کد خبر 36512

پتروتحلیل- پتروشیمی ها مشکل خوراک ندارند.

وزیر نفت در آیین پنجاهمین سالروز تاسیس شرکت ملی گاز ایران در محل مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت با اعلام این خبر گفت: پیش بینی می کنیم مصرف گاز کشور در سال ٩۶ به ٢٨۴ میلیارد مترمکعب بالغ شود و این به آن معناست که در سال های ٩٢ تا ٩۶ مصرف گاز در کشور رشد ٢ برابری را تجربه خواهد کرد.

وزیر نفت با اشاره به افزایش تولید پتروشیمی ها گفت: در سه ماه نخست امسال در پتروشیمی هایی که با اتکا به گاز تولید می کنند در مجموع سه میلیون و ١٩٣ هزار تن بوده است در حالی که این رقم در مدت مشابه پارسال ٢ میلیون و ٨۶٨ هزار تن بوده است.

زنگنه ادامه داد: در حالی که مصرف گاز کشور در سال ۵٧ تنها ٢,۵ میلیارد مترمکعب بود این رقم در سال ۶٨ به ۴.۵ میلیارد مترمکعب، در سال ٧۶ به ۴۶ میلیارد مترمکعب، در سال ٨۴ به ١٠٠ میلیارد مترمکعب و در سال ٩٢ به ١۴۵ میلیارد مترمکعب افزایش یابد.

وی با اشاره به این که نمی توان از گاز صحبت کرد و به تولید اشاره ای نداشت، تولید از پارس جنوبی را از مهم ترین مسائل صنعت نفت عنوان کرد و گفت: تولید از پارس جنوبی در سال ٨۴ ، ۴١ میلیارد مترمکعب بوده است که در سال ٩٢ به ٩۵ میلیارد مترمکعب و در سال ٩۴ به ١٣٠ میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.

به گفته زنگنه، تولید از پارس جنوبی در سال ٩۶ به ٢٣۶ میلیارد مترمکعب می رسد.

زنگنه به افزایش ظرفیت پالایش گاز در کشور نیز اشاره کرد و گفت: در حالی که ظرفیت پالایش گاز در سال ۵٧ ، ٣١ میلیون مترمکعب بوده است این رقم در سال ٩٢ به ۵۴٨ میلیون مترمکعب رسید و پیش بینی می شود در سال ٩۶ به هزار میلیون مترمکعب برسد.

وی با بیان این که حدود ٧٠ درصد سبد انرژی کشور را گاز تشکیل می دهد، افزود: طی ٢ سال آینده، فرآورده های مایع تنها برای بخشی از حوزه حمل و نقل مصرف خواهد شد و مصرف گاز مایع، نفت سفید و نفت کوره نخواهیم داشت.

وزیر نفت با بیان این که گاز طبیعی جایگزین سوخت های نامبرده می شود، تصریح کرد: آثار چنین اقدام هایی از هم اکنون نیز مشهود است و از این رو در فکر صادرات این سوخت ها هستیم.

وی با اشاره به میلیون ها دلار هزینه ای که برای احداث هر کیلومتر خط لوله صرف می شود، افزود: هم اکنون خط لوله های عظیمی برای انتقال گاز عسلویه به نقاط مصرف در حال اجراست و برای صادرات نیز برنامه های زیادی داریم.

گازرسانی به نیروگاه ها دیگر موضوعی بود که وزیر نفت به ان اشاره کرد و گفت: نیروگاه ها درسال ٩١ معادل ۶١ میلیارد مترمکعب سوخت مصرف کردند که از این میان ٣۶ درصد آن گاز مایع بوده است.

وزیر نفت با بیان این که سهم گاز مایع مصرفی نیروگاهها طی سالهای اخیر روند نزولی داشته است، ادامه داد: در سال ٩٣، ٢٧ درصد و در سال ٩۴ ، ١٨ درصد سوخت مصرفی نیروگاهها گاز مایع بوده و این سهم امسال به کمتر از ١٠ درصد می رسد.

وی با یادآوری این که با پیگیری های انجام شده مشکلات مالی در پارس جنوبی رفع شده است، اظهارکرد: با حمایت های صورت گرفته فازهای ١٢، ١۵، ١۶ و ١٧ به مدار آمده اند که در مجموع از محل این بهره برداری از این فازها ١۶٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایشی گاز و ١۴٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز خشک کشور اضافه شده است.

زنگنه افزود: امسال فازهای ١٩ ( معادل ٢ فاز استاندارد) ، ١٨ ، ٢٠ و ٢١ به بهره برداری می رسند.

وزیر نفت تولید سالانه گاز از پارس جنوبی را در سالهای ٩١، ٩٢ و ٩۴ به ترتیب ٢۴١، ٢۶٢ و ٣۵۶ میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: در سال ٩۶ این رقم از ۴٠٠ میلیارد مترمکعب فراتر می رود و به عبارت دیگر می توانیم بگوییم در مجموع در دولت یازدهم ٣٠٠ میلیون مترمکعب به تولید روزانه گاز از پارس جنوبی اضافه می شود.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار