کد خبر 32263

پتروتحلیل- در هفته ای که گذشت حجم عرضه محصولات پلیمری ۲۴ هزارتن نسبت به هفته ماقبل آن رشد داشت.

به گزارش «پتروتحلیل»، به این ترتیب حجم معاملات نیز ۹ هزارتن و حجم تقاضا ۳ هزارتن افزایش را نشان داد.

پتروشیمی های امیرکبیر، بندرامام و پلی پروپیلن سازها در هفته ای که گذشت عرضه محصولات خود را افزایش دادند. برخی از کارشناسان بازار معتقدند؛ کاهش حجم صادرات این مجتمع ها به دلیل تعطیلات سال نوی میلادی از دلایل عمده افزایش حجم عرضه ها در بازار داخل بوده است. به این ترتیب افزایش عرضه کالاهای تاثیرگذار مخصوصا عرضه های بندرامام در بازار در افزایش حجم معاملات به طور مستقیم دخیل بوده است.

در همین حال هفته گذشته همچنان محصولات پلی اتیلن سبک فیلم (H) هاش، پلی اتیلن های سنگین، پلی پروپیلن ها مورد توجه خریداران قرار داشتند.

این در حالی است که برخی از کارشناسان بازار معتقدند؛ سخت گیری های اعمال شده از سوی برخی از شرکت های پتروشیمی در برخورد با کدهای معاف از مالیات افزایش یافته و از این رو داندگان کدهای معاف از مالیات در هفته گذشته تلاش کردند تا محصولات بیشتری خریداری کنند. تعداد زیادی از شرکت های پتروشیمی برای خرید دارندگان کدهای معاف از مالیات قوانینی وضع کرده اند و از این رو نگرانی این افراد برای خرید در هفته های آتی افزایش یافته است.

این در حالی است که هفته گذشته پتروشیمی امیرکبیر نیز قوانینی تازه برای دارندگان کدهای معاف از مالیات وضع کرد. تعیین باربری خریداران کدهای معاف از مالیات توسط شرکت پتروشیمی امیرکبیر سبب شد تا در هفته گذشته حجم معامله پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ این مجتمع به ۲ هزارتن کاهش یابد، در هفته قبل حجم معامله این کالا ۴ هزارتن رقم خورده بود.

برخی از کارشناسان بازار معتقدند؛ مقابله با کدهای معاف از مالیات توسط شرکت های پتروشیمی گر چه حجم معامله محصولات را کاهش خواهد داد، اما مطمنئا از سرازیر شدن رانت به جیب برخی افرادی که از موقعیت های خود سوءاستفاده می کنند، جلوگیری خواهد کرد.

اکثر فعالان این حوزه معتقدند؛ تعیین باربری از سوی تمامی شرکت های پتروشیمی برای دارندگان کدهای معاف از مالیات ضروری است، این در حالی است که اکثر فعالان این حوزه در انتظار اعمال این قانون توسط شرکت پتروشیمی بندرامام هستند و می گویند: این شرکت حجم زیادی از عرضه ها را دارد و ضروری است که برای مقابله با کدهای معاف از مالیات حتما باربری شرکت ها را برعهده بگیرد.

این در حالی است که در هفته گذشته سهم زیادی از افزایش عرضه ها متعلق به پتروشیمی بندرامام بود و حجم عرضه پلی اتیلن سبک فیلم ۰۰۷۵ توسط سه نفر و ۱۵۰۰ تن از حجم عرضه پلی اتیلن سنگین ۰۰۳۵ توسط یک نفر خریداری شد. به این ترتیب به نظر می رسد سخت گیری این پتروشیمی در خصوص دارندگان کدهای معاف از مالیات ضروری است.

البته تعدادی از کارشناسان بازار نیز افزایش حجم معاملات را به کمبود برخی از محصولات در بازار داخل مرتبط دانسته و می گویند: ریزش قیمت محصولات در هفته های اخیر از دلایل کاهش حجم معاملات و در نتیجه کمبود محصولات در بازار داخل بوده است.

در همین حال در هفته ای که گذشت درصد رقابت برای پی وی سی کاهش یافته بود، به طوری که برای پی وی سی غدیر ۴۰ تومان نسبت به هفته گذشته کمتر رقابت شد، پی وی سی بندرامام نیز با توجه به عرضه سلف آن با قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت. عرضه پتروشیمی اروند نیز همچنان اندک است و از این رو سبب رقابت خریداران می شود، این در حالی است که افزایش عرضه می توانست حجم خرید پی وی سی اروند را افزایش داده و از این رو نقدینگی بیشتری برای این شرکت به ارمغان بیاورد، اما پتروشیمی اروند ترجیح داد تا ۹۹۰ تن از محصول خود را با رقابت ۱۵ تومانی به فروش برساند، حال اگر ۱۰۰۰ تن افزایش عرضه می داد و با قیمت پایه محصول خود را به فروش می رساند می توانست حجم نقدینگی خود را تا حد چشمگیری افزایش دهد.

از سوی دیگر در هفته گذشته پتروشیمی تبریز نیز توانسبت پلی استایرن مقاوم و معمولی خود را همچنان با رقابت به فروش برساند، البته رقابت پلی استایرن مقاوم اندکی نسبت به هفته قبل کاهش و رقابت پلی استایرن معمولی افزایش یافته بود.

در همین حال EPS های پتروشیمی تبریز نیز پس از مدت ها غیبت بالاخره عرضه شدند. برخی از معامله گران می گویند: تاکنون پتروشیمی تبریز اقدام به فروش EPS ها در بازار داخل می کرد، برخی دیگر نیز به محصولات مشابه وارداتی این کالاها اشاره کرده و می گویند: قیمت این کالاها از تبریز پایین تر است و از این رو خرید آنها به صرفه تر است. در همین حال EPS عرضه شده توسط تبریز در هفته گذشته با ۵ تا ۶ درصد رقابت خریداری شد.

البته برخی از آگاهان بازار به بازی جدید پتروشیمی تبریز برای افزایش قیمت پلی استایرنها اشاره می کنند و می گویند: پتروشیمی تبریز هر بار برای خرید پلی استایرن ها سفارش ۱۰ تنی با قیمت بسیار بالار ثبت می کند و این قیمت را ملاک فروش در بازار داخل قرار می دهد، به این ترتیب می تواند با نرخ بالا محصولات خود را به فروش برساند. این گروه معتقدند؛ اختلاف قیمت ها در کف و سقف ثبت شده برای خرید محصولات پلی استایرن می تواند این موضوع را به راحتی اثبات کند.

با این حال برخی از کارشناسان بازار پتروشیمی احتمال می دهند در هفته جاری قیمت برخی از محصولات پتروشیمی پتروشیمی با افت و برخی دیگر نیز با افزایش روبه رو شود.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار