کد خبر 34256

پتروتحلیل- معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از عقد تفاهمنامه با شرکت توتال خبرداد و اظهار داشت: امیدواریم با انتقال تکنولوژی و جذب سرمایه گذاری خارجی بتوانیم صنایع پایین دستی را در پتروشیمی گسترش دهیم.

به گزارش «پتروتحلیل»، نخستین نشست خبری مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی صبح امروز (دوشنبه) با محوریت «کسب و کار جهانی با نمایشگاه بین المللی ایران پلاست» برگزار شد.شاهدایی در این نشست از افتتاح نمایشگاه ایران پلاست با شعار کسب و کار جهانی خبر داد و اظهار داشت: با هماهنگی های صورت گرفته تاکنون ۵۰۰ شرکت خارجی و ۴۰۰ شرکت داخلی در این نمایشگاه حضور خواهند داشت و ۲۵ هزار متر مربع زمین برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

وی افزود: شرکت های خارجی از ۲۵ شرکت جهان حضور دارند که ۱۳ کشور اروپایی، ۱۰ کشور آسیایی و ۲ کشور از آفریقا و اقیانوسیه هستند.

معاون وزیر نفت از حضور اتاق های بازرگانی در این نمایشگاه خبر داد و گفت: حدود ۲۰۰ نفر از تجار فعال در صنعت پتروشیمی در نمایشگاه حضور دارند که شرکت کنندگان کشورهای عراق ، افغانستان، پاکستان و ترکمنستان بدلیل خرید محصولات ما بیشترین تعداد هستند و بعد از آنها هند، امارات، قزاقستان، آذربایجان، ترکیه، چین، بنگلادش، سوریه، ارمنستان، تاجیکستان، بلاروس، سریلانکا، میانمار، تونس و کنیا حضور دارند.

شاهدایی هدف از برگزاری نمایشگاه را استفاده از شرکت های بین المللی برای سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی و جذب تکنولوژی در جهت توسعه این صنایع دانست و خاطرنشان کرد: در ساختار جدید، ایجاد زیرساخت ها در جهت حمایت و پشتیبانی از طرح ها و تامین فایننس ها است. باید با تامین خوراک های لازم این صنعت را توسعه دهیم زیرا از ارزش افزوده بالاتری برخوردار است و توسعه صنایع میانی در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر کاهش شرکت های داخلی شرکت کننده در نمایشگاه ایران پلاست نسبت به سال گذشته اظهار داشت: نمایشگاه امسال ۴۰۰ شرکت حضور دارند و عدد ۳۷۰ شرکت مربوط به تعداد غرفه ها می باشد که سال گذشته نیز همین تعداد شرکت حضور داشتند. در مقابل برای شرکت های خارجی نیز ۵۰۲ غرفه در نظر گرفته شده که بدلیل نبود فضا امکان حضور شرکت های بیشتر فراهم نشد.

وی در این زمینه افزود: بعلت تغییر زمان نمایشگاه تعدادی از شرکت ها مانند صنایع ماشین سازی بدلیل اینکه فصل کنونی زمان خوبی برای سرمایه گذاری و قراداد بستن نیست از نمایشگاه استقبال نکردند اما این به معنای عدم حضور آن ها نیست بلکه یک سالن ۱۷۰۰ متری به ماشین سازان اختصاص داده شده است و ۳۶۲ شرکت ماشین سازی از داخل و خارج حضور دارند.

شاهدایی از حضور معاونین دکتر روحانی و بیژن نامدار زنگنه و محمدرضانعمت زاده وزرای نفت و صنعت در نمایشگاه خبر داد و گفت: این نمایشگاه با حضور معاون اول رئیس جمهور، افتتاح خواهد شد.

وی در رابطه با تغییر زمان نمایشگاه نیز اظهار داشت: این نمایشگاه هرساله در مهرماه برگزار می شد اما مهرماه امسال نمایشگاه بزرگ پلاستیک در کشور آلمان برگزار می گردد و چون هدف نمایشگاه کسب و کار جهانی است از همزمانی نمایشگاه ایران پلاست با نمایشگاه آلمانی پرهیز کردیم.

شاهدایی درباره توسعه صنایع پایین دستی و تامین خوراک این واحدها بیان کرد: در گذشته برای تامین خوراک این واحدها و تنوع محصولات مشکل داشتیم ولی اکنون برنامه ریزی ها در تنوع محصولات است که خوشبختانه در حال حرکت به این سمت هستیم.

وی با اشاره به اینکه مزایای ما در صنایع پایین دستی قابل مقایسه با عربستان نیست تاکید کرد: ایران و عربستان در تامین خوراک و وجود پتانسیل هایی مانند متخصصین تحصیلکرده، پیمان کاران و سازندگانی داخلی که در دوران تحریم این صنعت را پیش بردند، دسترسی به آب های بین امللی و تنوع در گاز با هم قابل مقایسه نیستند اما متاسفانه توسعه این صنعت در شرایط تحریم محقق نشد.

معاون وزیر نفت افزود: برنامه هایی از سال گذشته شروع شده مانند شهرک های صنعتی که نیاز به زیرساخت دارند و به دنبال این هستیم به شرکت هایی که مجوز می دهیم تکمیل زنجیره ارزش از الزامات اجرای طرح هایشان باشد. در واحد پلی اتیلن کردستان یک واحد پایین دستی در حال ساخت است و در کرمانشاه و آذربایجان شرقی نیز این کار را پیگیری می کنیم.

*حضور تمام کشورهای صاحب نام در حوزه پلاستیک/ دعوت از چهل رسانه خارجی زبان در نمایشگاه ایران پلاست

مرضیه شاهدایی درباره کشورهای شرکت کننده در نمایشگاه اظهار داشت: کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش، ایتالیا، فرانسه، انگلیس، اسپانیا، چک، سوئیس، هلند، دانمارک، لهستان و بلژیک و از آسیا چین، کره جنوبی، تایوان، هند، سنگاپور، ترکیه، امارات، عراق، بحرین و پاکستان حضور دارند و استرالیا و آفریقای حنوبی نیز شرکت کنندگان آفریقایی و اقیانوسیه هستند.

وی درباره حضور روزنامه نگاران داخلی و خارجی در نمایشگاه نیز خاطرنشان کرد: بر اساس قوانین، وزارت فرهنگ و ارشاد لیستی در اختیار وزارت نفت قرار می دهد و وزارت نفت بر این اساس لیست رسانه ها را انتخاب می کند که از بیش از ۴۰ رسانه خارجی تا کنون دعوت بعمل آمده است.

وی درباره بازدیدکنندگان داخلی و خارجی نیز گفت: بیش از ۱۵۰۰ نفر از داخل و ۳۳۰ نفر از خارج کشور برای بازدید از نمایشگاه ثبت نام کرده اند.

شاهدایی درباره قرارداد های صنعت پتروشیمی با شرکت های خارجی اظهار داشت: قبل از عید تفاهم نامه ای با شرکت توتال امضا کردیم که قرار است یک واحد تولیدی پتروشیمی از صنایع بالادستی تا پایین دستی را شامل می شود تاسیس کند اما هنوز مکان این واحد مشخص نیست و مذاکراتی را نیز با سه شرکت آلمانی داشته ایم.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی درخصوص موانع صادرات و چشم انداز این معاونت برای رفع این موانع خاطرنشان کرد: موانع صادرات به وزارت صنعت، معدن و تجارت مرتبط است که البته جلساتی با تشکل های این حوزه برگزار شده و ما به عنوان متولی صنعت پتروشیمی سعی مان بر این است این موانع را رفع کنیم.

وی افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار است در چهارکشور افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و عراق که خریدار محصولات ما هستند نمایشگاه هایی را افتتاح کند و پاویون هایی باری ارتباط بیشتر در این کشور ها بسازد.

*هدف از توجه به صنایع پایین دستی ایجاد صنایع میان دستی است

معاون وزیر نفت درباره توجه به صنایع میان دستی و حلقه مفقوده صنعت پتروشیمی خاطرنشان کرد: هدف از توجه به صنایع پایین دستی ایجاد صنایع میان دستی است که البته هم اکنون نیز واحدهای صنایع میان دستی در کشور فعال است.

وی در این زمینه افزود: ما در تولید اتیلن کمبودی نداریم اما تولید پروپیلن در کشور کم است و در گذشته صنایع میانی ما بدلیل نداشتن تکنولوژی ضعیف بودند که هدف مان این است با سرمایه گذاری خارجی و انتقال تکنولوژی این صنایع میان دستی را گسترش دهیم.

وی درباره سرمایه گذاری هندی ها اظهارر داشت: مقامات هندی از منطقه چابهار و منطقه گازی فرزاد برای تولید اوره آمونیاک بازدید کرده اند و تاکنون چندبار اعلام آمادگی کردند که امیدواریم در سفر اخیر منجر به سرمایه گذاری شود.

شاهدایی درباره تاریخ نمایشگاه بعدی ایران پلاست گفت: تاریخ نمایشگاه بعدی چهارم تا هفتم مهرماه درنظر گرفته شده و از هم اکنون با سازمان نمایشگاه ها هماهنگی صورت گرفته است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار