کد خبر 38496

پتروتحلیل-مدیرعامل شرکت پتروشیمی صدف عسلویه از ورود نخستین محصولات ESBR این شرکت به بازار در نیمه نخست سال آینده خبر داد.

به گزارش «پتروتحلیل»، احمد جزایری با اعلام این خبر گفت: این محصول پس از تامین نیاز داخلی به کشورهای هند، چین و ترکیه به عنوان بازارهای هدف اصلی و سایر بازارها صادر خواهند شد.

وی افزود: شرکت شیمیایی صدف با هدف تولید سالیانه ۱۳۶هزار تن کائوچوی مصنوعی و با چشم انداز تامین خوراک برای بازار داخلی و خارجی تاسیس شد.

جزایری خاطرنشان کرد: ESBRنوعی پلیمر است که برای صنایع پایین دستی و پلیمر و صنایع پایین دستی تایر استفاده می شود. صنایع پایین دستی پتروشیمی را می توان به دو دسته شامل محصولات مصرفی نهایی، موادی که به دست مصرف کنندگان نهایی می رسد:مانند تلفن، روکش اتومبیل و غیره و مواد حد واسط)در واقع مواد اولیه مورد نیاز به منظور تولید محصولات نهایی هستند که تولید آنها در راستای تکمیل و بهبود زنجیره محصولات پتروشیمی و تولید محصولات نهایی از اولویت برخوردار است، تقسیم کرد.

تایر جزو هفت طرح استراتژیک وزارت صنعت، معدن و تجارت است، بر این اساس فناوری مورد استفاده در شرکت شیمیایی صدف جدیدترین نوع فناوری مورد استفاده بوده و محصولات تولید شده مطابق استانداردهای کیفی و زیست محیطی بین الملل خواهد بود.

وی یادآوری کرد: پروژه ESBR نخستین طرح از این دست در خاورمیانه است و سازندگان جهانی این فناوری، به دلیل خاص بودن تجهیزات آن گاهی اوقات کنار از ورود به آن می کشند.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی صدف عسلویه با اشاره به کلنگ زنی پروژه در مهرماه سال گذشته، ابراز امیدواری کرد در نیمه نخست سال ۹۶تولیدات نهایی پروژه تولید شود.

وی اظهارکرد: نوع روغنی لاستیک ESBRبه میزان ۷۸هزار تن و نوع خشک لاستیک ESBRبه میزان ۵۹هزار تن، محصولات این شرکت را تشکیل خواهند داد که با مصرف سالیانه ۸۴هزار تن بوتادین، ۲۶.۴هزار تن استایرین و ۲۵.۲هزار تن روغن آروماتیک و سایر افزودنی ها به عنوان خوراک، حاصل خواهند شد.

جزایری ادامه داد : محصولات شرکت با اولویت تامین بازار داخلی و سپس صادرات تولید می شوند و هند، چین و ترکیه بازارهای هدف مشخص آن هستند. وی تصریح کرد: هیچ گونه سرمایه گذاری خارجی در این پروژه انجام نشده، اما برای بخشی از آن از تامین مالی فاینانس خارجی استفاده شده و میزان سرمایه گذاری آن ۱۰۲میلیون و ۵۶هزار یورو (پنج هزار میلیارد ریال) بوده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی صدف عسلویه گفت: کیفیت محصول به لایسنسور (صاحب فناوری) بستگی دارد که در این پروژه، شرکت »ورسالیس«Versalisایتالیاست و همین مساله بر روی قیمت فروش نهایی تولیدات تاثیرگذار خواهد بود. وی ادامه داد: رقیب اصلی ما در تولید ESBRهندوستان است که تحت همین لیسانس فعالیت می کند، اما در تلاش هستیم گوی سبقت را از رقیب برباییم. مقام مسوول افزود: میزان درآمدزایی و سودآوری در این پروژه به شدت به قیمت نفت وابسته است و به نظر می رسد سال آینده شاهد حداکثر قیمت های فروش باشیم.

وی همچنین یکی دیگر از دلایل خاص بودن این پروژه را محدودیت های جا و مکان برشمرد که به همین علت، فشردگی پروژه در ارتفاع جبران شده و همه عملیات در ارتفاع ۲۳متر و بالاتر در حال انجام است. جزایری، مهمترین اثرات حاصل از اجرای طرح را استفاده از توانمندی های موجود در منطقه و کشور بویژه اشتغالزایی و ایجاد فرصت های شغلی، پاسخگویی به نیاز بازار و رقابت با سایر تولیدکنندگان جهانی و افزایش درامد ارزی کشور و خودکفایی برشمرد. محصولات مجتمع شیمیایی صدف عسلویه، شامل انواع لاستیک در گریدهای مختلف است که کاربردهای آن طبق آخرین آمارهای بین المللی در صنایع تایر، قطعات لاستیکی، تجهیزات مکانیکی و غیره استفاده می شود. به گزارش ایرنا، پیشتر مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد، در نمایشگاه Kدوسلدورف آلمان مذاکرات خوبی درباره صادرات بیشتر محصولات پتروشیمی ایران به اروپا انجام شد و ادامه داد: اکنون محصولات پتروشیمی به کشورهای اروپای غربی و شرقی مانند آلمان، انگلیس و مجارستان صادر می شود. به گفته بساق زاده، میزان تولید محصولات پتروشیمی تا پایان مهرماه به ۲۸میلیون و ۷۰۰هزار تن رسید و بیش از ۲۱مجتمع پتروشیمی در هفت ماه امسال با افزایش تولید نسبت به زمان مشابه همراه بودند. ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی کشور نزدیک به ۶۳میلیون تن در سال است که تا سال ۱۴۰۴به ۱۳۰میلیون تن افزایش می یابد. بندرعسلویه در ۲۸۰کیلومتری جنوب بوشهر میزبان اجرای طرح های توسعه ای میدان گازی پارس جنوبی، دارای ۲۷پست اسکله با ظرفیت بیش از ۴۳ میلیون تن در سال است که همزمان کشتی هایی با تناژ بالا می توانند در اسکله این بندر پهلو بگیرند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار