کد خبر 35890

پتروتحلیل- شرکت پتروشیمی نوری با تولید حدود یک میلیون و ٣٠٠ هزار تن محصول در سه ماه نخست امسال موفق شد رکورد تازه ای از خود به جا گذارد.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی نوری، شرکت پتروشیمی نوری واقع در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، با تلاش شبانه روزی کارکنان با تولید حدود یک میلیون و ٣٠٠ هزار تن محصول پتروشیمی، میانگین عملکرد ماهانه خود را در بهار امسال، نسبت به ظرفیت اسمی تولید سال مجتمع به ۱۱۵ درصد افزایش داد و در اردیبهشت ماه با تولید ۴۳۰ هزار تن محصول به بیشترین رقم تولید در ١٠ سال گذشته رسید.

از این مقدار تولید ۸۳۱ هزار تن به ارزش ۳۵۶ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده و حدود ۴۴۷ هزار تن به ارزش ۵،۵۰۰ میلیارد ریال در داخل مصرف شد.

پتروشیمی نوری یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آروماتیک جهان به شمار می رود که با ظرفیت چهار میلیون و ۵٠٠ هزار تن در سال، نقشی بسزا در بازار محصولات پتروشیمیایی کشور و خاورمیانه را دارد.

محصولات اصلی این مجتمع پارازایلین، ارتوزایلین و بنزن و همچنین محصولات فرعی آن ترکیبات سنگین و سبک هیدروکربنی، رافینیت، برش پنتان، گاز مایع، آروماتیک های سنگین و نفتای تصفیه شده است.

محصولات این مجتمع پتروشیمی به کشورهای آسیای شرقی، حاشیه جنوبی خلیج فارس و شبه جزیره هند صادر می شود و بخشی از محصولات این مجتمع در داخل کشور مصرف می شود.

کاربرد محصولات اصلی در تولید محصولات پایین دستی پتروشیمی همچون پلی استرها، الیاف مصنوعی، رنگها، رزین ها، بطری های یکبار مصرف، تهیه نایلون، ترکیبات دارویی، سموم دفع آفات و حلال های صنعتی است.

محصولات فرعی مجتمع پتروشیمی نیز به عنوان یکی از مهم ترین خوراک واحدهای الفینی و گازوئیل استفاده می شود.

مواد اولیه و خوراک این مجتمع سالانه ۵,۴ چهار ونیم میلیون تن میعانات گازی دریافتی از مجتمع گاز پارس جنوبی و ۲۷۰ هزار تن بنزین پیرولیز از پتروشیمی جم است.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی نوری، مجتمع پتروشیمی نوری در حال اجرای طرح توسعه است که با راه اندازی آن میزان ارزش افزوده محصولات تولیدی این مجتمع افزایش خواهد یافت.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار