کد خبر 34393

بعد از اخبار و گمانه زنی های متفاوتی که در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی ها مطرح شده بود، بالاخره نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی را برای ۶ ماه ابتدایی سال جاری حدود ۸٫۲ سنت اعلام کردند، اما هنوز سهام شرکت های این گروه که مدام به روندهای مثبت بورس دهن کجی می کنند و راه خود را در افت قیمت می روند، هیچ تغییری از خود نشان ندادند.

طی چند روز گذشته نیز خبرهایی دیگر مبنی بر کاهش نرخ خوراک به محدوده های کمتر نیز مطرح شد اما این خبر مثبت نیز نتوانست تکانی به قیمت سهام این مجموعه ها وارد کند، در همین ارتباط به سراغ دبیر انجمن این گروه رفتیم تا آخرین خبرها و اقدامات انجام شده برای نرخ خوراک این شرکت ها و علت این روند منفی یا خنثی را ایشان جویا شویم.

دبیر انجمن صنفی گروه پتروشیمی در رابطه با نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی در گفتگو با بورس نیوز اظهار داشت: نرخ خوراک گاز شرکت های پتروشیمی همانطور که اعلام شده در محدوده ۸٫۲ سنتی تعیین شده است، اما نرخ خوراک مایع این مجموعه ها همچنان در ابهام قرار دارد، ما نیز از دولت درخواست کرده ایم تا هر چه سریعتر و طبق قانون این قیمت را مشخص کند.

احمد مهدوی در ادامه افزود: طبق فرمول مصوب، نرخ خوراک مایع ۹۵ درصد قیمت فوب خلیج فارس بوده که ما پیگیر آن هستیم که این نرخ را به حدود ۹۰ تا ۸۵ درصد فوب کاهش دهیم تا آن دسته از شرکت هایی که از خوراک مایع استفاده می کنند بتوانند به حیات خود ادامه دهند، چرا که در حال حاضر این مجموعه ها با زیان و مشکلات زیادی همراه هستند و اگر یکسان سازی نرخ ارز نیز صورت بگیرد وضعیتشان از این هم بدتر خواهد شد.

این مقام مسئول در رابطه با روند منفی قیمت سهام شرکت های پتروشیمی که روند کلی بازار جا مانده اند، گفت: آنقدر در رابطه با این گروه دولت تصمیمات متفاوتی گرفته شده که ریسک سهامداران این گروه را افزایش داده و باعث ایجاد ترس و تردید برای سرمایه گذاری در فضای مبهم گروه پتروشیمی شده است، اما در حال حاضر با اعلام نرخ های جدید و در صورت کاهش نرخ خوراک مایع به محدوده ۸۵ درصدی فوب خلیج فارس می توان منتظر خودنمایی و رشد سهام شرکت های این گروه بود.

مهدوی تأکید کرد: بیش از یک سال است که ما در تلاشیم تا دولت نرخ خوراک پتروشیمی ها را اعلام کند و حال با اعلام نرخ ۸٫۲ سنتی برای خوراک گاز، به نظر می رسد مجموعه های حاضر در این صنعت در مقایسه با گذشته چابکتر عمل کنند، ولی دولت نیز باید سریعتر این گونه تصمیمات خود را اعلام کند و این صنعت را از ابهام خارج و شفاف سازی کند.

این مقام مسئول در خاتمه با اشاره به استقبال شرکت های خارجی از سرمایه گذاری در مجموعه های پتروشیمی ایرانی، عنوان کرد: تاکنون با چندین شرکت که اغلب آن ها اروپایی، هندی و چینی بوده اند، تفاهم نامه هایی امضا و MOU هایی تنظیم شده است و بسترهای لازم برای شروع همکاری ها آماده می باشد. حال نوبت ما است که ابهامات صنعت را برطرف کرده و شفاف سازی های لازم را ارائه کنیم تا با ایجاد تضمین این سرمایه گذاری و همکاری هر چه سریع تر آغاز شود.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار