کد خبر 36258

پتروتحلیل- طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر نفت، مرضیه شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مقامهای استانی به طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش «پتروتحلیل»، در این مراسم معاون اول رئیس جمهور در افتتاحیه طرح پتروشیمی شیراز گفت: فردی به اندازه احداث ۴ پتروشیمی شیراز در گذشته مبلغی در حدود ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های کشور را برداشت و بُرد؛ امیدواریم که شرکت‌های پتروشیمی بخش خصوصی در این زمینه افزایش و توسعه یابد و با توجه به فرصت‌های خوبی که برای کشور به وجود آمده و در عین حال چهارچوب‌های‌ اقتصاد مقاومتی بتوانیم وارد رونق اقتصادی شویم. جهانگیری گفت: آنچه اهمیت دارد اینکه باید شرایطی وجود داشته باشد که نهادهای عمومی و خصوصی بتوانند سهام خود را در بورس عرضه کنند و بگذارند تا مردم سهامدار باشند، تا از این طریق تأمین مالی انجام شود. در حال حاضر حجم صادرات کشور به بیش از ۵ میلیارد دلار رسیده و باید از کل واحدهای پتروشیمی فعلی در این بخش قدردانی کرد که توانسته‌اند، در دوران تحریم‌ها این اقدامات را انجام دهند.

اسحاق جهانگیری با بیان این که یکی از مزیتهای اصلی کشور منابع نفت و گاز است، اظهار کرد: سیاست اصلی دولت جلوگیری از خام فروشی و تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتراست.

وی ادامه داد: از سیاستهای اصلی دولت این است که منابع تا حد مقدور خام فروخته نشود و به ارزش افزوده بیشتری تبدیل شود.

وی افزود: در این راستا صنعت پتروشیمی یکی از مهمترین صنایعی است که می تواند اقتصاد کشور را به حرکت در آورد و با تولیدات خود در واحدهای زیر مجموعه مختلف، افزون بر ایجاد اشتغال، ارزش افزوده بیشتری تولید کند.

جهانگیری با بیان این که صنایع پتروشیمی دانش بالایی دارد، ادامه داد: در راستای اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ایران باید دانش بنیان باشد و یکی از پایگاههای اصلی صنایع برای دانش بنیان شدن صنعت پتروشیمی است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه مجموعه مزیتهای کشور در این رشته صنعتی جمع شده است و طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت طرح مهمی است که با سرمایه گذاری ۵۵۰ میلیون یورو و چهار هزار میلیارد ریال به اجرا و بهره برداری رسیده است.

معاون اول رئیس جمهوری با اعلام این که حجم تولیدات پتروشیمی بیش از مصرف است، یادآور شد: باید به دنبال بازارهای صادراتی برای این محصولات بود، ضمن این که علاوه بر مصرف در بخش کشاورزی باید تلاش کرد در مصرف صنعتی نیز این محصولات مورد استفاده قرار گیرد.

جهانگیری اظهار امیدواری کرد: با واحدهای متعددی که در صنعت پتروشیمی به بهره برداری می رسد جایگاه این صنعت به نقطه مطلوب خود برسد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار