کد خبر : 35496

پتروتحلیل- واحد دوم پتروشیمی فجر موفق به دریافت پروانه بهره برداری مجزا شده است و درآمد های این مجتمع از سال ۱۳۹۵ به مدت ۷ سال معاف از مالیات است بر اساس اظهارات مدیریت شرکت ، انتظار می رود که معافیت مالیاتی این واحد مشمول ۳۰-۴۰درصد از در آمدهای شرکت بشود و حدود ۱۵ درصد تاثیر مثبت بر سود آوری شرکت بگذارد و سود شرکت از این محل در سال ۹۵ حدود ۹۰ میلیارد تومان افزایش یابد. همچنین مدیر عامل شرکت در محمع اعلام نمود که بابت افزایش فروش آب RO به پتروشیمی بندر امام (ساعتی ۲۰۰۰ متر مکعب ) نیز ۱۰ میلیارد تومان به سود شرکت در سال ۹۵ اضافه خواهد شد. شرکت پتروشیمی فجر حدود ۱۲۷ میلیون یورو بدهی ارزی بلند مدت به NPC دارد صورت های مالی شرکت نشان می دهد که بدلیل تسعیر بدهی های ارزی طی سال های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب ۱۰۷ میلیارد تومان و ۴۱ میلیارد تومان از سود شرکت کاهش یافته است. مجمع شرکت در سال جاری به بهانه ریسک احتمال افزایش نرخ ارز و زیان ناشی از تسعیر ارز بدهی ها ، پیشنهاد تقسیم سود پایین ۲۵۰ میلیارد تومان را تصویب نمود و ۴۰۰ میلیارد تومان از سود باقی مانده را انباشته نمود تا شرکت در زمان مناسب آمادگی داشته باشد بدهی های ارزی به NPC را در سال جاری کاملا تسویه نماید. همانطور که می دانید جریان نقد ی پتروشیمی فجر از حدود ۶۵۰- ۷۰۰ میلیارد تومان سود خالص سالیانه و ۱۶۷ میلیارد استهلاک تشکیل می شود این شرکت در سال های ۹۳ و ۹۴ با اتکا به جریان نقدینگی قوی که در اختیار داشته است موفق گردید به ترتیب ۲۴۰ میلیارد تومان و ۲۶۶ میلیارد تومان از اصل تسهیلات مالی دریافتی از بانک ها را پرداخت نماید. انتظار داریم که ۵۸۶ میلیارد تومان تسهیلات مالی ریالی و ارزی باقی مانده به بانک ها نیز طی دو سال آینده پرداخت گردد و هزینه مالی ۶۵ میلیارد تومانی شرکت نیز به سرعت کاهش یابد.

یاد آوری می شود که بدهی ها با دلار ۳۴۸۰ تومان تسعیر شده اند و اگر در زمان تک نرخ کردن ارز نرخ دلار پایین تر باشد و شرکت اقدام به باز پرداخت بدهی های ارزیش نماید بخشی از زیان های شناسایی شده بر گشت خواهدشد. انتظار می رود که در سود سال جاری بدلیل پرداخت بدهی های ارزی ، حداقل ۴۱ میلیارد زیان ناشی از تسعیر ارز وجود نداشته باشد.

مجموع عوامل فوق شامل تاثیر ۹۰ میلیارد تومانی معافیت مالیاتی و خذف تسعیر ارز ۴۱ میلیارد تومانی و افزایش فروش آب RO به بند امام باعث می شود تا سود سال ۹۵پتروشیمی فجر حداقل ۱۴۰ میلیارد تومان (۵۶ تومان به ازا هر سهم ) بیشتر ازسال ۹۴ باشد.

سید شهرام صفوی سهی

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار