کد خبر 37278

پتروتحلیل-قیمت نفت خام طی معاملات بین المللی روز سه شنبه در مناطق مختلف تغییرات متفاوتی را تجربه کرد. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر در داد و ستد های این روز با ۳۷ سنت (۰/۸ درصد ) افت در سطح بشکه ای ۴۷/۲۶ دلار به تثبیت رسید در حالی که قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه اکتبر با ۳۹ سنت ( ۰/۹ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۴۴/۸۳ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام شاخص اروپا نسبت به نفت خام شاخص آمریکا برای معاملات ماه نوامبر در روز گذشته به ۱/۸۰ دلار در هر بشکه رسید. در پی توافق روسیه و عربستان در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ مبنی بر اقدام هماهنگ روسیه و عربستان برای کنترل و تقویت ثبات بازار نفت ، این مسئله فضای روانی بازار نفت را شدیداً تحت تاثیر قرار داده و سبب شکل گیری انتظارات قیمت نفت خام در جهت افزایش گردید، اما بعد از اظهارنظر وزیر نفت عربستان در مورد عدم نیاز محدود کردن تولید در حال حاضر، سبب شد تا انتظارات افزایش قیمت در بازار را تا حدودی تعدیل کند به طوری که در نهایت منجر به تقلیل قیمت نفت خام شاخص اروپا گردید.

کارشناسان بازار نفت بر این باورند که این دو کشور درصدد منتفع شدن از قیمت های بالاتر نفت خام در سهم فعلی خود هستند، در حالی که صرف نظر کردن از سهم بازار خود برای آنها امری دشوار است. البته با توجه به اینکه این توافق تنها در خصوص فریز نفتی نبود بلکه به اقدامات هماهنگ دو کشور نیز تاکید داشت لذا، به نظر می رسد، این اقدامات با توجه به اظهار نظر وزیر نفت عربستان راه به جایی نبرد.

از سوی دیگر، انتشار اخباری مبنی بر حمایت ایران از هر تصمیمی که از سوی تولید کنندگان برای بازگرداندن ثبات به بازار نفت گرفته شود، پس از جلسه دبیر کل اوپک و وزیر نفت کشورمان موجب شد تا حدودی انتظارات معامله گران بازار در مورد توافق کشور های عضو اوپک بر سرطرح فریز نفتی در حاشیه اجلاس مجمع انرژی در الجزایر در۲۶ تا ۲۸ سپتامبر تعدیل شود. در این میان، اگرچه قیمت بالاتر نفت خام می تواند اهداف عربستان و روسیه را تامین نماید، اما رشد سطح قیمت نفت خام موجب بیشتر شدن تعداد دکل های حفاری نفتی آمریکا گردیده و در نتیجه تولید نفت شیل این کشور را افزایش می دهد. لازم به ذکر است، سطح پایین قیمت نفت خام در سال گذشته باعث افت تولید نفت شیل آمریکا شده بود در حالی که بعد از افزایش مجدد قیمت ها در سال جاری فعالیت های این حوزه تا حدود افزایش یافته است. این امر می تواند اثر طرح این دو کشور برای رشد قیمت ها را خنثی نماید. همچنین به دنبال وضعیت نه چندان مطلوب اشتغال در آمریکاطی ماه اوت ، ارزش دلار در مقابل سایر ارزها تضعیف شد که این امر موجب تقویت تقاضا برای مواد اولیه از جمله نفت شده و در نتیجه قیمت نفت خام شاخص آمریکا را در روز سه شنبه افزایش داد. بنابراین می توان گفت، تقلیل ارزش دلار توانسته بر اثرات کاهنده قیمت در بازار نفت غلبه کند و قیمت این نفت خام شاخص را بیافزاید.

روند قیمت نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۶oill

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار