کد خبر : 34814

پتروتحلیل- مدیر عامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی گفت: مذاکره با شرکت های خارجی تنها در بحث مالی و خرید تجهیزات خلاصه نمی شود و سهم مهندسی و مدیریت اجرا در پروژه های پیش رو بر عهده توان داخلی خواهد بود.

به گزارش «پتروتحلیل»، صفرعلی بابایی در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی اظهار داشت: نمایشگاه امسال از بابت اینکه شرکت هایی که در زمان تحریم حتی حاضر به کمک های فنی به ما نبودند در نمایشگاه حضور دارند بسیار مطلوب است .
وی ادامه داد:بهره گیری متقابل موضوع مهمی است که باید در نمایشگاه مورد پیگیری جدی شرکت های ایرانی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه نمایشگاه نفت بین المللی است و باید رفتار شرکت ها نیز بین المللی باشد گفت: در زمان تحریم ها شرکت های ایرانی به بلوغی دست یافته اند که در شرایط کنونی می توان به عنوان یک شریک تجاری و فنی با شرکت های خارجی همکاری داشته باشند.
بابایی نمایشگاه بیست و یکم نفت را نسبت به سال های گذشته مطلوب ارزیابی و افزود: انشاا... مشکلات جزیی که در خصوص سرویس های خاصی وجود دارد در این نمایشگاه با مذاکره با شرکت های خارجی مرتفع گردد.
مدیر عامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی افزود:سعی داریم در سال جدید با مشارکت شرکت های خارجی در زمینه سرمایه گذاری و فاینانس طرح های پیش روی هلدینگ خلیج فارس را با شتاب بیشتری به اجرا در بیاوریم.
وی اظهار داشت:مذاکرات با شرکت های خارجی به صورت منسجم ادامه دارد و بعضا برای اثبات همکاری های خود پیشنهادات غیر متعارف خوبی را به مجموعه هلدینگ ارایه می دهند.
وی گفت: با رفع مشکل سیستم بانکی طی چند ماه آینده قطعا شاهد سرعت بخشی بیشتر در طرح های مجموعه هلدینگ خلیج فارس خواهیم بود.
بابایی تصریح کرد: یکی از مباحث مهم در مذاکره با شرکت های خارجی موضوع تامین تجهیزات پروژه ها از شرکت های داخلی می باشد که هلدینگ خلیج فارس به جد این شرط را برای همکاری اعلام نموده است. وی با اشاره به اینکه صنعت نفت یک صنعت بین المللی است و نیاز به ارتباطات بین المللی وجود دارد گفت: انتقال دانش و تکنولوژی روز دنیا نیز یکی از شروط ایران برای همکاری با شرکت های خارجی می باشد. بابایی بیان داشت: چند سال گذشته ایران در اجرای یکی از پروژه های نفتی خود مقام دوم در دنیا را کسب نمود و این نشان دهنده آن است که ایران با سایر کشورهای حوزه خلیج فارس که تمام پروژه هایشان در اختیار شرکت های خارجی می باشد متمایز است. وی ادامه داد:به همین منظور نباید از توانمندی داخلی غافل شد ،اما نیازهایی در این بین وجود دارد که نمی توان به تنهایی به آن ها دست یافت. بابایی افزود: انشاا...با فهم و شعور منطقی بتوانیم از فرصت پیش آمده نهایت بهره را ببریم. وی تصریح کرد: سعی شده برای پر کردن خلا به وجود آمده در دوران تحریم ها، عمده مذاکرات با شرکت های اروپایی و ژاپنی باشد چراکه شرکت های چینی از قبل بوده و هم اکنون نیز در پروژه ها همکاری دارند. وی عنوان کرد :شرکت های ایرانی هم اکنون مشکلاتی جزیی در خصوص عدم به روز رسانی تکنولوژی ها دارند که باید با همکاری شرکت های مطرح خارجی این امر مرتفع گردد.
وی با بیان اینکه پروژه اوره آمونیاک شهدای مرودشت علی رغم خروج ژاپنی ها توسط توان داخلی به مرحله تولید رسیده گفت:خوشبختانه شرکت های خارجی نیز به این امر واقف هستند و ایران را تنها یک بازار مصرف کننده قلمداد نمی کنند.
مدیر عامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی افزود: تنها مشکل در صنعت پتروشیمی در شرایط کنونی بحث سرمایه گذاری می باشد ،باید سعی شود با سرمایه دیگران پروژه های کشور به اجرا در بیاید و سرمایه های داخلی نیز در خارج از کشور سرمایه گذاری شود.
وی اعلام کرد: با توجه به ذخایر عظیم گازی در کشور و وجود مرزهای آبی ،حق ما جایگاه کنونی نیست و باید برای دستیابی به جایگاهی واقعی خود قوانین دست و پا گیر را حذف نماییم تا این اطمینان را به شرکت های خارجی بدهیم که سرمایه آن ها در کشور دچار هیچ مشکلی نخواهد شد.
بابایی گفت: ورود سرمایه های خارجی می تواند امنیت سیاسی را هم به دنبال آورد و باعث کاهش فشارهای بین المللی علیه کشور شود.
ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار