کد خبر 34400

پتروتحلیل- نااطمینانی نسبت به نتایج نشست کشورهای تولیدکننده بزرگ نفتی اعم از عضو و غیر عضو اوپک در دوحه قطر پس از اعلام عدم شرکت وزیر نفت ایران در آن و نیز تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی سبب شد تا قیمت نفت در بازارهای جهانی روز جمعه با کاهش روبرو گردد، به طوری که بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مه طی معاملات روز ۱۵ آوریل ۱/۱۴ دلار (۲/۷۵ درصد) تقلیل یافته و در سطح بشکه ای ۴۰/۳۶ دلار به تثبیت برسد. همچنین قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن با ۷۴ سنت (۱/۷ درصد) کاهش به هر بشکه ۴۳/۱۰ دلار برسد. با اینحال WTI و برنت در طی هفته گذشته افزایش قیمت به ترتیب ۱/۶ و ۲/۸ درصدی را تجربه نمودند.

روند قیمت نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۱۵oil

آژانس بین المللی انرژی در آخرین گزارش منتشره خود برآورد کمتری از رشد تقاضای نفت برای سال ۲۰۱۶ ارائه داده و اعلام کرد که رشد مذکور برای سال جاری ۱/۱۶۰ میلیون بشکه در روز بوده و در همین حال بر شتاب کاهش تولید نفت آمریکا نیز تصریح کرده است.

روند تولید نفت خام آمریکا

۱۵oil1

این گزارش می افزاید، اگر کشورهای تولیدکننده تنها درباره خودداری از افزایش تولید به توافق برسند و تولید خود را کاهش ندهند، تأثیر توافق آنها بر عرضه واقعی نفت اندک خواهد بود. IEA اعلام کرد که توافق تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک برای محدود کردن عرضه، تأثیری اندک بر بازارهای جهانی خواهد داشت و تعادل بازارهای جهانی نفت پیش از سال ٢٠١٧ محقق نمی شود. با وجود شتاب در افت تولید نفت آمریکا و با توجه به کمتر بودن رشد صادرات نفت ایران نسبت به برآوردهای اولیه، در سال جاری میلادی نیز شاهد پیشی گرفتن رشد عرضه از رشد تقاضا خواهیم بود. در نشست روز ۱۷ آوریل تولیدکنندگان در دوحه قطر نیز اگر به جای کاهش تولید شاهد تثبیت سطح کنونی تولید باشیم، تأثیر آن بر عرضه فیزیکی نفت محدود خواهد بود. با توجه به تولید نفت عربستان و روسیه در بالاترین سطح سال های اخیر و تلاش ایران برای بازگشت به سطح تولید قبل از تحریم ها، بعید است هر توافق احتمالی بتواند تأثیری چشمگیر بر توازن عرضه و تقاضای نفت در بازارهای جهانی در نیمه نخست سال ٢٠١۶ داشته باشد که بدین ترتیب حجم ذخیره سازیهای نفت که سال گذشته از سه میلیارد بشکه نیز فراتر رفت، باز هم افزایش خواهد یافت.

گزارش آژانس بر پیش بینی بسیاری از تحلیل گران مبنی بر بی نتیجه بودن نشست دوحه صحه گذاشت و در این میان خبر عدم حضور وزیر نفت ایران و شرکت کردن یک نماینده از سوی کشورمان نیز به کاهش قیمت شدت بیشتری بخشید. با اینکه وزیر انرژی روسیه از تصمیم ایران برای عدم پیوستن به طرح فریز نفتی حمایت نموده و آن را سندی بازی تلقی کرده بود که هر کس در صورت تمایل می تواند به آن بپیوندد، اما عدم حضور ایران این شائبه را در بین برخی از معامله گران ایجاد نمود که سایر تولیدکنندگان نیز از این طرح خودداری ورزند. با این وجود همچنان تمامی توجهات معامله گران و سرمایه گذاران بازارهای نفت به سمت نشست دوحه معطوف شده که دغدغه تولیدکنندگان حاضر در این نشست ممانعت از کاهش هر چه بیشتر قیمت نفت می باشد.

این اولین اقدام مشترک از جانب تولیدکنندگان عضو غیرعضو اوپک برای ساماندهی بازار نفت پس از سالهای متمادی محسوب می شود، هرچند که برخی بر این باورند که توافق احتمالی بتواند عوامل بنیادین بازار را تغییر دهد و اگر توافق نیز حاصل نشود شاهد وارد شدن یک ضربه ناگهانی به قیمت در جهت کاهش آن خواهیم بود. البته خبر کاهش سه دکل حفاری نفتی دیگر توسط مؤسسه خدمات نفتی بیکرهیوز و رسیدن مجموع آنها به ۳۵۱ واحد توانست تا حدودی مانع از افت بیشتر قیمت گردد. با این حال، کاهش شاخص اعتماد مصرف کنندگان در آمریکا طی ماه آوریل و رسیدن آن به پایین ترین سطح هفت ماه اخیر و نااطمینانی نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در این کشور نیز در کاهش بهای نفت مؤثر واقع گردید.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار