کد خبر 33244

پتروتحلیل- کمترین حجم معاملات محصولات پلیمری در یک سال گذشته، در روز دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته رقم خورد، به طوری که حجم معاملات به ۱۸ هزارتن رسید.

به گزارش «پتروتحلیل»، به این ترتیب تنها ۷ محصول پلیمری در هفته گذشته با رقابت از سوی معامله گران روبه رو شدند و مابقی محصولات با حجم های اندک و قیمت پایه معامله شدند.

گرید ۳۸۴۰ و انبساطی ۲۰۰ پتروشیمی تبریز، «ایکس تری» پتروشیمی شازند و امیرکبیر، پی وی سی ۶۵ غدیر، بندرامام و گرید ۶۵ جامبوی اروند کالاهایی بودند که در کانون توجه خریداران قرار داشتند.

در همین حال پلی استایرن های معمولی و مقاوم تبریز هم به دلیل کاهش چشمگیر حجم عرضه، از لیست عرضه ها حذف شدند.

پی وی سی جامبوی اروند هم در حالی با رقابت از سوی معامله گران روبه رو شده که عرضه پالت این کالا با عدم رقابت خریداران همراه شد و به این ترتیب برای معامله گران تعجب آور بود.

به گفته کارشناسان بازار پتروشیمی، کاهش قیمت دلار بر حجم معاملات محصولات پلیمری تاثیر به سزایی داشته است، اکثر بازیگران این بازار با توجه به ریزش قیمت دلار و ثبات در بازار جهانی انتظار دارند، قیمت های پایه در هفته جاری با کاهش روبه رو شود.

از این رو ترس از ریزش قیمت ها سبب شده تا هفته گذشته ورود به مبادلات دشوار شود. این در حالی است که کدهای معاف از مالیات نیز همچنان به خریدهای خود در بازار پتروشیمی ادامه می دهند، از این رو مصرف کنندگان محصولات پلیمری در هفته پیش علاوه بر ترس از ریزش قیمت ها، از دارندگان کدهای معاف از مالیات نیز به شدت واهمه داشتند. به این ترتیب ترجیح دادند تا وارد جدال با این گروه از خریداران نشوند.

به این ترتیب ترس از ریزش قیمت های پایه، دارندگان کدهای معاف از مالیات و افت قیمت دلار سبب شد تا هفته گذشته معاملات به ۱۸ هزارتن تقلیل یابد، به این ترتیب حجم معاملات نسبت به هفته ماقبل ۲۰ هزارتن کاهش را نشان می دهد.

البته برخی از کارشناسان بازار انتظار دارند با کاهش قیمت های پایه و باز شدن مجدد مچینگ غیرمرتبط از امروز و همچینن قرار داشتن در پایان سال، حجم معاملات در هفته جاری افزایش یابد.

البته هفته گذشته پتروشیمی شازند و پلی پروپیلن جم محصولات خود را با تخفیف به خریداران ارایه دادند، با این حالا افت بیش از ۳ درصدی قیمت دلار و ترس حاکم بر بازار آنقدر جدی بود که با وجود تخفیف ها، برای خریداران جذابیتی ایجاد نشد.

جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم درباره معاملات هفته گذشته به خبرنگار «پتروتحلیل» گفت: با توجه به نزولی بودن نرخ دلار و افت بیش از ۳ درصدی قیمت آن ترس از ریزش قیمت های پایه مجددا بر بازار حاکم شد و با وجود کاهش نرخ شازند استقبالی از عرضه ها صورت نگرفت. البته باید این موضوع را در نظر گرفت که برخی از عرضه ها نیز به پتروشیمی هایی تعلق دارد که برای خرید کدهای معاف از مالیات محدودیت هایی اعمال کرده اند و این نیز یک عامل اثر گذار بر افت چشمگیر حجم معاملات است، اما در این روزها نرخ دلار به عامل موثر بر روند بازار تبدیل شده است، زیرا بازارهای جهانی به ثبات رسیده و در حال حاضر قیمت اکثر گروه ها یا ثابت بوده و یا با افزایش اندکی مواجه شده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار