کد خبر 37533

پتروتحلیل- در نیم سال اول امسال ۸ میلیارد و ۶۹۸ میلیون دلار انواع محصولات پتروشیمی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۲ و ۴ صدم درصد رشد نشان می‌دهد .

براساس آمار گمرک؛ مجموع تجارت خارجی ایران در نیمسال اول سال‌جاری ۴۲ میلیارد و ۱۴ میلیون دلار بود و از این میزان ۸ میلیارد و ۶۹۸ میلیون دلار اختصاص به صادرات محصولات پتروشیمی دارد.

آمار و ارقام گمرگ ایران نشان می دهد صادرات محصولات پتروشیمی در میان سایر گروه‌های کالایی بیشترین سهم از ارزش کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده‌اند به ‌طوری که ۴۰ و ۷ صدم درصد از کل صادرات غیرنفتی کشورمان به پتروشیمی‌ها اختصاص دارد. در این گزارش،سهم سایر کالاها به استثنای پتروشیمی و میعانات گازی از کل صادرات غیرنفتی کشورمان در شش ماهه سال‌جاری ۴۳ و ۸۲ صدم درصد بود. در این مدت ۹ میلیارد و ۵۱۲ میلیون دلار انواع کالا به استثنای میعانات گازی و پتروشیمی صادر شد. صادرات سایر کالاها هم در این مدت یک و ۸۴ صدم درصد رشد داشت.

همچنین واردات کشورمان در این مدت به ۲۰ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲ و ۶۱ صدم درصد کاهش نشان می‌دهد. این آمار حکایت از آن دارد که تراز تجاری جمهوری اسلامی ایران در سال‌جاری مثبت بوده است.

چین همچنان بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی است به طوری که در شش ماهه ابتدایی سال‌جاری حجم صادرات غیرنفتی کشورمان به چین به ۳ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک و ۹۲ صدم درصد رشد داشته است. پس از چین به ترتیب امارات متحده عربی با ۳ میلیارد و ۴۰۱ میلیون دلار، عراق با ۲ میلیارد و ۹۷۶ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار و جمهوری کره با یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلار قرار دارند. صادرات غیرنفتی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای چین، ترکیه و کره جنوبی در این مدت افزایش داشته، اما صادرات غیرنفتی ایران به امارات متحده عربی ۱۸ و ۵۹ صدم درصد و عراق ۳ و ۴۱ صدم درصد کاهش داشته است. همچنین صادرات غیرنفتی ایران به سایر کشورها دراین مدت با رشد ۴ و ۱۲ صدم درصدی همراه بوده است.

آمار تجارت خارجی کشورمان در شش ماهه ابتدایی سال‌جاری از افزایش واردات کالاهای آلمانی حکایت دارد. صادرات آلمان به ایران در این مدت یک میلیارد و ۱۲۲ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد افزایش داشت. آلمان پنجمین صادرکننده بزرگ کالا به ایران به‌شمار می‌رود و رتبه‌های اول تا چهارم به ترتیب به کشورهای چین با ۴ میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۳ میلیارد و ۴۵۷ میلیون دلار، جمهوری کره با یک میلیارد و ۵۷۷ میلیون دلار و ترکیه با یک میلیارد و ۳۲۹ میلیون دلار اختصاص دارد. البته روند واردات ایران از این کشورها در کل کاهشی و به ترتیب ۷ و ۶۸ صدم درصد، ۱۷ و ۳ صدم درصد، ۱۵ و ۳۲ صدم درصد و ۱۷ و ۴۲ صدم درصد کاهش داشته است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار