نسبت به برنت مدت دار، برای فوب جیهان بوده است. جریان نفت صادراتی از نفت خام کرکوک از طریق خط لوله کرکوک-جیهان تحت تأثیر انفجارهای متعدد میدان نفتی Bai Hassan عراق (به ظرفیت ۱۹۰ هزار بشکه در روز) در ۲۵ فوریه قرار نگرفته است، با وجودی که تولید یکی از چاه ها به میزان ۲ هزار بشکه در روز کاهش یافت. منابع صنعتی پیش بینی می کنند که تولید ظرف یک هفته به سطح عادی بازگردد. شرکت نفت دولتی الجزایر، سوناتراک، قیمت های رسمی خود برای بارگیری های ماه مارس نفت خام مخلوط Saharan را به کمترین میزان از ژوئیه ۲۰۱۵ کاهش داده است. این شرکت قیمت های رسمی خود را ۲۰ سنت در مقایسه با ماه قبل کاهش داده و منهای ۲۰ سنت نسبت به برنت موعددار دریای شمال اعلام کرده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار