کد خبر 35182

پتروتحلیل- پروژه جداسازی برش سبک LTE Splitting مجتمع پتروشیمی نوری، همگام با برنامه زمانبندی و با پیشرفت ۱۱.۳۲ درصدی در حال اجرا است.

به گزارش «پتروتحلیل»، بخش مهندسی پروژه ۵۸ درصد پیشرفت داشته و تاکنون سفارش ساخت تعدادی از تجهیزات اصلی پروژه از جمله تاور، مبدل و درام با سازندگان داخلی نهایی شده است.

بنابراین گزارش این پروژه با هدف تبدیل LTE به دو محصول با ارزش HLTE و LLTE از ابتدای مهرماه سال ۹۴ با هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال در مجتمع پتروشیمی نوری آغاز شد که با بهره برداری از آن علاوه بر ایجاد ارزش افزوده مناسب، امکان فروش محصول HLTE با کشتی فراهم گردیده و ضمن بدست آوردن مشتریان جدید (علاوه بر پتروشیمی جم)‏، تولید مجتمع به ظرفیت اسمی خود خواهد رسید.

محصول LTE یکی از محصولات جانبی پتروشیمی نوری بوده که به دلیل داشتن ترکیبات سبک (C۳ ~ C۵) در مخازن تحت فشار (مخازن کروی) نگهداری می شود و قابلیت بارگیری با کشتی های معمولی را ندارد. شرکت پتروشیمی جم تنها مشتری عمده این محصول در منطقه بوده و در مواقع عدم دریافت LTE (به دلایل مختلف)، باعث کاهش ظرفیت تولید مجتمع گردیده است. از طرفی ارزش افزوده LTE که یک محصول جانبی با حجم تولید بالا می باشد ناچیز بوده و با توجه به استهلاک بالای تجهیزات واحدهایی که وظیفه حذف گوگرد موجود در LTE را نیز برعهده دارند، مقرون به صرفه نمی باشد.

شایان ذکر است ، مشارکت شرکتهای "مهندسان مشاور سازه" و "سازه پاد تهران" به عنوان پیمانکار EPC و شرکت "مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی" به عنوان مشاور طرح در حال فعالیت می باشند و پیمانکار بخش اجرایی آن از فروردین ۹۵ تجهیز کارگاه خود را شروع کرده و هم اکنون در حال خاک برداری محل فونداسیون تجهیزات پروژه است.

پیش بینی می شود این پروژه که پیمان آن به مدت ۲۲ ماه است در مرداد ماه ۹۶ به بهره برداری برسد.

لازم به توضیح است که با توجه به مطالعات انجام شده توسط شرکت پژوهش و فن آوری پتروشیمی، بازگشت سرمایه آن کمتر از ۳ سال بطول خواهد انجامید.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار