کد خبر 36268

پتروتحلیل-امروز در حالی طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر نفت، و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به طور رسمی افتتاح شد که بخشی از تامین مالی این طرح ملی چندی پیش با انتشار اوراق سلف موازی اوره از طریق بورس کالای ایران تامین شده بود.

به گزارش «پتروتحلیل»، تامین مالی صنایع از طریق بازار سرمایه یکی از اهداف اصلی دولتمردان به شمار می رود که امروز شاهد افتتاح یکی از پروژه های بزرگ در صنعت پتروشیمی با کمک بازار سرمایه بودیم.

براساس این گزارش، چندی پیش پتروشیمی شیراز با طی کردن مراحل قانونی، اقدام به انتشار اوراق سلف موازی اوره در بورس کالای ایران کرد و با استقبال بی نظیر سرمایه گذاران، توانست ظرف یک ثانیه ٢٠٠٠میلیارد ریال برای نهایی کردن طرح آمونیاک و اوره خود تامین مالی کند. به این ترتیب شاهد پیوند ابزارهای مالی بازار سرمایه کشور با صنایع مختلف در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی هستیم تا از بار تامین مالی که طی سال های اخیر روی دوش بانک ها سنگینی کرده است، کم شود. همچنین غلامرضا سلیمانی مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری غدیر نیز از این شیوه تامین مالی از طریق بورس کالای ایران برای پتروشیمی شیراز، تقدیر و تشکر کرد.

همچنین کیانوش کاظمی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی شیراز در این مراسم گفت: طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت، ظرفیت تولید مجتمع پتروشیمی شیراز را ٢ برابر کرده و به ۳.۷ میلیون تن افزایش می دهد، همچنین طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت برای ۵۰۰ نفر به طور مستقیم و چهار تا پنج هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی به همراه دارد. این طرح را مشتمل بر واحد آمونیاک ۳، واحد اوره ۳ و واحد سرویسهای جانبی است. واحد آمونیاک ۳ با ظرفیت ۲۰۵۰ تن در روز با دانش فنی شرکت کازاله سوئیس ازسوی شرکت طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی (پیدک) طراحی و نصب شده است در بهمن ماه ۹۴ به بهره برداری آزمایشی رسید. واحد اوره ۳ نیز با ظرفیت ۳۲۵۰ تن در روز اوره گرانول با دانش فنی شرکت تویو ژاپن ازسوی شرکت طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی (پیدک) طراحی و نصب شده و اسفند ماه ۹۴ به بهره برادی آزمایشی رسیده است. طرح آمونیاک و اوره پتروشیمی شیراز با عنوان شهدای مرودشت، ظرفیت مجمتمع پتروشیمی شیراز را به بیش از سه میلیون تن در سال خواهد رساند و این میزان نسبت به تولید قبل دو برابر می شود. با این طرح پتروشیمی شیراز که در ۲۲ هکتار اجرا شده این مجتمع در ردیف بزرگترین واحدهای صنعت پتروشیمی قرار می گیرد. تمام مراحل طراحی، اجرا و راه اندازی این طرح پتروشیمی را متخصصان داخلی انجام داده اند که برای ۵۰۰ نفر به طور ستقیم و چهار تا پنج هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغالزایی شده و برای این طرح ۵۵۰ میلیون یورو و ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار