کد خبر : 34803

پتروتحلیل- وزیر نفت با اشاره به دو برابر شدن صادرات نفت پس از لغو تحریم‌ها تصریح کرد که امسال ارزش محصولات پتروشیمی کشور به چهار میلیارد دلار خواهد رسید.

بیژن زنگنه امروز در بازدید از نمایشگاه نفت و گاز اظهار کرد: برجام بهترین زمینه را برای توسعه صنعتی به وجود آورده است و این در شرایطی است که ما در دوران تحریم درون‌زایی خود را افزایش دادیم و حالا با برداشته شدن تحریم‌ها باید برون‌گرایی خود را محقق کرده و از تولیدات‌مان برای این‌که ایران را به سکویی برای صادرات کالا و خدمات به منطقه تبدیل کند، استفاده کنیم.

وی درباره‌ی دستاوردهای پسابرجام و افزایش صادرات نفت اشاره و عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای برجام افزایش صادرات بوده است به طوری که در دوران تحریم صادرات نفت خام ما تنها یک میلیون بشکه بود که با در نظر داشتن میعانات به حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه می‌رسید.

وزیر نفت ادامه داد: این در حالی است که این ماه صادرات نفت خام ما به دو میلیون بشکه می‌رسد که با احتساب میعانات مجموعا دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه صادرات داشته‌ایم که این به معنای دو برابر شدن صادرات نفت خام و میعانات است.

زنگنه تصریح کرد: ادامه افزایش تولید و صادرات تا به دست آوردن سهم از دست رفته بازار از سیاست‌های مهم پساتحریم است که هیچ چیز مانع آن نخواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که در توسعه صنعت نفت باید از منابع داخلی و خارجی استفاده کنیم، گفت: این دیپلماسی صنعت نفت و برنامه ششم است که ما آن را در چارچوب قرار‌دادهای جدید نفتی نیز دیده‌ایم و براین اساس فعال شدن این قرار‌دادها می‌تواند صدها هزار زمینه‌ی شغلی را در کشور ایجاد کند.

وزیر نفت افزود: طبق قرار‌دادهای جدید نفتی خارجی‌ها مجری نبوده و تنها مدیریت پروژه‌ را برعهده دارند و تقریبا حدود ۶۰ درصد ارزش افزوده قرار‌دادها توسط ایرانی‌ها به وجود خواهد آمد.

زنگنه همچنین با اشاره به نقش قرار‌دادهای جدید نفتی در توسعه تکنولوژی گفت: اولویت در این قرار‌دادها میادین مشترک و افزایش ضریب بازیافت است.

به گفته وی غرب کارون، پارس جنوبی و افزایش برداشت از میادین توسعه یافته از محورهای صحبت در قالب قرار‌دادهای جدید هستند.

وزیر نفت همچنین به توسعه پتروشیمی و تاثیر آن در افزایش تولید، اشتغال، تکمیل زنجیره ارزش و جلوگیری از خام‌فروشی اشاره و خاطر نشان کرد: قرار است امسال ارزش تولیدات پتروشیمی ما با رسیدن تولیدات به هشت میلیون تن به بیش از چهار میلیارد دلار برسد.

زنگنه همچنین با اشاره به لزوم تولید فرآورده‌های نفتی گفت: امسال با افتتاح اولین واحد پالایشگاه خلیج فارس از واردات بنزین بی‌نیاز شده و سال آینده صادر‌کننده بنزین خواهیم بود.

وی توسعه گازرسانی را از دیگر اهداف محقق شده در پسابرجام دانست و اظهار کرد: از سال ۱۳۹۱ تا سال گذشته ظرفیت تولید گاز از پارس جنوبی از ۲۵۰ میلیون مترمکعب به ۳۶۰ میلیون مترمکعب رسیده است و ما در حال حاضر ۲۰ میلیون لیتر در روز صادرات نفت گاز داریم.

وزیر نفت همچنین با اشاره به این که سال گذشته هشت هزار میلیارد تومان صرف گازرسانی به روستاها شده بود، گفت: امسال نیز چنین رقمی برای افزایش شبکه گازرسانی اختصاص داده می‌شود و گازرسانی به سیستان و بلوچستان از برنامه‌های وزارت نفت است.

زنگنه جریان توسعه صنعت نفت را امیدبخش دانسته و افزود: لازم است در پایین‌دست زمینه را برای فعالیت بخش‌های خصوصی فراهم کنیم و نمایشگاه نفت نیز زمینه‌ساز ارتباط با خارجی‌ها برای بخش‌های خصوصی‌ است.

وی تصریح کرد: ارتباط با خارجی‌ها تنها به معنای ورود فناوری نیست بلکه باید در بازار خارجی نیز از این طریق حضور پیدا کنیم.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار