کد خبر : 37938

پتروتحلیل- بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر تداوم نگرانیها نسبت به اجراء توافق صورت پذیرفته بین اعضاء اوپک در مورد کاهش حجم تولید نفت این سازمان، علی رغم اعلام خبر کاهش سطح موجودی نفت خام آمریکا با کاهش همراه بود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر در معاملات این روز با ۸۱سنت (۱/۶ درصد ) کاهش، در سطح بشکه ای ۴۹/۹۸دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه دسامبر با ۷۸ سنت کاهش ( ۱/۶ درصد ) در سطح بشکه ای ۴۹/۱۸ دلار قرار گرفت.

تداوم نگرانیها در مورد حصول نتیجه نهائی از توافق صورت پذیرفته بین اعضاء OPEC که قرار است در نشست ۳۰ نوامبر دروین مشخص گردد، تاثیر قابل توجهی درکاهش قیمت ها ی نفت خام طی معملات روز چهارشنبه داشته است. اظهارات وزیر نفت عراق مبنی بر مستثنی گردیدن این کشور از توافق صورت پذیرفته بین اعضاء این سازمان جهت کاهش تولید موجی از تردید و احتیاط را بین معامله گران و تحلیلگران بازار بوجود آورده است. با این وجود گزارش روز گذشته اداره اطلاعات انرژی آمریکا(EIA) که نشاندهنده کاهش سطح ذخایر نفت خام آمریکا می باشد تا حدودی از کاهش بیشتر قیمت ها جلوگیری نمود.

وضعیت موجودی نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۱اکتبر

۲۴oill

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز گذشته گزارش هفتگی خود در ارتباط با وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که نشان می داد، ذخیره سازی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۱اکتبر ۵۵۳ هزار بشکه کاهش یافته و به ۴۶۸/۱ میلیون بشکه رسیده است. این در حالیست که طبق نظر سنجی پلاتس از تحلیگران، انتظار می رفت این میزان ۴۰۰ هزار بشکه افزایش داشته باشد. همچنین بر اساس این گزارش میزان واردات روزانه این کشور با ۱۰۹هزار بشکه افزایش در سطح تقریبی ۷میلیون بشکه در روز قرار گرفته است. این در حالی است که میزان تولید روزانه آن در هفته مورد بررسی با ۴۰هزار بشکه افزایش به ۸/۵میلیون بشکه در روز رسیده است که با توجه به وجود مازاد عرضه در بازار به عنوان نکته ای منفی در این گزارش نمایان گردیده است. به اذعان بسیاری از تحلیلگران عامل اصلی و تاثیر گزار در افت قیمت ها در روز های اخیر اختلافات بوجود آمده بین اعضاء اوپک بمنظور کاهش سطح تولیدات است که در صورت عدم حصول نتیجه نهائی در نشست وین می تواند قیمت ها را به سطوح پایین تری سوق دهد . بر اساس توافق صورت گرفته بین اعضاء این سازمان در الجزایر قرار است میزان تولید نفت خام این سازمان به ۳۳-۳۲/۵میلیون بشکه در روز کاهش یابد . این در حالیست که این میزان تولید در ماه سپتامبرسال جاری میلادی۳۳/۴ میلیون بشکه در روز بوده است. انتظار میرود کشورهای ایران، لیبی، نیجریه و ونزوئلا از مشمولیت این توافق خارج شوند. بسیاری از کارشناسان ریشه اصلی تردید ها نسبت به حصول نتیجه نهائی از این توافق را نشات گرفته از اظهارات غیر مشخص مقامات و شرکت های روسی می دانند این در حالیست که عربستان و روسیه از جمله محدود کشورهائی هستند که از توان لازم برای کاهش سطح تولید برخوردار می باشند.

روند قیمت نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۲۴oill1

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار