کد خبر 37932

پتروتحلیل- ۶۰ درصد مصنوعات پلاستیکی ایران به عراق صادر می شود.

رئیس دفتر توسعه صنایع پائین دستی پتروشیمی، با بیان این مطلب به نیپنا گفت: ازار اصلی صنایع پائین دستی پتروشیمی ایران، کشورهای همسایه به ویژه کشور عراق است و نزدیک ۶۰ درصد مصنوعات پلاستیکی ایران به این کشور صادر می شود.

رضا محتشمی پور رئیس دفتر صنایع پائین دستی پتروشیمی ادامه داد: چین و ترکیه، جای ایران را در بازار مصنوعات عراق پر کرده اند، در واقع باید گفت مهمترین بازار خود را به رقبا داده ایم.

وی افزود: صادرات به این کشور همسایه در سالجاری به دلایل مختلف شاهد کاهش محسوسی شده است و نیازمند آن است تا راهکاری اجرایی با حمایت تمام متولیان امر برای این مسئله اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه میزان صادرات به بازار عراق کاهش یافته است، گفت: اطلاعات به دست آمده نشان می دهد افزون بر چالش هایی که در چند سال اخیر در بحث صادرات به عراق وجود دارد، به تازگی در بازار عراق حجم زیادی از ماشین آلات و دستگاه های چینی وارد وکارگاه های پلاستیک به سرعت درحال ساخت است و این باعث شده که شاهد افت تقاضا در بازار عراق باشیم.

رئیس دفترصنایع پائین دستی پتروشیمی افزود: با توجه به گسترش کارگاه های پلاستیک در عراق، آمارها نشان می دهد در ۵ سال گذشته شاهد سرعت بالای واردات محصولات پتروشیمی میانی از سوی عراق بوده ایم.

محتشمی پور ادامه داد: از سوی دیگر شرایط گمرکی بازار عراق تا حدودی سخت تر شده و برخی تعرفه ها و عوارض افزایش پیدا کرده است که درمجموع افت صادرات را پیش بینی می کنیم.

رئیس دفترصنایع پائین دستی پتروشیمی تصریح کرد: جای ایران را در بازارمصنوعات عراق متاسفانه کشورهای چین و ترکیه پر کرده اند که در واقع باید گفت مهمترین بازار خود را به رقبا داده ایم.

وی اظهارکرد: میزان صادرات محصولات پلیمری به بازار عراق در سال ۱۳۹۰ در حدود ۲۳ هزار تن بود که پیش بینی می شود این میزان تا پایان سالجاری به ۹۵ هزار تن افزایش یابد. همچنین این میزان صادرات در سال گذشته ۸۶ هزار تن بوده است.

به گفته وی، این امر نشان دهنده رشد سالانه ۶۰ درصدی صادرات محصولات میانی از ایران به عراق است و این روند با سرعت زیادی در حال افزایش است.

رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی شرکت‌های ایرانی فعال در صنایع پائین دستی پتروشیمی نیز باید با بازاریابی و تدوین استراتژی‌های فروش وارد تجارت با کشورهای همسایه شوند تا بتوانند قابلیت رقابت پذیری بیشتری داشته باشند و باید دسترسی صنایع پایین‌دستی پتروشیمی را به بازارهای صادراتی بیشتر کنیم.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار