کد خبر 36519

پتروتحلیل- بازار پی وی سی در هفته جاری آرام بوده و تغییر قیمتی نداشتیم، به طوری که گرید ۶۵ در محدوده ۳ هزار و ۸۰۰ تومان توسط معامله گران گزارش شده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، با وجود تاخیر در تحویل محموله های پی وی سی توسط مجتمع های تولیدکننده پی وی سی، هنوز حجم بالایی از پی وی سی فروخته شده در هفته های اخیر به خریداران تحویل داده نشده است.

این در حالی است که اکثر عرضه های سلف در هفته های اخیر برای تسکین بازار پی وی سی انجام شد و پی وی سی سازها قادر به تحویل محموله های فروخته شده در موعد مقرر نیستند.

مثلا پتروشیمی آبادان در مجموع ۱۶ هزارتن تعهد دارد و تنها یک هزارتن از تعهد خود را تحویل داده است، این در حالی است که احتمالا با تغییر گرید در هفته های آتی روبه رو شود؛ چرا که باید به تعهد گرید ۶۰ خود عمل کند. با این حال اگر فرض را بر این بگیریم که پتروشیمی آبادان تا پایان مردادماه گرید ۶۵ و به میزان ۳۵۰ تن به صورت روزانه پی وی سی تولید کند، باز هم قادر نخواهد بود ۱۱هزارتن از تعهدات خود را تحویل دهد و احتمالا سلف های فروخته شده این پتروشیمی که قرار است در مهرماه تحویل داده شود، تحویلشان به آبان برسد.

جواد ایرانی، کارشناس بازار پی وی سی معتقد است؛ بازار پی وی سی تا بازگشت کامل پتروشیمی اروند به مدار شرایط خوبی نخواهد داشت.

وی در گفت وگو با خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: در حال حاضر قیمت پی وی سی در محدوده ۳ هزار و ۸۰۰ تومان باقی مانده و بازار کشش افزایش بیشتر قیمت را ندارد.

این در حالی است که احتمالا مشکلات اروند تا دی ماه ادامه یابد. غدیر هم تعهدات قبلی صادراتی دارد و محموله های سلف فروخته شده باید در شهریورماه تحویل خریداران شود.

از سوی دیگر پتروشیمی بندرامام هم هنوز حواله های ماه پیش خود را تحویل نداده است و واحد کلرآلکالی آن هم تعطیل شده و کلر مورد نیاز خود را از اروند تحویل می گیرد که با روی مدار آمدن اروند، احتمالا بندرامام با مشکلاتی در تولید پی وی سی روبه رو خواهد شد.

در بازار پی وی سی نیز در حال حاضر پی وی سی سازها براثر فشار شرکت ملی صنایع پتروشیمی و برای تسکین بازار، عرضه های پی وی سی خود را افزایش داده، اما قادر به تحویل محمول های فروخته شده نیستند.

با این حال ورود محموله های هانوا، فرموسا و ال جی از ۵ آگوست به هندوستان شروع خواهد شد و به احتمال زیاد سربار این محصولات وارد ایران می شود، به این ترتیب احتمالا از گران شدن بیشتر پی وی سی جلوگیری می شود.

قیمت پی وی سی از سوی هانوا و ال جی برای ۵ آگوست و منطقه خلیج فارس ۹۸۰ دلار و فرموسا نیز ۹۶۰ دلار برای خلیج فارس اعلام شده است.

با این حال اگر اروند به مدار تولید برگردد و روزی ۸۰۰ تن پی وی سی تولید کند، به همراه غدیر می تواند نیاز مصرف پی وی سی در بازار ایران را که عمدتا ۱۱۰۰ تن به طور روزانه است را جوابگو باشد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار