کد خبر 37529

پتروتحلیل- بهای نفت خام در بازار های بین المللی طی معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته تحت تأثیر اظهار نظر مقامات عربستانی در مورد طرح فریز نفتی و تداوم روند رو به رشد تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا افت قابل ملاحظه ای را تجربهکرد. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر در طی معاملات روز جمعه با ۱/۷۶ دلار ( ۳/۷ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۴۵/۸۹ دلار به تثبیت رسید. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه نوامبر با ۱/۸۴ دلار ( ۴ درصد) افت، در سطح بشکه ای ۴۴/۴۸ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تکزاس اینترمدیت (WTI )برای ماه نوامبر به ۱/۴۱ دلار در هر بشکه رسید. بعبارت دیگر، انتشاراخباری مبنی بر پذیرش کاهش تولید از سوی عربستان در روز جمعه سبب رشد قیمت نفت خام گردید، اما پس از اظهار نظر مقامات این کشور ساعاتی بعد از خبر فوق، در خصوص عدم تصمیم گیری در مورد محدود کردن تولید نفت در نشست الجزایر و همچنین نقش مشورتی و رایزنی این نشست، موجبات کاهش قیمت نفت خام های شاخص در بازار های مناطق مختلف فراهم گردید. به علاوه، خبر کاهش میزان تولید عربستان تنها در صورت موافقت ایران با این طرح ، احتمال موفقیت طرح فوق را تقلیل داده و به حرکت قیمت ها در مسیرنزولی کمککرد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند، افت قیمت نفت سبب کاهش رشد اقتصادی عربستان شده و هزینه های زندگی را در این کشور بالا برده است که این امر می تواند منجر به تنش های داخلی و آشوب های اجتماعی در عربستان شود. از سوی دیگر، وزیر دارایی روسیه نیز اعلامکرد، در صورت حصول توافق بر سر طرح فریز نفتی میان تولیدکنندگان بزرگ نفتی ، قیمت نفت خام رشد یافته و در نتیجه امکان افزایش تولید نفت شیل با توجه به رشد قیمت ها وجود خواهد داشت که این مسئله می تواند مجددا افت شدید قیمت نفت را در آینده به همراه داشته باشد. از سوی دیگر، تصمیم فدرال رزرو آمریکا مبنی بر محدود نمودن فعالیت بانک های این کشور در بازار فیزیکی کالا از قبیل نفت در روز گذشته بازار آنرا متأثر نمود. زیرا با این تصمیم فدرال رزرو، بازار نفت دو مشتری بزرگ خود یعنی بانک های گلدمن ساکس و J.P. Morgan را که از بازیگران مهم در این بازار می باشند ، از دست خواهد داد. تحلیل گران بازار نفت بر این باورند که ،این مسئله سبب تقلیل قیمت ها در کوتاه مدت شده است اما تأثیر آن بر قیمت ها در بلند مدت ناچیز می باشد.

بررسی شاخص های اقتصادی عربستان

۲۳oil

به علاوه ، موسسه خدمات نفتی بیکر هیوز نیز در گزارش هفتگی خود، تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا که شاخصی برای میزان تولید نفت این کشور است، را منتشر نمود که در آن نشان می داد، تعداد این دکل ها با دو واحد افزایش به ۴۱۸ دستگاه رسیده است. به نظر می رسد استمرار روند صعودی تعداد دکل های حفاری فعال نفتی برای دوازدهمین هفته از ۱۳ هفته گذشته منجر به شکل گیری انتظارات کاهش قیمت نفت خام را تقویت نموده و در روز جمعه سبب کاهش قیمت ها گردید.

بررسی روند قیمت نفت خام های شاخص

۲۳oil1

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار