کد خبر 36028

پتروتحلیل- پلی پروپیلن ها امروز پس از یک دوره آرامش متاثر از رشد قیمت های جهانی با استقبال از سوی معامله گران روبه رو شدند.

به گزارش «پتروتحلیل»، علاوه بر افزایش قیمت های جهانی، در معاملات امروز حجم عرضه های پتروشیمی مارون کاهش و برخی از گریدهای نویدزرشیمی هم غیبت داشت.

این در حالی است که پلی اتیلن های سبک و سنگین و خطی امیرکبیر نیز طی سه هفته گذشته عرضه نشده و تنها «ایکس تری» عرضه می شود. با توجه به قطعی برق نیروگاه فجر در هفته گذشته و توقف تزریق گاز متان به پتروشیمی های ماهشهر مانند امیرکبیر، لاله، نویدزرشیمی و مارون، حجم تولید در این شرکت ها کاهش یافت و برخی از این واحدها با خسارات مالی نیز روبه رو شدند.

منابع خبری از توقف کامل واحدهای فن آوران در این مدت نیز خبر دادند، این در حالی است که طی سه هفته گذشته هم قطعی گاز سبب توقف توربین های نیروگاه فجر شد و به این ترتیب اکثر پتروشیمی های این منطقه طی هفته های اخیر با مشکلات تولید و هم با خسارت مالی روبه رو شدند.

البته گزارش ها نشان می دهد که در حال حاضر شرایط تولید در واحدهای پتروشیمی به روند سابق بازگشته و عرضه های نویدزرشیمی و مجتمع های دیگر نیز احتمالا از هفته های آتی از سر گرفته شود.

با این حال امروز عرضه۸۸۰ تنی Z30S پتروشیمی مارون ۳ هزارتن تقاضا داشت، معامله گران برای خرید این کالا ۹٫۷ درصد رقابت کردند، کف قیمتی این کالا نیز ۶٫۲ درصد رقابت داشت. C30S هم وضعیتی مشابه با Z30S داشت و با رقابت خریداری شد. این کالا ۲۶۴ تن عرضه و ۱۱۰۰ تن تقاضا داشت.

البته پلی پروپیلن جم اندکی افزایش عرضه داشت و گرید ۵۱۰L با ۸ درصد رقابت معامله شد، کف قیمتی این کالا ۵ درصد رقابت داشت، گرید ۵۵۲R هم با ۷٫۷ درصد رقابت توسط کارگزاران خریداری شد.

در همین حال F7000 مهر و ایلام هم امروز مورد توجه خریداران بودند، F7000 ایلام برای اولین بار رقابت ۷ تومانی قیمت را تجربه کرد و مهر نیز ۲٫۲ درصد در کف قیمتی رقابت شد.

عرضه یک هزارتنی BL3 پتروشیمی مارون هم ۲۴۰۰ تن تقاضا داشت.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار