کد خبر 34725

پتروتحلیل- بروز مجدد تردید و نگرانی در خصوص ادامه مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی به دلیل افزایش تولید اوپک موجب شد تا قیمت نفت در دادوستد روز جمعه با کاهش روبرو شود بدین ترتیب که بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژوئن طی معاملات روز ۲۹ آوریل ۱۱ سنت (۰/۲ درصد) تقلیل یافته و به هر بشکه ۴۵/۹۲ دلار رسید. اما این نفت خام در هفته گذشته افزایش ۵ درصدی قیمت را تجربه نمود.

همچنین قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن با یک سنت کاهش در سطح بشکه ای ۴۸/۱۳ دلار به تثبیت رسید. لذا ملاحظه می شود، قیمت نفت پس از رسیدن به بالاترین سطح سال ۲۰۱۶ در آخرین روز معاملات ماه آوریل بدون افزایش به تثبیت رسید.

با این وجود، بهای نفت خام در ماه آوریل ۲۰ درصد افزایش نشان داده و بیشترین رشد ماهیانه خود را در طول هفت سال اخیر داشته است. آمارها نشان می دهند که WTI و برنت در ماه آوریل به ترتیب ۲۰ و ۲۲ درصد افزایش قیمت داشته اند. تضعیف دلار و امیدواری نسبت به برقراری توازن در بازار نفت و رفع تدریجی مازاد عرضه سبب شد تا عملکرد قیمت نفت در ماه آوریل بهبود قابل ملاحظه ای داشته باشد. پیشتر بانک Jefferies اعلام نمود :در حالیکه قیمت ها کمتر از ۵ دلار تا رسیدن به سطح ۵۰ دلار در هر بشکه فاصله دارند، بازار در حال رسیدن به توازنی بهتر بوده و در نیمه دوم سال مازاد عرضه نفت کمتر خواهد شد.

روند قیمت نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۲۹ اما در اینحال برخی دیگر از تحلیلگران رشد عرضه نفت را بی امان توصیف نموده و معتقدند؛ بالا رفتن مستمر ذخیره سازیهای نفتی را نمی توان نادیده انگاشت که با افزایش تولید اوپک بر حجم آنها افزوده شده و پایین آمدن سطح معتنابه موجودیهای نفتی بسیار زمانبر می باشد.

بررسیهای کارشناسان بلومبرگ حاکی از آنست که تولید نفت اعضای اوپک در ماه آوریل روزانه ۴۸۴ هزار بشکه بیشتر شده و به ۳۳/۲۱۷ میلیون بشکه در روز بالغ شده است. کارشناسان رویترز نیز برآورد می کنند که تولید نفت این سازمان از ۳۲/۴۷ میلیون بشکه در روز طی ماه مارس به ۳۲/۶۴ میلیون بشکه در روز در ماه آوریل رسیده و لذا هر دو برآورد فوق بر رشد تولید نفت اوپک صحه می گذارند. آنان می گویند، بالا رفتن تولید نفت ایران و رسیدن آن به حدود ۳/۵ میلیون بشکه در روز یکی از مهمترین عوامل این افزایش است و علاوه بر آن عدم حصول توافق میان تولیدکنندگان بزرگ نفت بر سر طرح فریز نفتی نیز برخی از تولیدکنندگان بزرگ مانند عربستان سعودی را بر آن داشته تا در پی کسب سهم بیشتری از بازار نفت باشند.

کارشناسان تخمین می زنند که تولید عربستان ۳۵۰ هزار بشکه در روز بیشتر شده باشد. شرکت نفت لیبی نیز اعلام کرده که آماده برای افزایش تولید خود به رقم قبل از آغاز ناآرامی ها در این کشور است. در حال حاضر تولید نفت این کشور یک چهارم از تولید نفت چند سال قبل آن یعنی ۱/۶ میلیون بشکه در روز می باشد. البته این امکان وجود دارد که عرضه نفت ونزوئلا به دلیل نداشتن نقدینگی لازم برای بهره برداری روزانه ۱۵۰-۱۰۰ هزار بشکه افت داشته باشد. در مقابل، برخی دیگر از تحلیل گران بر این باورند که کاهش تولید نفت آمریکا عامل کلیدی حرکت بازار به سمت توازن است و این امر طی نیمه دوم سال جاری محقق می شود. بانک مریل لینچ نیز تخمین می زند که تولید نفت در ماههای آوریل و مه نسبت به سال قبل به علت کاهش بودجه سرمایه گذاری در سطح پایین تری نسبت به سال قبل باشد و چه بسا مازاد عرضه نفت به کمبود آن تبدیل شود. EIA نیز در روز جمعه اعلام کرد که تولید نفت آمریکا در ماه فوریه کاهش روزانه ۵۱ هزار بشکه ای (۰/۶ درصد) داشته است. در همین راستا، مؤسسه خدمات نفتی بیکرهیوز نیز در روز جمعه اظهار داشت که تعداد یازده دکل حفاری نفتی در هفته منتهی به ۲۹ آوریل غیرفعال شده و مجموع آنها به ۳۳۲ واحد رسیده است.

در کنار این عوامل، کاهش ۰/۷ درصدی شاخص دلار نیز تأثیر بسزایی در افزایش قیمت نفت خواهد داشت. با این وجود تردید بعضی از کارشناسان درباره پایداری قیمت نفت در سطحی بالاتر تردید داشته و هیچ همبستگی معناداری میان آن و عوامل بنیادین مشاهده نمی کنند بطوریکه یک استراتژیست ارشد نفت گفته است، مسأله این است که ما شاهد افزایش قیمت نفت در ارتباط با عوامل بنیادین نیستیم. عرضه نفت و ذخیره سازی ها همچنان بالا بوده و کاهش پیدا نکرده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار