کد خبر 35696

پتروتحلیل- این هفته در چین به دنبال افزایش قیمت ها در بازار داخلی از اوایل ماه جوئن قیمت های پلی پروپیلن وارداتی نیز بالا رفتند.

به گزارش «پتروتحلیل»، یک تاجر ذکر کرده است: «قیمت های پلی پروپیلن وارداتی غالبا بدون تغییر بوده اند اما رقم های بازه پایینی محدوده قیمتی دیگر ارائه نمی شوند.» محدوده کلی قیمت های هموپلیمر پلی پروپیلن با ۴۰ دلار افزایش در بازه پایینی به ۹۰۰ تا ۹۶۰ دلار در هر تن (CIF) رسید و قیمت های پیشنهادی قبلی پایین تر از ۹۰۰ دلار دیگر گزارش نشده اند. بازه بالایی این محدوده قیمتی نیز شاهد افزایش ۳۰ دلاری بوده است. در این محدوده قیمتی قیمت های پیشنهادی محصولات وارداتی از هند نیز در بازه پایینی ثابت و در بازه بالایی شاهد افزایش ۱۰ دلاری بوده و به ۹۰۰ تا ۹۲۰ دلار در هر تن (CIF) رسیدند.

یک تولیدکننده جهانی اظهار کرده است: «قیمت های پلی پروپیلن نسبت به هفته گذشته کمی افزایش داشته اند، اما تقاضا در بازارهای وارداتی هنوز پایین است. عامل این افزایش قیمت نیز بالا رفتن قیمت های این محصول در بازار معاملات آتی و افزایش قیمت های نفت خام است. همچنین پیشنهادهای زیادی در این بازار صورت نمی گیرد زیرا بسیاری از عرضه کنندگان محصولات ماه جوئن خود را به فروش رسانده اند و فشاری برای فروش محصول بیشتر احساس نمی کنند.» معامله کنندگان همچنین اظهار کرده اند که عرضه پلی پروپیلن از منابع خاورمیانه ای به سبب فرارسیدن ماه رمضان کاهش یافته است. طبق گزارشات در بازار داخلی چین پس از تعطیلات کوتاه هفته گذشته خریداران در حال ذخیره مجدد محصولات هستند و معامله کنندگان گزارش داده که شاهد افزایش ۱۰۰ یوآنی (۱۵ دلاری) در هر تن در این هفته برای این محصول بوده اند.

با ای حال نظرات پیرامون وضعیت تقاضا بدبینانه هستند. یک تاجر گفته است: «تقاضا برای استفاده های صنعتی و کشاورزی پایین است و قراردادهای منعقد شده محدود هستند. بطور کلی تقاضا برای این محصول در ماه های جولای و آگوست است. باتوجه به نشست سران کشورهای عضو گروه ۲۰ (G20) پیش بینی می کنیم در حدود ۵۶ هزار تن پلی پروپیلن از آن منطقه از دست برود اما کارخانه های تبدیل کنندگان نیز تعطیل خواهد شد بنابراین تصور نمی کنیم این مسئله تأثیر زیادی بر بازار بگذارد. بعلاوه کارخانه های جدید پلی پروپیلن نیز فعالیت خود را آغاز خواهند کرد که تأثیر جلسه سران گروه ۲۰ را خنثی خواهند کرد.»

باتوجه به اینکه عرضه در بازار پلی پروپیلن چین کافی است و خریداران عجله ای برای خرید ندارند معامله کنندگان پیش بینی می کنند قیمت های این محصول در ماه جوئن شاهد تغییرات چشمیگری نباشد. پیش بینی می شود به سبب وجود عوامل فصلی، تقاضا تا پایان ماه جولای یا آگوست افزایش نیابد. از طرف دیگر، مجموعه هایی که با سوخت ارزان فعالیت می کنند ممکن است در کوتاه مدت تأثیر کمی بر قیمت های این محصول در بازار داخلی داشته باشند و پیش بینی می شود این تأثیر زیاد باشد. همچنین به سبب فرارسیدن ماه رمضان و این مسئله که عرضه کنندگان خارجی به دلیل وضعیت ناراضی کننده تقاضا در بازار وارداتی چین در هفته های اخیر به دنبال دیگر صادرکنندگان هستند موجب شده تا عرضه در بازار وارداتی چین نیز تا حدودی محدود باشد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار