کد خبر 35346

پتروتحلیل- وزیر نفت گفت: غرب ایران به عنوان قطب جدید پتروشیمی کشور می تواند افزون بر تامین نیاز داخل دروازه ای برای صادرات محصولات مختلف پتروشیمی شود.

بیژن زنگنهدر آیین رسمی افتتاح پتروشیمی مهاباد، اظهارکرد: با افتتاح مجتمع پتروشیمی مهاباد و طرح های در دست اقدام در غرب کشور، این منطقه سومین قطب پتروشیمی کشور خواهد شد.

بیژن زنگنه افزود: مناطق غربی کشور بعد از عسلویه و بندر امام با اجرای طرح های در دست اقدام به سومین قطب پتروشیمی کشور تبدیل خواهد شد، و این امر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان های ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذر بایجان غربی محقق می شود.

وی ادامه داد: ساخت خط لوله اتیلن غرب از ابتدا با هدف ایجاد تعادل در منطقه غرب کشور مطرح شد و همواره یکی از هدف های دولت توسعه مناطق کرد نشین بوده است.

زنگنه با بیان این که سال های ٩۵ و ٩۶ برای صنعت پتروشیمی استثنایی خواهد بود تاکید کرد: باید منطقه غرب کشور را وارد چرخه توسعه صنعتی کنیم.

وزیر نفت طراحی برای ساخت پتروشیمی بوکان را یکی از طرح های آتی صنعت پتروشیمی معرفی کرد و ابراز داشت: امسال پتروشیمی سنندج به بهره برداری خواهد رسید.

وی به فرصت های مناسب صادراتی در منطقه اشاره کرد و گفت: با توجه به نبود صنایع پتروشیمی درعراق، شرق کشور ترکیه و کردستان عراق با بهره برداری از طرح های پلی اتیلن غرب کشور امکان تامین نیاز کشورهای همسایه به خوبی برای ما مهیا می شود و باید از این فرصت استفاده کرد.

وزیر نفت ادامه داد: تکمیل زنجیره ارزش همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی و صنایع میان دستی را باید محقق کرد و در این مسیر تلاش خواهیم کرد با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، یک شهرک پایین دستی در منطقه مهاباد ایجاد کنیم.

وی با بیان این که با بهره برداری از چندین طرح پتروشیمی در سال ۹۵ ظرفیت تولید این صنعت افزایش می یابد اظهار کرد: امسال پتروشیمی های مروارید ، مهاباد، لرستان،اوره و آمونیاک ماهشهر و همچنین طرح توسعه پتروشیمی ارومیه، فاز دوم کاویان، پلی استایرن تخت جمشید، فاز سوم پتروشیمی پردیس و نیز طرح پتروشیمی سنندج به تولید می رسند و ۳ میلیارد دلار ارزش تولید آنها است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار